Nemački kancelar Angela Merkel juče je izrazila nadu da će kosovski problem bit rešen na način koji će dovesti do „najvećeg mogućeg stepena evropskog jedinstva“. Angela Merkel je to rekla posle sastanka sa španskim premijerom Hoseom Luisom Zapaterom, čija zemlja ne podržava jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, ali se zalaže za konsenzus unutar Evropske unije o tom problemu.
Nemački kancelar Angela Merkel juče je izrazila nadu da će kosovski problem bit rešen na način koji će dovesti do „najvećeg mogućeg stepena evropskog jedinstva“. Angela Merkel je to rekla posle sastanka sa španskim premijerom Hoseom Luisom Zapaterom, čija zemlja ne podržava jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, ali se zalaže za konsenzus unutar Evropske unije o tom problemu. „Španija želi da stvari budu urađene kako treba, uz uključenje svih“, izjavio je Zapatero.
Situacija vezana za određivanje budućeg statusa Kosova bila je jedna od tema tokom susreta savezne kancelarke Angele Merkel i španskog premijera Hozea Luisa Zapatera u Palma de Majorki. Razgovor se održava u okviru redovnih nemačko-španskih vladinih konsultacija, a kancelarku prate ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer, ministar odbrane Franc Jozef Jung i ministar unutrašnjih poslova Volfgang Šojble.
Kipar odlučno protiv nezavisnosti Kosova
Helsinki – Ministarka spoljnih poslova Kipra Erato Kozaku-Markulis rekla je juče da Kipar ni pod kojim okolnostima neće preispitivati svoju odluku kojom se protivi „jednostranom proglašenju“ nezavisnosti Kosova. Kozaku-Markulis je rekla na konferenciji za novinare u Helsinkiju da poštuje stav ostalih članica EU, ali da je za Kipar takva odluka pitanje principa. „Kada je reč o priznavanju (Kosova) mogu vam reći veoma iskreno: naša pozicija ostaje nepromenjena“, dodala je Markulis.
Stav Kipra o statusu Kosova mogao bi da bude ključan u EU. Diplomate smatraju da problemi na odbrambenoj liniji između Turske i Kipra mogu da ugroze Evropske bezbednosne snage na Kosovu, sprečavanjem bliže saradnje između EU i NATO misije. Međutim, Kozaku-Markulis je rekla da su razmeštanje trupa i priznavanje nezavisnosti Kosova dve odvojene stvari. Beta-Rojters
Šef diplomatije Štajnmajer je u nedelju u razgovoru za Nemački radio najavio da će Nemačka priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Dodao je da Berlin „nema iluzija, znajući da rešenja za koja se nadao da će se ostvariti pregovaračkim putem više ne mogu da se postignu“. „Zbog toga ćemo se u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova ponašati kao i većina zemalja EU“, rekao je Štajnmajer, smatrajući da više nema mogućnosti „da se zaustavi istorija“.
Mediji su u vezi sa spremnošću članica EU da priznaju Kosovo i sa izborom pravog trenutka za taj potez pisali da je Španija jedna od zemalja koja želi da se s tim sačeka, možda do posle parlamentarnih izbora koji se u toj zemlji održavaju 10. marta. Španske separatističke organizacije ukazuju na primer kosovskih Albanaca u prilog svojim težnjama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.