Nemačka ili ruska: Čija to baka sakuplja granje za polarnu zimu koja je pred nama? 1Foto: Pixabay/congerdesign

Na Fejsbuk stranici „Rusija bez cenzure“ (Россия без цензуры) objavljena je fotografija starije žene sa natpisom da nemačka baka kući nosi drva za ogrev u iščekivanju hladne zime.

U ovoj objavi se navodi i da je potrošnja gasa u ruskim selima značajno povećana, a da se ni ona sela i naselja u kojima do sada nije bio snabdevan gas neće smrzavati za razliku od evropskog stanovništva.

Nešto pre ove objave su i drugi Fejsbuk nalozi na ruskom jeziku (1, 2, 3, 4) delili identičan tekst sa drugom fotografijom.

Nemačka ili ruska: Čija to baka sakuplja granje za polarnu zimu koja je pred nama? 2

Gorepomenute objave na Fejsbuku sadrže manipulaciju fotografijama jer umesto nemačkih baka, u stvari, prikazuju starije osobe koje žive u Rusiji. Svrha postova je da se naglasi problem grejanja u Nemačkoj; međutim, sama Rusija se već duže vreme suočava sa ovim problemom, gde stariji u pojedinim regionima moraju da uzimaju kredite i koriste upravo prikazano ogrevno granje za grejanje.

Zapravo, prva fotografija kruži internetom od avgusta 2019. godine. Autor fotografije je Stanislav Lomakin, fotoreporter publikacije Argumenti i činjenice (Аргументы и факты), koji živi u Kalinjingradu.

Članak koji su u avgustu 2019. objavili Argumenti i Fakti, uz fotografiju starice, ima sledeći naslov: „Možemo li se na vreme spremiti za zimu?“.

U članku objavljenom još u oktobru 2019. godine navodi se da su zbog hladnog leta mnogi penzioneri potrošili ionako oskudnu zalihu ogrevnog drveta, jer se „bez hleba može živeti, ali bez ogreva ne može“. U članku se pominje i da trinaest okruga Tverske oblasti nije snabdeveno gasom, a jedini način da se stanovništvo ne smrzava zimi je kupovina ogrevnog drveta koje košta oko 20 hiljada rubalja. Istovremeno, penzije su veoma male, pa je starijima teško da sebi obezbede ogrev.

Ista fotografija korišćena je i u drugim člancima ovog portala. Na primer, 2021. godine objavljen je članak sa fotografijom jedne starice sa sledećim naslovom: „U šumu po ogrev. Hoće li biti kažnjeni za skupljanje ogreva u Tverskoj oblasti?“.

Takođe, pomenuti autor fotografije, Stanislav Lomakin, objavio je fotografiju iste bake na svojoj ličnoj Fejsbuk stranici 7. decembra 2017. godine u albumu pod nazivom „Ljudi“.

Što se tiče druge fotografije sa sporne Fejsbuk objave, njen autor je Marat Magov, nastala je 2018. godine i prikazuje ne nemačkog penzionera, već 86-godišnju Dagestanku.

Na internetu se mogu naći i druge fotografije iste žene, koje je napravio Marat Magov. Serija fotografija se zove „Jedan dan iz života 86-godišnje bake„.

Nakon izbijanja sukova u Ukrajini evropske zemlje se bore da smanje visoke troškove zamene prirodnog gasa uvezenog iz Rusije. Rastuće cene prirodnog gasa u Nemačkoj guraju ljude da traže alternativne izvore energije. Alternative uključuju snabdevanje drvima za ogrev i kupovinu peći na drva. Prema navodima proizvođača peći, potražnja za pećima na drva u Nemačkoj je udvostručena u odnosu na prošlu godinu.

Važno je napomenuti da se skoro 50% kuća u Nemačkoj greje na prirodni gas, dok se oko 25% oslanja na grejače na ulje. U prošlosti je manje od 6% Nemaca kioristlo drva za grejanje; međutim, broj bi se mogao povećati ove godine. Osim toga, poskupljenje prirodnog gasa u Nemačkoj povećalo je i cenu ogreva.

Što se tiče Rusije, do sada je samo oko 72% zemlje gasifikovano, te deo stanovništva i dalje koristi ogrev i ugalj za grejanje. Osim ogrevnog drveta pojedine ruske provincije za grejanje koriste struju, koja je takođe prilično nepristupačna za stanovništvo. Osim toga, zbog starih električnih instalacija u selima se često javljaju požari. Na primer, u Saratovskoj oblasti 2021. godine izgorele su 2 kuće zbog neispravnog ožičenja.

Prema podacima Rosstata, 13% domova u Rusiji nije opremljeno grejanjem. U nekim regionima više od trećine domaćinstava koristi peći na drva. Ogrevno drvo je glavni izvor toplote u Altajskom i Jevrejskom autonomnom regionu. Ravno 39% stanovništva na ovim prostorima greje svoje domove na ugalj i ogrev. Na teritoriji Burjatije ovaj indikator je još veći i dostiže 40%, a u Bajkalu dostiže 50%. Takođe treba napomenuti da u nekim regionima, na primer, u Tuvi, 88% stanovništva koristi peći na drva za grejanje.

Na problem grejanja u Rusiji ukazuje i broj članaka koji se objavljuju u periodu od avgusta do oktobra svake godine, u kojima se opisuje kako stariji ljudi moraju da uzimaju kredite da bi kupili ogrev i koliko je stanovništvu regiona teško da preživi zimu.

Izvor: Demostat

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari