Vlada Srbije je do sada postigla dobar napredak i nisam pesimista kad je reč o ispunjenju preostalih zadataka koji su neophodni da bi se ispunila očekivanja Berlina – ukazuje za Danas Henri Bone, direktor kancelarije Fondacije Konrad Adenauer (KAS) u Srbiji, povodom juče završene posete nemačkih parlamentaraca iz vladajuće koalicije CDU-CSU Beogradu, koji su dva dana razgovarali sa srpskim zvaničnicima i predstavnicima parlamentarnih stranaka i nevladinog sektora.

Prema Boneovim rečima, srpski zvaničnici „imaju šansu“ da u narednih mesec dana, do objavljivanja izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije, „ostvare ostale ciljeve“, uključujući „iskazivanje jasne volje za pravno obavezujućom normalizacijom odnosa s Kosovom“, kako bi takav sporazum bio primenjen do zaključenja pregovora Srbije sa Unijom.

„Imamo utisak da obe strane žele da postignu napredak, što svi pozdravljamo. Ukoliko konkretni rezultati ne budu ostvareni na današnjoj rundi briselskih razgovora premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija, postoji šansa da to bude učinjeno naredne sedmice ili drugi put. Dakle, važno je pre 16. aprila postići sporazum koji će biti održiv“, ocenjuje Henri Bone za Danas.

Članovi delegacije Bundestaga istakli su na jučerašnjoj konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru da su tokom posete „ponovo stekli utisak da mogu da se oslone na ono što najavljuje vlada Ivice Dačića“.

„Pozdravljamo činjenicu da nova Vlada Srbije ne samo da preuzima velike napore u rešavanju teških pitanja, već i da je ostvarila značajan napredak u njihovom sprovođenju. Kada se radi o oceni napretka, važi sledeće – nije dovoljno samo doneti odluke o reformama, potrebno je i sprovesti ih“, poručili su članovi Bundestaga.

Šef delegacije Andreas Šokenhof ocenio da se od njegovog prethodnog boravka u Srbiji, u septembru 2012, „mnogo toga promenilo nabolje“, uključujući dijalog s Prištinom, koji je „dobio značajan podstrek“.

„Redovni sastanci premijera Dačića i Tačija predstavljaju značajne korake u pravom pravcu za normalizaciju odnosa, a susret predsednika Tomislava Nikolića i Atifete Jahjage još je jedan ohrabrujući korak. Nemačka je spoznala izuzetan, po mom mišljenju, istorijski značaj tih događaja“, naglasio je Šokenhof.

Nemački poslanici su naglasili da se njihovi zahtevi, sadržani u takozvanih „sedam tačaka“, koji su predočeni sagovornicima i javnosti u Srbiji pre pola godine, nisu promenili i da je sada procenjeno njihovo ispunjenje. „Nemamo skrivenu agendu, niti nove zahteve. Vrednovaćemo rezultate, a ne namere“, objasnili su poslanici CDU i CSU.

Komentarišući očekivanja vladajuće koalicije u Nemačkoj od Srbije da bi dobila datum za početak pregovora o članstvu u EU, članovi Bundestaga su naveli da je „neophodno uložiti dalje napore u celokupnoj oblasti pravosuđa“, te ostvariti „vidljiv napredak u oblasti otkrivanja i gonjenja krivaca za paljenje Ambasade Nemačke u februaru 2008“.

Oni su, takođe, istakli da će očekivanja Berlina u vezi s regionalnim pomirenjem biti ispunjena ukoliko se „nastavi pozitivan razvoj“, započet „aktivnim radom novih srpskih vlasti na ostvarenju kontakata sa susedima i ulaganje napora u negovanje dobrosusedskih odnosa“.

Kada je reč o zahtevu za „početak kontinuiranog uklanjanja paralelnih struktura na severu Kosova“, nemački poslanici su kazali da su neophodni konkretni dogovori o uklanjanju srpskih paralelnih struktura, koje bi prihvatilo i srpsko stanovništvo na severu, kao i početak njihovog sprovođenja, posebno u sektoru bezbednosti, pravosuđu i administraciji“.

Istovremeno, članovi Bundestaga ukazali su na neophodnost „sprovođenja koraka u cilju potpunog sprovođenja dosadašnjih rezultata u dijalogu Beograda i Prištine“, konstatujući da su potrebni „dalji napori Beograda da utiče na Srbe na severu kako bi prihvatili misiju EU“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari