Ponašanje vlasti, odnosno vladajuće većine koja odbija da konstatuje ostavku Saše Jankovića na mesto zaštitnika građana pokazuje da družina koja je okupirala državu smatra da može da radi šta hoće, kako hoće, ne obazirući se na zakonske prepreke.
Potvrda Jankovićeve ostavke je samo kap u moru ozbiljnijih problema. Od nas, građana Srbije, zavisi da li ćemo im to dozvoliti, kažu za Danas u Izbornom štabu Saše Jankovića, koji je 7. februara podneo ostavku na funkciju ombudsmana, koju Narodna skupština treba da konstatuje, ali to, po svemu sudeći, neće učiniti.
U Jankovićevom štabu navode da takva situacija praktično ne znači ništa. „Konsekvenca za davanje političkih izjava Zaštitnika građana je njegovo razrešenje. Suštinski pokazuje inaćenje obesnog deteta – sad neću ni kako ja hoću. Većina u Skupštini, koja je preko tabloida godinu dana zahtevala da Saša Janković podnese ostavku, sada neće da je potvrdi“, kažu u Jankovićevom štabu. Oni podsećaju da Janković od 8. februara ne obavlja državnu funkciju na kojoj je bio, i dodaju da to nije pitanje njegovog, ili nečijeg drugog suda, već je to činjenica.
Na pitanje postoji li bojazan da zbog ove situacije, RIK neće uvažiti njegovu kandidaturu budući da se po zakonu ombudsman ne bavi politikom, odgovoreno nam je da Ustav kaže da svaki državljanin republike Srbije može da se kandiduje za predsednika, što ne isključuje Zaštitnika građana. „Jankovićeva ostavka je moralni čin, nije morao da je podnese, mogao je i s mesta ombudsmana da se kandiduje“, navode u štabu Saše Jankovića.
I bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević, za Danas ocenjuje da to što Skupština Srbije neće konstatovati Jankovićevu ostavku ne bi trebalo da ima pravne posledice niti komplikacije po njegovu kandidaturu na predstojećim izborima.
– Skupština samo treba da konstatuje novonastalu realnost. Ostavka je lični čin i ako neko hoće da je konstatuje, odnosno primi k znanju, može to da uradi ili ne. Ako neće to ide na dušu njima. To je bruka i njihova sramota – navodi Ivošević.
On ukazuje na razliku između ostavke i ponude ostavke. Kako objašnjava, ponuda ostavke je sasvim nešto drugo u odnosu na ostavku. A razlika je u tome što neko može da prihvati ili ne prihvati ponuđenu ostavku.
– Ostavka je nešto što se samo prima k znanju, odnosno konstatuje se nastala realnost. Posao Skupštine Srbije je samo deklarativan u tom slučaju – zaključuje Zoran Ivošević.
U RIK juče nismo dobili odgovor na ovu temu, ali je skupštinski Administrativni odbor Saše Jankovića prihvatio njegovu ostavku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.