Odbor za Kosovo i Metohiju Narodne skupštine namerava da iduće nedelje od Vlade Srbije zatraži informaciju o viznim olakšicama za građane Srbije iz kojih bi, prema nezvaničnim najavama, trebalo da budu isključeni stanovnici KiM, saznaje Danas.

Što se kosovskih Srba tiče, iz Skupštine zajednica opština AP KiM najavljuju da će se ova organizacija o problemu belog šengena za građane u Pokrajini izjasniti posle zvanične ponude Evropske komisije i odgovora Beograda. Ministarstvo za KiM, kako je Danasu nezvanično rečeno, „zarad jedinstvene državne politike neće se zvanično oglašavati povodom ovog problema, jer je sav posao oko ukidanja viza prepušten MUP-u“.

– Ukoliko bude kvoruma i ako izglasamo takvu odluku, Odbor za KiM će sa sednice koju ćemo održati sledeće nedelje zatražiti od Vlade Srbije informaciju o čemu se tačno pregovara sa Evropskom komisijom i kako je u vezi sa viznim olakšicama došlo do diskriminacije građana na KiM u odnosu na sve druge stanovnike Srbije – izjavio je za Danas Ljubomir Kragović, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.

Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednica opština AP KiM, upozorava u izjavi za naš list da bi, ukoliko bi Beograd prihvatio da građani s Kosova budu izuzeti iz viznih olakšica, „to posle potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju bio drugi put da Beograd izopštava kosovske Srbe iz države Srbija i odriče se KiM“.

– Nigde u svetu ne postoji primer da se neka država zbog putovanja odrekla dela svoje državne teritorije. Bez obzira što predsednik Srbije priča da nikada neće priznati kosovsku nezavisnost, u stvarnosti Beograd diskriminiše i izopštava kosovske Srbe iz pravnog sistema. Tvrdnje premijera Srbije da sada nema uslova za bezbednosne provere na KiM nisu tačne. Na KiM se nalazi više od 1.000 službenika MUP Srbije, čiji je glavni posao već četiri godine da izdaju pasoše i Srbima i Albancima – napominje Jakšić.

On, kao i veći broj srpskih političara s terena, strahuje da će u slučaju da građani KiM budu izuzeti iz postupka ukidanja viza većina Srba promeniti mesto boravka, zbog čega bi Pokrajina „mogla brzo da ostane bez njih“. Prema Jakšićevim rečima, to bi „posle jednostranog proglašenja nezavisnosti KiM bio novi udar na srpsku zajednicu što bi, između ostalog, stavilo tačku i na povratak Srba“.

Vojislav Koštunica, predsednik DSS, saopštio je da je državni i nacionalni interes da „beli šengen“ podjednako važi za sve građane Srbije, a posebno za Srbe s KiM. On je upozorio da „Srbija ne može svoju bolju budućnost da gradi tako što će od srpskog naroda na Kosovu praviti građane drugog reda“.

Prema anketi KiM radija iz Čaglavice, kosovski Srbi, naročito mladi, razočarani su odlukom da se građanima ove pokrajine, bez obzira na nacionalnost, onemogući dobijanje „belog šengena“ i traže promenu takve odluke.

Srbi s KiM traže pomoć SPC

– Zamenik predsedavajućeg Svetog arhijerejskog sinoda SPC mitropolit crnogosko-primorski Amfilohije (Radović) primio je juče u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu delegaciju Skupštine zajednice opština AP KiM, koja je između ostalog tražila da se Crkva izjasni o predstojećim kosovskim izborima i poruči Srbima na KiM da na njima ne učestvuju. Marko Jakšić kaže za Danas da je delegacija u kojoj su, osim njega, bili i Radovan Ničić i Goran Lazović, upozorila da „diskriminacija Srba sa KiM, ukoliko budu izuzeti iz „belog šengena“, preti novim etničkim čišćenjem, jer će najveći broj građana promeniti mesto boravka“. On objašnjava da je od Crkve zatraženo i da pomogne opstanak Srba jer „zvanični Beograd sve manje ulaže i finansira srpsku zajednicu na KiM, terajući je na kazan Prištine“. Prema Jakšićevim rečima, mitropolit Amfilohije pokazao je razumevanje za stavove Skupštine zajednica, napominjući da odluke o pomenutim pitanjima donosi Sinod SPC.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari