Srpska napredna stranka treba da preuzme odgovornost, da dobije mesto premijera i povuče najveći deo tereta upravljanja državom. Takva rekonstrukcija bi imala smisla i bila bi realna alternativa prevremenim izborima.
Ovo nije navijački stav, to je teoretsko razmišljanje o praktičnim mogućnostima, koje može da dovede do otklanjanja velike napetosti koja permanentno trese vladajuću koaliciju. Ta napetost proizilazi iz dosta neprirodne situacije, u kojoj jači politički partner SNS formalno-pravno ima podređenu poziciju, dok manjinski partneri drže osnovne poluge u Vladi. Ako se Vlada Srbije ne prekroji u skladu sa faktičkim stanjem odnosa političkih snaga, sve ostalo bi bilo samo šminkeraj i čekanje ishoda koji vodi prema vanrednim izborima – kaže za Danas Ištvan Pastor, lider Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Skupštine AP Vojvodine.
Mislite li da je SNS pri formiranju Vlade pogrešila prepuštajući premijersko mesto SPS-u?
– Tada je situacija bila drugačija. Trebalo je napraviti parlamentarnu većinu. U međuvremenu je došlo do niza pomeranja na političkoj sceni, daljeg jačanja podrške SNS, promene na čelu te stranke i rasta rejtinga Aleksandra Vučića. To su činjenice koje današnju situaciju čine neuporedivom sa onom od pre sedam meseci.
Priznaćete, ipak, da zakoni i izbori ne moraju biti usklađeni s trenutnim rejtingom političkih stranaka?
– Duboko se slažem s vama, ali ono što nezavisno od izbornog zakona stoji kao parlamentarna mogućnost jeste da se razmisli kakva će biti izvršna vlast i kakve će se korekcije unutar nje praviti. Da li će se to raditi tako što će se rekonstruisanjem Vlade otkloniti unutrašnja napetost, ili će se produkovati situacija propisana izbornim zakonom, videćemo.
Šta SVM više odgovara – rekonstrukcija ili novi izbori?
– Nama odgovaraju stabilne političke prilike. Generalno, svim građanima bi bilo najgore da ova situacija permanentne napetosti potraje još dve, tri godine. To je najgora moguća varijanta. Od toga je bolja i rekonstrukcija Vlade, a moram da vam kažem bolja varijanta je i raspisivanje prevremenih izbora. Izbori bi doveli do raščišćavanja političke scene i stvaranja jasne situacije u kojoj nećete u parlamentarnoj većini imati 19 stranaka.
Da li ste u SVM razmišljali da postanete 20. partner u vlasti?
– Razmišljali smo, jer nam je ta varijanta ponuđena još dok Vlada nije bila napravljena. Proteklih meseci smo kao opozicija podržali sve dobre zakone. U međuvremenu nije bilo elemenata niti ponuda koji bi uticali da promenimo odluku.
SNS je opet zatražila da raspišete vanredne izbore za Skupštinu Vojvodine. Ima li uslova za to?
– U ovom momentu nema uslova za njihovo raspisivanje, i ne vidim ni jedan jedini razlog za to. Razumem ambiciju naprednjaka, jer je to ambicija svake opozicije.
Da li bi se ostavkom Bojana Pajtića, kako tvrde naprednjaci, stekli uslovi za izlazak na birališta?
– To su pretpostavke „šta bi bilo kad bi bilo“, ali nema naznake da bi Pajtić mogao da podnese ostavku. Čak i da to učini, otvorila bi se mogućnost da ista parlamentarna većina u Pokrajini pokuša da napravi novu vladu.
SNS tvrdi da je poslovanje Razvojne banke Vojvodine dokaz nelegitimnosti pokrajinske vlasti?
– Oko RBV je toliko toga izgovoreno da bi bilo dobro da lagano dođemo u posed činjenica. Nažalost, činjenica nema, iako je strašno važno da znamo šta se desilo, ko je to prouzrokovao i šta će se desiti sa onima koji su krivi. Ali, to nije političko pitanje, nego je pitanje običnog poštenja i savesnog vođenja posla.
Naprednjaci navode i podelu robe iz robnih rezervi u izbornoj kampanji?
– Svi mi znamo šta se dešavalo sa robom iz robnih rezervi. Nemojmo se praviti da sada SNS otkriva toplu vodu. Na kraju krajeva, SVM je u maju 2012. podnela krivičnu prijavu protiv N. N. osoba za deljenje paketa biračima. Počinioci još nisu otkriveni. Ne budu li otkriveni, stvari će otići u tom pravcu da će ubuduće u svakoj izbornoj kampanji nekažnjeno moći da se deli roba, novac i da se mogu kupovati glasovi.
Nacrt zakona o javnom informisanju je neprihvatljiv za SVM. Zašto?
– Taj predlog je razvodnjena i već viđena varijanta u proteklih deset godina i polazi od istih, za nas neprihvatljivih, koncepcija. Za nas to znači veliku opasnost, jer se ukidanjem sistemskog finansiranja dovodi u pitanje opstanak izdavačkih kuća Mađar So i Het Nap.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.