Albanci i Srbi na Kosovu ne veruju da je moguć kompromis u rešavanju statusa Kosova, rezultat je istraživanja koje su organizovali Program UN za razvoj i Program za međunarodnu saradnju SAD (USAID).
Građani Kosova su na pitanje šta treba da preduzmu institucije Kosova posle 10.
Albanci i Srbi na Kosovu ne veruju da je moguć kompromis u rešavanju statusa Kosova, rezultat je istraživanja koje su organizovali Program UN za razvoj i Program za međunarodnu saradnju SAD (USAID).
Građani Kosova su na pitanje šta treba da preduzmu institucije Kosova posle 10. decembra ako pregovori uz posredstvo međunarodne pregovaračke trojke ne uspeju, odgovarali dijametralno suprotno. Albanci su se zauzeli za jednostrano proglašenje nezavisnosti, dok su Srbi za najpoželjniju verziju smatrali nastavak pregovora s Beogradom i međunarodnom zajednicom.
KEK među korumpiranima
Priština – Kosovska elektroenergetska korporacija (KEK), Kosovska poverilačka agencija (KPA) i Carina su, prema mišljenju građana Kosova, najkorumpiranije institucije. Rezultati istraživanja u okviru projekta „Sistem ranog upozoravanja“ pokazuju da je na pitanje da li im je dobijanje određenih usluga uslovljavano davanjem mita pozitivno odgovorilo 11 odsto Albanaca, 10 odsto Srba i sedam odsto pripadnika ostalih nacionalnih zajednica. Na četvrtom mestu prema korumpiranosti je, prema istraživanju, centralna administracija Kosova, a slede Pošta, Telekom Kosova i zdravstvo. Među najmanje korumpiranim su Kosovska policijska služba, međunarodne institucije i Univerzitet u Prištini. „Sistem ranog upozorenja“ je projekat kojim se četiri puta godišnje istražuje šta građani Kosova misle o najznačajnijim pitanjima društvenih i ekonomskih odnosa na Kosovu.
Istraživanje je urađeno u okviru Sistema ranog upozorenja – projekta kojim se četiri puta godišnje istražuje šta građani Kosova misle o najznačajnijim pitanjima društvenih i ekonomskih odnosa na Kosovu.
Istraživanje je izvršeno u drugoj i trećoj nedelji oktobra, a u njemu je učestvovalo 1.296 građana – 822 Albanca, 244 Srba i 230 pripadnika drugih manjinskih zajednica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.