Srpska napredna stranka juče je raskinula koaliciju sa Demokratskom strankom Srbije u opštini severna Kosovska Mitrovica. Novu lokalnu vlast formirali su po modelu republičke vlade SNS, URS, SPS, SDPS i PUPS, pojačani Građanskom inicijativom „Srbija, demokratija, pravda“ na čijem je čelu bivši državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović.


Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, uz razmirice oko lokalnih problema, jedan od razloga za raskid dosadašnje koalicije je, navodno, spor oko izbora novog predsednika opštine, jer je dosadašnji prvi čovek Krstimir Pantić, inače funkcioner SNS, imenovanjem za pomoćnika šefa vladine Kancelarije za KiM došao u sukob interesa.

Pantić je juče je podneo ostavku na dužnost predsednika opštine i najavio da će njegov „naslednik“ i članovi opštinskog veća biti izabrani na sledećoj sednici SO Kosovska Mitrovica. Prema izveštajima agencija, jučerašnju sednicu obeležila je razmena optužbi između SNS i DSS. Nova opštinska većina razrešila je predsednika SO Aleksandra Babinceva (DSS) i na tu dužnost izabrala Kseniju Božović (SDPS). Umesto Ljiljane Ljumović iz DSS za sekretara SO izabran je Ivan Mačenovski iz SPS.

Nova opštinska koalicija ima 17 odbornika, a u opoziciji su ostale DSS i DS. Na poslednjim izborima za odbornike SO Kosovska Mitrovice, održanim 30. maja 2010, SNS i DSS dobile su po sedam odborničkih mesta, DS šest, po tri DS i Građanska inicijativa, a po dva tadašnji G17 plus i SDPS Rasima Ljajića. Kosovska Mitrovica je druga opština na KiM u kojoj se od formiranja Dačićeve vlade opštinska vlast „prilagođava“ republičkom modelu, dok je Leposavić bio prvi u celoj Srbiji.

Dok su Srbi na severu KiM menjali opštinske koalicije, juče je do kraja sproveden sporazum Beograda i Prištine o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima. Sistem IBM počeo je da se sprovodi i na Mučibabi i Mutivodama u Kosovskom pomoravlju, javlja Radio KiM.

Istovremeno, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton juče je iz Bratislave poručila da od predsednika Srbije Tomislava Nikolića ne traži, niti će tražiti da prizna nezavisnost Kosova, iako je to situacija koja se „ne može vratiti natrag“. Ona traži da se „ne ignorišu ljudi koji žive na severu Kosova, zbog kojih odnos Beograda i Prištine mora da se rešava“.

Iako je posle pete runde Eštonova saopštila da su svo troje – premijeri Srbije i Kosova, kao i ona, „zadovoljni napretkom u razgovorima“ o severu KiM, Ivica Dačić se od prekjuče javno žali da su pregovori s Prištinom dospeli u ćorsokak, jer kosovska strana „ne želi ni da razgovara o izvršnim ovlašćenjima zajednice srpskih opština na KiM“. Dačić je juče u Narodnoj biblioteci Srbije rekao novinarima da „ne zna šta će da radi u Briselu 4. marta i o čemu opšte može da se dogovori sa Tačijem“.

Tomislav Nikolić juče je pred šestu rundu dijaloga u Briselu „preneo američkom ambasadoru Majklu Kirbiju da bi podrška SAD u međunarodnoj zajednici pomogla da se što pre dođe do rešenja problema KiM, koje će biti prihvatljivo za obe strane“, saopšteno je iz Predsedništva Srbije. Kirbi je pohvalio „primetnu Nikolićevu posvećenost uspostavljanju stabilnosti na Balkanu“ i „potvrdio je da je stav američke administracije da do rešenja kosovskog pitanja treba da dođe na način koji će zadovoljiti i srpsku i albansku stranu, što je bitno za ceo region“.

Državni vrh

Premijer Ivica Dačić najavio je da će danas u Beogradu državni vrh Srbije razgovarati o nastavku dijaloga s Prištinom 4. marta u Briselu. U vreme zaključenja ovog izdanja Danasa, ni u Vladi ni u Predsedništvu Srbije nije bilo zvanične potvrde gde će se i tačno kada sastanak održati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari