Za referendum, na kojem bi 14. i 15. februara građani severnog dela Kosovske Mitrovice, Zvečana, Zubinog Potoka i Leposavića trebalo da se izjasne o (ne)prihvatanju institucija samoproglašene kosovske države, iz dela opštinskih budžeta koje finansira Vlada Srbije do sada nije dat „ni jedan cvancik“, tvrde za Danas lokalni predstavnici Srba sa severa KiM.


– Priprema referenduma se ne finansira državnim novcem – kažu za naš list predsednici opština Zvečan i severna Mitrovica Dragan Milović i Krstimir Pantić, kao i šef odborničke grupe DSS u SO severna Mitrovica Marko Jakšić.

Pantić naglašava da će lokalne samouprave svojim sredstvima platiti samo štampanje glasačkih listića. On objašnjava da se opštine ne finansiraju samo iz budžeta Vlade Srbije, nego imaju i svoje izvorne prihode, iz kojih pune i državni budžet. Prema Pantićevim rečima, procene su da će za 35.000 glasačkih listića u sve četiri opštine biti potrebno oko 100.000 dinara.

Milović napominje da će „deo glasačkih listića biti štampan dvojezično – na srpskom i albanskom, jer dva odsto od ukupnog broja stanovnika na severu KiM čine kosovski Albanci kojima će se, takođe, dati mogućnost za izjašnjavanje“. Milović kaže da „do sada ni jedan dinar iz opštinskog budžeta nije potrošen za pripremu referenduma“, a da će se „o eventualnim troškovima za glasačke listiće starati skupštine opština i nadležne komisije, tako da će se znati koliko je novca potrošeno iz sopstvenih sredstava lokalne samouprave“.

– Priče da se referendum organizuje o trošku države su obmana javnosti. Članovi komisija radiće volonterski. Propagandni materijal, dakle plakate i bilborde, finansiraju privrednici iz Mitrovice. Ti troškovi nisu veliki, neće biti ni 500 evra, kako se spekuliše u Beogradu – objašnjava Marko Jakšić za Danas.

Izjašnjavanje u severnoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku održaće se 14. i 15. februara, dok će se u Leposaviću glasati samo na Dan državnosti Srbije, to jest na Sretenje, što je stvar lokalnog kompromisa SNS i DSS sa SPS, objašnjeno je Danasu na terenu. Odbornici DS iz Leposavića bojkotovali su sednicu SO na kojoj je doneta odluka o referendumu.

Ministar za KiM Goran Bogdanović tvrdi da je „proces održavanja referenduma možda jeftin, ali će politički skupo koštati državu Srbiju“.

Izjašnjavanje u školama

Marko Jakšić kaže da će glasačka mesta biti otvorena tamo gde se i proteklih 12 godina glasalo na izborima koje je organizovao Beograd. Uglavnom su to škole, sa čijim je direktorima već postignut dogovor. Jakšić negira mogućnost da na „intervenciju“ Beograda biračka mesta budu zatvorena. Za naredne dane najavljene su tribine, mada naš sagovornik smatra da kampanja nije potrebna, jer je „akcija državne televizije protiv referenduma dovoljna reklama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari