Evropska unija i NATO ocenili su juče kao „povoljan prvi korak“ prekjučerašnji sastanak delegacija Beograda i Prištine koji je održan u Beču, dodajući da je sada nužno da u septembru dođe do neposrednog dijaloga s ciljem da se čuju „sugestije dve strane“ o rešavanju kosovskog problema.

Evropska unija i NATO ocenili su juče kao „povoljan prvi korak“ prekjučerašnji sastanak delegacija Beograda i Prištine koji je održan u Beču, dodajući da je sada nužno da u septembru dođe do neposrednog dijaloga s ciljem da se čuju „sugestije dve strane“ o rešavanju kosovskog problema. To su agenciji Beta rekli predstavnici EU i NATO-a u Briselu.
Evropski i međunarodni diplomatski izvori su mišljenja da će, tek ako Vašington to snažnije bude predočio kao nužnost, kosovski Albanci prihvatiti da u nekom vidu razgovaraju i o samom statusu Kosova. Zasad, smatraju diplomate u Briselu, rukovodstvo kosovskih Albanaca za to nije spremno, niti ima razrađen bilo kakav pristup drugačijem sagledavanju budućeg statusa osim nezavisnosti, jer im to i dalje obećava američka administracija.
Zvaničnici EU naglasili su da će važni momenti u procesu rešavanja kosovskog pitanja biti sastanak šefova diplomatija Kontakt grupe u Njujorku krajem septembra, na kojem će, pored ostalih, učestvovati i evropski komesar Oli Ren.
Predstavnik EU u pregovaračkoj trojci Kontakt grupe Volfgang Išinger o dosadašnjim rezultatima pregovora o Kosovu izvestiće šefove diplomatija Unije. Oni će 7. i 8. septembra o „za EU i dalje vrlo zabrinjavajućem“ kosovskom problemu razgovarati u portugalskom gradu Vijana du Kastelo.
Portparol Evropske komisije Amadeu Altafaž rekao je agenciji Beta da EU pozdravlja „pozitivan pristup srpske i albanske strane pregovorima s ciljem da se dođe do rešenja“. Altafaž je naglasio da je bitno i to što su Beograd i Priština prihvatili da pregovaraju uz posredništvo „trojke“ Kontakt grupe, u kojoj su, kako je predočio, predstavnici EU, SAD i Rusije, s tim što će Kontakt grupa podneti izveštaj generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu.
Juri Las, portparol u kabinetu visokog evropskog predstavnika Havijera Solane, podvukao je da bi jedino moguće i najbolje rešenje bilo da srpska i albanska strana postignu nagodbu, jer posrednička trojka Kontakt grupe neće podnositi svoje predloge.
Portparol NATO-a Karmen Romero istakla je da taj savez ne može da ocenjuje pregovore Beograda i Prištine zato što se oni odvijaju pod okriljem UN, ali da svakako želi da do rešenja dođe što pre. NATO je uključen u kosovski proces kroz Kontakt grupu i smatra da je nova runda pregovora o Kosovu „bez sumnje povoljan razvoj“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari