Lider Dveri Boško obradović uputio je svim akterima na političkoj sceni Srbije predlog sporazuma o prevazilaženju političke krize, čiji sadržaj u prenosimo u nastavku.
Nema sumnje da se Srbija nalazi u još većoj političkoj krizi posle lažnih izbora koji su nedavno održani, a koji su bili nedemokratski i protivustavni jer su u sred izbornog procesa menjani izborni zakoni i pravila.
Čak i takav lažni izborni proces bio je još neregularniji nego što je iko mogao očekivati i vlast je krala čak i izbore na kojima opozicija nije ni učestvovala.
Pravni tim Srpskog pokreta Dveri na čelu sa advokatom Majom Mitić, članom Predsedništva Dveri, uradio je nacrt „Sporazuma o stvaranju uslova za slobodne i poštene izbore“ kojim može biti prevaziđena aktuelna politička kriza u Srbiji.
Ovaj predlog upućujem svim političkim opcijama vlasti i opozicije pozivajući da se što pre sedne za pregovarački sto dok ne bude kasno.
Ideja Sporazuma je da iza njega stanu predstavnici i vlasti i opozicije, sa ciljem vraćanja poverenja birača u izborni proces u Srbiji.
To je jedini put da dođemo do zaista demokratskih izbora, čiji rezultati bi bili priznati od svih učesnika na izborima. Zato nije rešenje ponavljanje lažnih izbora već uvođenje „prelaznog političkog perioda“ koji bi trajao devet meseci od usvajanja Sporazuma u Narodnoj skupštini.
U tom smislu, Sporazum podrazumeva formiranje prelazne, tehničke vlade stručnjaka i za cilj imala pripremanje i sprovođenje demokratskih izbora.
U ovoj Vladi ne bi bio niko od sadašnjih lidera vlasti i opozicije, već nestranački stručnjaci sa zadatkom da obnove rad nezavisnih državnih institucija.
To znači pre svega sprovođenje zakonske obaveze slobodnog, objektivnog i nepristrasnog javnog informisanja kako preko javnih medijskih servisa tako i u programima privatnih medija.
To znači i promenu kompletnog sastava RIK-a, REM-a i Agencije za borbu protiv korupcije, kao i urednika informativnih programa RTS i RTV najkasnije šest meseci pre održavanja izbora, a u cilju osiguranja ravnopravnih uslova za sve izborne učesnike.
Sporazum treba da bude usvojen u Narodnoj skupštini u formi posebnog zakona (lex specialis), kojim će biti definisani i svi drugi kontrolni mehanizmi u radu prelazne državne administracije u cilju sprečavanja funkcionerske kampanje, zloupotrebe državnih resursa i pritisaka na birače u toku predizborne kampanje.
U tom cilju potpisnici bi formirali zajedničku Komisiju za praćenje realizacije Sporazuma i primene zakona kojim će Sporazum biti potvrđen u Narodnoj skupštini.
Ova praksa nije ništa novo u Evropi i već je primenjena u poslednjih nekoliko godina u Austriji, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.
Ceo tekst Sporazuma možete pogledati na sajtu dveri.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.