Očekuju se kritike zbog Kosova, vladavine prava i spoljne politike 1Foto: B.C.

Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije ka članstvu u EU trebalo bi da bude objavljen u Strazburu 17. aprila.

Kako stvari stoje Beograd će dobiti kritike zbog vladavine prava i nedovoljnog stepena usaglašenosti spoljne politike sa Unijom, kažu za Danas nezvanično izvori iz Brisela. Prema rečima naših sagovornika, dodatni problem za Srbiju predstavljaće činjenica da dugo nije postignut nikakav napredak u pregovorima o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Izvori Danasa tvrde da se deo izveštaja koji se odnosi na vladavinu prava, odnosno na poglavlja 23 i 24 “neće umnogome razlikovati” u odnosu na ocene iz internog izveštaja EK objavljene u decembru 2017, kada su konstatovane manjkavosti u vezi sa reformama pravosuđa, uključujući kašnjenja u aktivnostima koje se tiču uspostavljanja efikasnijeg sistema procesuiranja slučajeva.

Kao drugo područje u kojem će Srbija dobiti negativne ocene navodi se spoljna politika, odnosno poglavlje 31, budući da je dobro poznato da EU godinama unazad insistira na “progresivnom usaglašavanju spoljne i bezbednosne politike sa pozicijama Unije”. Prema procenama stručnjaka, nivo usklađenosti Srbije sa EU u tom domenu je ispod 50 odsto, odnosno za 2017. godinu taj nivo je iznosio oko 48 odsto, što je uglavnom posledica neuvođenja sankcija Rusiji i neglasanja za rezolucije kojima se osuđuje ponašanje država poput Irana. Najnoviji slučaj odnosi se na odluku Beograda da ne uvaži sugestiju Velike Britanije o proterivanju ruskih diplomata nakon skandala u vezi sa trovanjem bivšeg dvostrukog ruskog agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke, o čemu je javno pričao i šef diplomatije Ivica Dačić. Za razliku od Srbije, Crna Gora je stoprocentno uskladila spoljnu politiku sa Briselom.

Diplomatski izvori Danasa navode da će Beograd dobiti “nešto povoljnije ocene” u izveštaju EK kada je reč o regionalnoj saradnji i ekonomiji. U tom kontekstu, ističu da će verovatno biti pohvaljen nedavni susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, uključujući njihove poruke da će raditi na rešavanju otvorenih pitanja, te angažovanje Beograda u regionalnim inicijativama. Što se ekonomskog segmenta tiče, naši sagovornici kažu da će Beogradu biti poručeno da nastavi da sprovodi reforme i da će mu biti izrečene pohvale zbog fiskalne konsolidacije.

Podsetimo, prethodni “paket” izveštaja EK o napretku država koje teže članstvu u EU objavljen je u novembru 2016. godine.

Neizvesno otvaranje novih poglavlja

Kako je Danas nedavno objavio, od ocena iz predstojećeg izveštaja EK zavisiće da li će krajem proleća ili početkom leta biti otvorena nova poglavlja Srbije u pregovorima sa EU. Zvanični Beograd navodi da je spreman za otvaranje pet poglavlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari