Kakve ocene nam je dala Evropska komisija? 1foto EPA-EFE/ANDREJ ČUKIĆ

Evropska komisija objavila je danas godišnje izveštaje od državama kandidatima. Srbija je, u odnosu na 2023. godinu u četiri poglavlja povećala nivo pripremljenosti za pola ocene, a to su Poglavlja 16 (Oporezivanje), 18 (Statistika), 21 (Transevropske mreže) i 24 (Pravda, sloboda i bezbednost).

Kada je reč o ocenama napretka, ni ove, kao ni prošle godine, Evropska komisija nije zabeležila “nazadovanje” niti u jednoj oblasti. Jedini put kada je Srbija u izveštajima dobila nazadovanje bilo je 2022. godine u poglavlju vezanom za spoljnu politiku, zbog neusklađivanja Srbije sa sankcijama Rusiji. Ove godine tom poglavlju dodeljena je ocena “bez napretka”.

Evropska komisija svake godine, za svako pregovaračko poglavlje, dodeljuje dve opisne ocene. Prva se odnosi na ukupan nivo pripremljenosti države kandidata u toj oblasti, a druga na napredak ostvaren u poslednjih godinu dana.

Kada je reč o prvoj oceni, nivou pripremljenosti, postoji pet kategorija: “rana faza”, “određen nivo pripremljenosti”, “umeren nivo”, “dobar nivo” i “veoma napredna faza”.

Ukoliko se ove ocene pretvore u brojeve od 1 do 5 i izračuna prosečna ocena Srbije za 33 pregovaračka poglavlja, ona ove godine iznosi 3,11. To je poboljšanje za 0,06 u odnosu na prošlogodišnju prosečnu ocenu koja je bila 3,05.

U Poglavlju 16 koje se odnosi na oporezivanje, Evropska komisija ocenjuje da se Srbija nalazi između “umerenog” i “dobrog nivoa” pripremljenosti. Ocena za ovo poglavlje ove godine povećanja je sa 3 na 3,5, zbog sprovođenja programa reforme Poreske uprave.

U istom nivou pripremljenosti Srbija se nalazi i u Poglavlju 18 (Statistika), a ocena je povećana za pola boda zbog sprovođenja popisa poljoprivrede. Sa 3 na 3,5 Srbija je porasla i u Poglavlju 21, zbog rada na izgradnji pruge Niš-Dimitrovrad i završetka radova na izgradnji gasnog interkonektora sa Bugarskom.

Napredak u nivou pripremljenosti zabaležen je i u Poglavlju 24, a Srbija se prema oceni Evropske komisije u ovoj oblasti nalazi između “određenog nivoa pripremljenosti” i “umerenog nivoa pripremljenosti”. Poboljšanje ocene za pola boda došlo je zbog doprinosa Srbije u upravljanju migracijskim tokovima i zbog potpisivanja novog sporazuma sa Fronteksom.

Kada je reč o drugoj opisnoj oceni koju dodeljuje Evropska komisija, ocene napretka, ona se deli na šest kategorija: “nazadovanje”, “bez napretka”, “ograničen napredak”, “određen napredak”, “dobar napredak” i “veoma dobar napredak”.

U 2 od 33 pregovaračka poglavlja Srbija je dobila ocenu “dobar napredak”. I ove godine najbolje ocenjeno poglavlje je ono koje se tiče statistike (Poglavlje 18). Poglavlje 27 (Životna sredine) dobilo je takođe ocenu dobrog napretka.

U Poglavlju 23 koje se tiče vladavine prava Srbije nije poboljšala nivo pripreljenosti u odnosu na prethodnu godinu, dok je napredak u ovom poglavlju ocenjen kao “ograničen”, što je jedna od najnižih ocena za merenje napretka po izveštaju Evropske komisije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari