Francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Aleksandar Vučić u ponedeljak će razgovarati o evropskim integracijama Srbije i odnosima Beograda i Prištine, piše francuski dnevnik „Figaro“, a prenosi RTS.
Teme će biti i jačanje saradnje dve zemlje u odbrani, energetici i veštačkoj inteligenciji.
Od goluba do jastreba. Tako se menjao stav francuskog predsednika, sa promenama u Evropi, od početka rata u Ukrajini. Poslednji zapadni državnik koji je liniju komunikacije sa ruskim predsednikom držao otvorenom, u trećoj godini sukoba, sa čela jedine nuklearne sile u Evropskoj uniji poručuje – Evropa mora da se sprema za rat, ako želi mir.
Neskrivena je ambicija Emanuela Makrona da se nametne kao najuticajniji evropski lider.
U razgovoru sa predsednikom Srbije, prema najavama iz Jelisejske palate, potvrdiće punu podršku evrointegracijama, čiji je sastavni deo, kako se navodi – normalizacija odnosa sa Prištinom.
Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije smatra da će predsednik Vučić pokušati da objasni stavove Srbije predsedniku Makronu i da pokuša da dobije njegovu podršku u vezi s tim pitanjima.
„S nastavkom evropskih integracija, s našom pozicijom o članstvu Kosova u Savetu Evrope, rezultat zavisi od samog stava unutar zapadnog saveza, pre svega SAD, o svim tim pitanjima“, dodaje Zečević.
Poseta Francuskoj, prema rečima predsednika Srbije, od strateškog je značaja.
Moguća najskuplja kupovina u istoriji srpskog vojnog budžeta
Na agendi i perspektive da se stari borbeni avioni u srpskom vazduhoplovstvu zamene novim „rafalima“.
Pregovori o kupovini teškoj, prema procenama, nekoliko milijardi evra vode se već nekoliko godina. A najavljuje se i mogućnost kupovine transportnih helikoptera „erbas“.
Petar Vojinović, urednik portala Tango siks, ističe da bi to bila najskuplja kupovina u istoriji srpskog vojnog budžeta.
„Srpsko vazduhoplovstvo je trenutno, nakon više godina, sposobno da obavlja te zadatke koji se pred njih stavljaju, pre svega zaštita vazdušnog prostora, ali te letelice s kojima oni trenutno raspolažu će negde tridesetih godina morati da se povuku“, objašnjava Vojinović.
Goran Janićević, urednik emisije „Dozvolite“ na RTS-u, napominje da je taj avion potrebno održavati, pošto su savremeni borbeni avioni veoma komplikovani za održavanje.
„Srbija je nedavno uvrstila u svoj arsenal savremene radare za osmatranje vazdušnog prostora ‘graund master’ 400A. To je prenutno najsavremeniji radar tog tipa u svetu“, dodaje Janićević.
Razvoj nuklearnog programa
Saradnja sa Francuskom u oblasti energetike mogla bi da poprimi konkretnije obrise i kada je reč o razvoju nuklearnog programa u Srbiji, prema najavama – izgradnje modularnih nuklearnih elektrana.
Više od dve trećine struje, Francuzi dobijaju iz nuklearki – u Srbiji zabranjenih već četvrt veka.
Đorđe Lazarević sa Elektrotehničkog instituta „Nikola Tesla“ navodi da je Francuska zemlja sa velikim iskustvom u razvoju nuklearnih tehnologija.
„Osim što koristi nuklearnu energiju za dobijanje energije u svojoj zemlji, ona je i jedan od nosilaca tehnologije proizvodnje velikih nuklearnih elektrana, takođe ima svoj projekat u oblasti malih modularnih reaktora“, navodi Lazarević.
Vučić i Makron u Parizu će, po računici predsednika Srbije, razgovarati dvadeseti put. Posetu francuskog predsednika Srbiji pre pet godina, pratile su francuske investicije, poput ulaganja u Aerodrom „Nikola Tesla“.
Vučić će u parizu boraviti dva dana, sutra i u utorak. Prvog dana posete, a nakon susreta sa makronom, Vučić će prisustvovati svečanoj večeri koju u njegovu čast u Jelisejskoj palati priređuje predsednik Francuske, najavila je Služba za saradnju s medijima predsednika Srbije.
Tokom posete, Vučić će imati i odvojene sastanke sa predsednikom Senata Francuske Žerarom Laršeom i ministrom odbrane Sebastijenom Lekornuom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.