Serija protesta koji se održavaju širom Srbije, sa porukom protiv iskopavanja bora i litijuma, nastavlja se večeras u Gornjem Milanovcu, Subotici, Kruševcu i Zaječaru, prenosi N1.
U Subotici će se obratiti, između ostalih, Ljiljana Tomović, profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Neće biti šetnje večeras u Subotici, a građani se okupljaju ispred Gradske kuće.
Za N1 su rekli da ih se ova borba itekako tiče, da je borba protiv Rio Tinta zajednička, jer su vazduh, vod ai zemlja zajedničko dobro, a zdravlje najveća vrednost za koju svi moraju da se bore.
Mnogi od njih najavili su dolazak u vidu podrške u Beograd u subotu.
Pored Sremske Mitrovice, Inđije i Novog Sada, ovo je četvrti protest u Vojvodini protiv iskopavanja bora i litiuma. Kako kaže reporterka N1, protest se prelio i na najseverniji grad u zemlji i večeras se i iz Subotice šalje poruka – ne rudarenju litijuma i bora.
Kruševac: Solidarnost sa svim građanima Srbije
Na Trg kosovskih junaka u Kruševcu pristižu ljudi koji će učestvovati na skupu protiv rudarenja litijuma.
Iako nije na mapi geoloških istraživanja, u okolini grada se nalaze mesta u kojima bi moglo da dođe do kopanja – Levač i Blace.
Njih povezuje reka, a građani straguiju da bi na taj način hemijski otpad mogao da dođe i do njih, javlja reporter N1.
Međutim, glavni razlog je, dodaje on, poruka solidarnosti sa svim građanima Srbije.
Sa skupa će stoga biti poslata poruka ne iskopavanju litijuma.
U Smederevskoj Palanci „deca zloupotrebljena“ da se spreči protest
Skup u Smederevskoj Palanci planiran je na Centralnom gradskom trgu, ali su se pojavili manje prepreke.
Reporter N1 kaže da se protest održava dvadesetak metara dalje od planirane lokacije.
Smederevska Palanka se, kaže, danas podelila na dve grupe ljudi.
Gradske vlasti su, kako navode oni koji su se okupili da protestuju protiv iskopavanja litijuma, “zloupotrebile decu da naprave zid u odnosu na protest”.
Organizatori kažu da su prijavili da će se okupiti na ovom mestu, a u ovom trenutku u toku su dani kulturnog leta u ovom gradu, u agendi nije postojala manifestacija koja je posvećena deci, a nijedna koja je planirana danas.
Predsednik opštine je odlučio da se to održi večeras, a oko 17h su donete stvari za decu.
On je rekao da organizacija “nije bila ishitrena”.
Reporter N1 kaže da nema problema ni incidenata.
Građani su razočarani ovakvim stavom gradskih vlasti, što se, kažu, “stvaraju veštačke podele, što nije dozvoljeno ljudima da se okupe na prvobitnoj lokaciji”.
Oni kažu da inače u Smederevskoj Palanci postoji problem sa vodom, sa rekama, sa obližnjim jezerom, uvereni su da su dobro informisani i da bi eventualni projekat Jadar doneo velike probleme, i oni se pridružuju mapi više od 40 gradova u Srbiji koji izražavaju svoje nezadovoljstvo na ovaj način.
U Smederevskoj Palanci, kaže reporter N1, neće biti šetnje.
Gornji Milanovac: 100 zdravstvenih radnika podržalo proteste
Učesnicima protesta u Gornjem Milanovcu uoči protesta stigla je i podrška – 100 zdravstvenih radnika je podržalo okupljanje, dalo svoj potpis i imenom i prezimenom stalo iza podrške borbi protiv rudarenja, kaže reporterka N1.
U saopštenju su izrazili želju da stanu uz sve građane, ne samo Gornjeg Milanovca, nego i cele Srbije koji se bore protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Dr Tatjana Milošević, pedijatar, rekla je da su podršku uputuile njene kolege, ne samo lekari, već i medicinske sestre, kompletno zdravstveno osoblje.
“Mi kao lekari moramo da razmišljamo o budućnosti, ne samo nas koji živimo ovde, nego o budućnosti dece, pa i one koja će se tek roditi. Izražavamo veliku zabrinutost za devastaciju životne sredine”, rekla je ona.
Oni kažu, dodaje reporterka N1, da “to što su lekari iz manjih sredina ne znači da nemaju svoje mišljenje”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.