Kritike koju su srpski zvaničnici izrekli na račun Misije OEBS-a pre svega su namenjene domaćoj javnosti, kao što je, uglavnom, bio slučaj i sa „packama“ koje je zvanični Beograd u bliskoj prošlosti delio Zapadu i Delegaciji EU u Srbiji, tvrde nezvanično diplomatski izvori Danasa.
Naši sagovornici smatraju da reči pojedinih ministara istovremeno „pokazuju da je srpska vlast u pojedinim trenucima pojačano osetljiva, naročito na teme kao što su Savamala ili, recimo, sloboda medija“.
„Interesantno je da ministar spoljnih poslova Srbije, koji je prošle godine bio predsedavajući OEBS-u, upućuje takve kritike, ali njegova izjava ne čudi, budući da je i tokom Ministarskog sastanka te organizacije, u decembru 2015, premijer Aleksandar Vučić izrekao kritike na račun Dunje Mijatović, predstavnice OEBS-a za slobodu medija. Takvim porukama zvanični Beograd u pojedinim situacijama beleži poene kod dela srpske javnosti“, ukazuju izvori Danasa.
Naši sagovornici smatraju da uprkos „zaoštrenoj retorici“ zvaničnog Beograda kada je o radu Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju reč, „ne treba očekivati veće trzavice između srpske vlasti i OEBS-a“. U tom kontekstu, podsećaju na reči šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da je „dosadašnja saradnja Misije sa državnim organima bila korektna“.
Diplomatski izvori Danasa očekuju da će se „strasti u vezi sa OEBS-om ubrzo stišati“. U tom kontekstu, podsećaju na slučaj iz juna ove godine, kada su se u pojedinim medijima pojavile optužbe da su američki ambasador Kajl Skot i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport pokrovitelji protesta zbog rušenja u Hercegovačkoj ulici i da su umešani u pokušaj radikalizacije protesta „Ne da(vi)mo Beograd“, što su oni oštro demantovali.
„U junu je na trenutke izgledalo da će u velikoj meri zahladneti odnosi između Srbije i Zapada, ali situacija je ubrzo poboljšana, tako da treba očekivati da će i ovoga puta smiriti strasti“, tvrde sagovornici Danasa.
Izvori Danasa takođe ističu da „nije samo OEBS pokazao interesovanje da se rasvetli pitanje Savamale, već da je to i zahtev zvaničnog Brisela. „Poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu Srbije u EU odnose se na izgradnju pravne države, što, svakako, uključuje i rasvetljenje slučajeva poput Savamale“, poručuju naši sagovornici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.