Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izjavio je juče na zasedanju šefova NATO u Briselu da, „iako je situacija na Kosovu krhka“ postoji ohrabrenje zato što posle proglašenja nezavisnosti „nema međuetničkog nasilja, nema masovnog odlaska izbeglica, niti organizovanih napada na objekte i mesta baštine“.

Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izjavio je juče na zasedanju šefova NATO u Briselu da, „iako je situacija na Kosovu krhka“ postoji ohrabrenje zato što posle proglašenja nezavisnosti „nema međuetničkog nasilja, nema masovnog odlaska izbeglica, niti organizovanih napada na objekte i mesta baštine“.
– To je povoljno i Kfor će nastaviti da igra svoju ulogu, štiteći i većinu i manjinu širom Kosova, u skladu s mandatom koji je dobio od UN – istakao je čelnik Atlantskog saveza.
U kontekstu priznanja Kosova, Shefer je naglasio da NATO, kao organizacija, nema ovlašćenja da priznaje zemlje.

Kfor ima mandat u celoj Pokrajini

– Saveznici u NATO su u Briselu ponovili da Kfor ima mandat na Kosovu na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i da je Kfor tamo zbog stabilnosti i bezbednosti na celom Kosovu, izjavio je generalni sekretar alijanse Jap de Hop Shefer. Kfor će to činiti u saradnji s kosovskom policijom i Unmikom, istakao je Shefer na završetku zasedanja šefova diplomatija NATO.

– Mi se time i ne bavimo. Naš posao je bezbednost – podsetio je on.
Čelnik NATO je ponovio da će Alijansa ostati posvećena saradnji s partnerima na zapadnom Balkanu, „jer su svi saveznici ubeđeni da trajni mir i stabilnost na Balkanu leži u evroatlantskim integracijama“.
– Atlantski saveznici žele poboljšanje odnosa sa Srbijom, koju ocenjuju kao ključnog igrača na zapadnom Balkanu, ali to u velikoj meri zavisi i od Beograda – izjavio Jap de Hop Shefer.
Parafrazirajući izreku da je „za tango potrebno dvoje“, Shefer je istakao da „veoma zavisi od vlade u Beogradu da li želi da održi neki tempo i kakav će taj tempo biti“.
– Redovno sam u kontaktu i nastaviću da ističem, što je i stav atlantskih saveznika, da kad razgovaramo o zapadnom Balkanu, onda to u velikoj meri uključuje Srbiju – dodao je Shefer po završetku sastanka šefova diplomatija Atlantskog saveza.
Kakav će biti odnos Srbije s NATO, odlučuje se u NATO-u, ali, svakako, „veoma i na srpskoj strani“, rekao je Shefer, dodajući da mnogo zavisi od toga kakav će stav zauzeti Srbija.
– Srbija je u Partnerstvu za mir. Mislim da je to bila istorijski važna odluka i mi delamo zajedno u okviru Partnerstva za mir – objasnio je čelnik NATO.
Po rečima Shefera „naglašeno je da je jasna želja NATO, uz saglasnost da je Srbija važan igrač, da imamo ne samo dobre odnose sa Srbijom, već i da vidimo kako se ti odnosi mogu poboljšati“.
– Ali, ponoviću, na ljudima u Beogradu je da vide da li i kako žele da odgovore na ovakav stav NATO – rekao je čelnik NATO i dodao da je „kristalno jasno da je Srbija veoma važan igrač“.
– Uprkos teškoćama i povremenim porukama (iz Srbije) koje nisu od koristi, želja je atlantskih saveznika i, nadam se Beograda, da dalje gradimo odnose na ovoj osnovi – kazao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari