Ojačana pozicija Beograda pred novu fazu briselskih pregovora 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Odlukama Gvineje Bisao i Surinama da povuku priznanje kosovske nezavisnosti jačaju se pozicije Beograda pred predstojeću fazu briselskih pregovora o normalizaciji odnosa s Prištinom, za koju se smatra da će biti i završna, kažu nezvanično diplomatski izvori Danasa.

Ipak, naši sagovornici ukazuju da „ne treba širiti lažnu nadu da je proces priznanja Kosova povratan“, uz opasku da su „ključne države, koje vuku konce svetske politike, sa izuzetkom Rusije i Kine, ne samo priznale, nego su i umnogome uticale na mnoge zemlje da se pridruže procesu priznanja“.

„Iluzorno bi bilo očekivati da, recimo, Vašington i Berlin povuku odluke o priznanju Kosova. NJihov stav o tome se gotovo izvesno neće menjati. Ali, činjenica je da je slučaj Katalonije ukazao na bauk separatizma na svetskoj sceni, a Srbija bi od takve spoznaje mogla da ima koristi kada je reč o pokušajima da se konačno razmrsi kosovski čvor“, konstatuju izvori Danasa.

Diplomate i poznavaoci prilika naglašavaju i da će Priština nastaviti da insistira na uključivanju Sjedinjenih Država u briselske pregovore, jer smatra Vašington svojim „najvećim saveznikom“, kao i da srpski i kosovski lider Aleksandar Vučić i Hašim Tači „imaju podršku u EU i šire na Zapadu za vođenje takozvanih unutrašnjih dijaloga“ o prevazilaženju kosovskog problema. Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, ocenjuje za Danas da je „dobro da su predsednici Vučić i Tači inicirali unutrašnje dijaloge o budućnosti odnosa između srpskog i kosovskog društva“.

– Iako vidimo samo prvi korak u smanjivanju nepoverenja i mržnje između dva naroda, dobro je da će biti prilike da se razgovara o decenijskom problemu za koji postoji istorijski trenutak da bude rešen. Koliko će političke elite pametno voditi ove razgovore moći ćemo da vidimo već sledeće godine kada se očekuje da pravno obavezujući sporazum dobije svoj oblik, na osnovu čega ćemo videti da li će taj dogovor biti istorijski ili privremenog karaktera. Bojim se da uključivanje javnosti u okvire dijaloga služi samo da bi se smanjile nacionalističke tenzije, a ne da se razgovara o uzrocima dramatično velike mržnje. Bez dijaloga o ulozi državnog aparata Srbije u sukobima devedesetih i ulozi OVK dva naroda će živeti u zamrznutom konfliktu do nekog budućeg sukoba. S druge strane, Tači potencijalno priprema svoje javno mnjenje za suđenja Specijalnog suda za ratne zločine počinjene na Kosovu, koji bi uskoro mogao da podigne optužnice protiv visokorangiranih članova OVK. Taj trenutak može biti ključan za otvaranje Pandorine kutije o ulozi OVK u sukobu devedesetih i da otvori proces suočavanja sa prošlošću na Kosovu. U svakom slučaju, uvek je dobro razgovarati i reflektovati o svojoj ulozi u budućim odnosima Beograda i Prištine, ali se bojim da ćemo videti više forme a malo suštine i da je na pomolu neko privremeno rešenje kojim obe strane neće biti zadovoljne, i da će za to optužiti Brisel, zaključuje naš sagovornik.

Dačić: Ne priznajemo Kosovo zbog EU

Punopravno članstvo u EU predstavlja apsolutni spoljnopolitički prioritet Srbije, ali Srbija neće priznati nezavisnost Kosova zbog ulaska EU, poručio je šef srpske diplomatije Ivica Dačić u Buenos Ajresu, preneo je Tanjug. Dačić je istakao da je za Srbiju od posebnog značaja podrška koju joj Argentina pruža u njenim nastojanjima da očuva suverenitet i teritorijalni integritet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari