Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić izrazio je juče nadu da će do kraja januara Srbija potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU i da će se do tada sve zemlje EU osvedočiti da vlasti u Beogradu čine sve što je u njihovoj moći za punu saradnju s Haškim sudom.
Jeremić je to rekao posle razgovora sa evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom, istakavši da će Srbija diplomatskim putem i kroz skorašnji susret s novim haškim tužiocem Seržom Bramercom, u Beogradu, raditi na tome da se pruže dokazi da potpuno sarađuje s Tribunalom u Hagu.

Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić izrazio je juče nadu da će do kraja januara Srbija potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU i da će se do tada sve zemlje EU osvedočiti da vlasti u Beogradu čine sve što je u njihovoj moći za punu saradnju s Haškim sudom.
Jeremić je to rekao posle razgovora sa evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom, istakavši da će Srbija diplomatskim putem i kroz skorašnji susret s novim haškim tužiocem Seržom Bramercom, u Beogradu, raditi na tome da se pruže dokazi da potpuno sarađuje s Tribunalom u Hagu. On je naveo da srpska vlada ne bi ni parafirala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ako bi time bio doveden u pitanje suverenitet Srbije nad Kosovom.

Predstoji potpuna liberalizacija viznog režima

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je juče u Briselu da će srpske vlasti i Evropska komisija uskoro početi zajednički rad u cilju potpune liberalizacije viznog režima i ukidanja viza Evropske unije za građane Srbije. Jeremić je to rekao posle susreta sa evropskim komesarom za pravosuđe i unutrašnje poslove Frankom Fratinijem, podsetivši da je Srbija od 1. januara ove godine dobila poseban režim viznih olakšica za putovanja srpskih građana u „zemlje EU na prostoru Šengena“. „Mislim da se u najskorijem roku možemo nadati početku dijaloga o potpunoj liberalizaciji viznog režima EU za srpske državljane“, rekao je Jeremić. To znači da potpuno budu ukinute vize za putovanja građana Srbije u zemlje Šengena i da će se u idućih nekoliko nedelja i stvoriti uslovi za početak tog dijaloga i zajedničkog rada srpskih vlasti i Evropske komisije, objasnio je Jeremić.

Na pitanje kako tumači da je prethodna srpska vlada pristala da, uz izuzimanje Kosova, s EU pregovara o sporazumu o stabilizaciji, a da deo tog ranijeg kabineta u sadašnjoj vladi to osporava, Jeremić je uzvratio da je „sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ispregovaran i parafiran s Republikom Srbijom, međunarodno priznatom državom, članicom UN, i s njenim međunarodno priznatim granicama“.
– U sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju piše da se sve što se dešava u vezi s Kosovom, rešava u skladu s Rezolucijom 1244 SB UN – rekao je on.
Jeremić je je dodao da je s Renom razmotrio delovanje „radne grupe“ EU čiji je cilj da „pomogne Srbiji da se što pre steknu svi uslovi kako za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju idućih nedelja, tako i za dobijanje statusa kandidata u ovoj godini“. On je rekao da je preneo Renu da je zvanični stav srpske vlade i dalje da su pridruživanje Srbije EU i rešavanje budućeg statusa Kosova dva odvojena i „podjednako važna, ključna prioriteta za Vladu Srbije“. Zamoljen da objasni da li je moguć i kompromis oko upućivanja misije EU na Kosovo, Jeremić je uzvratio da je to svakako moguće, jer se Srbija zalaže za dogovor oko pitanja rešavanja statusa Kosova i kad je reč o slanju misije EU.
– To će biti stav koji ćemo izneti i na predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN. Ne bih spekulisao oko toga koliki su izgledi da dođe do kompromisa, ali mi ostajemo u potpunosti posvećeni u traženju kompromisa, uključujući pitanje pravnog okvira za upućivanje misije EU na Kosovo – rekao je Jeremić.
Šef diplomatije Srbije je podsetio na stav Beograda da bi rešenje bilo moguće uz odgovarajuću odluku Saveta bezbednosti UN.
– Evropski komesar Oli Ren je podržao nameru predsedništva EU da se formira radna grupa s ciljem da se olakša evropski put Srbije i steknu uslovi za potpisivanje sporazuma o pridruživanju s Beogradom što je pre moguće – izjavila je juče portparolka Rena Kristina Nađ.
Ona je navela da je Ren o toj podršci obavestio u Briselu Jeremića, naglasivši da potpisivanje sporazuma zavisi od sposobnosti Srbije da ispuni nužne uslove. Na pitanje da li se Ren osvrnuo na izjavu srpskog premijera Vojislava Koštunice da će EU morati da se opredeli između potpisa sporazuma sa Srbijom ili upućivanja misije na Kosovo bez saglasnosti SB UN, Kristina Nađ je odgovorila da je komesar Ren „uznemiren“ zbog netačnog prikazivanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Portparolka Rena je podvukla da su pregovori o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i celokupnom njegovom sadržaju vođeni između EU i Srbije kao ravnopravnih partnera i bez unapred utvrđenih stavova o budućem statusu Kosova.
Ona je podvukla da evropski komesar želi da pomogne Srbiji u pridruživanju Evropskoj uniji, ali konačno u potpunosti zavisi od srpskog naroda i njegovih vođa da ispune uslove za to.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari