Odbor za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine usvojio je juče šest amandmana na predlog teksta Deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine, koje su podneli predstavnici vladajućih stranaka, LSV i SVM.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić obećao je da će predložiti pokrajinskoj vladi da pojedine amandmane prihvati i ugradi u tekst Deklaracije, o kojoj Skupština Vojvodine treba da raspravlja 20. maja.

Raspravi o vladinom predlogu Deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava APV prisustvovalo je svih 15 članova Odbora, od čega 11 iz redova poslanika, ali i četvorica stručnjaka – profesori Stevan Lilić i Momčilo Grubač, docent Slobodan Orlović i advokat Srđan Sikimić.

Pozivajući članove Odbora i poslanike skupštine da glasaju za predlog teksta Deklaracije, Bojan Pajtić rekao je da „ukoliko su Ustav i zakoni secesionistički, onda je i ova deklaracija secesionistička“, dok su opozicione stranke u Skupštini Vojvodine, SNS, SPS i DS S, ponovile da je predlog Deklaracije separatistički i zatražile njegovo povlačenje iz procedure, najavljujući da neće glasati za predlog Deklaracije.

Početak prve sednice ovog odbora obeležila je polemika vojvođanskog premijera i predsednika Saveta za Vojvodinu SNS Igora Mirovića. Pajtić je poručio da je Deklaracija nesporna i da predstavlja javni i formalni apel da se uspostavi vladavina prava kada je u pitanju poštovanje ustavnih i zakonskih obaveza prema Vojvodini, dok je Mirović naveo da dokument ima separatističku notu. Mirović je izneo primedbu na naziv same deklaracije koji, kako je rekao, sugeriše da postoji neko ko svesno i planski ugrožava ustavna i zakonska prava Vojvodine i podsetio da je prikupljeno oko 200.000 potpisa za peticiju kojom se traži povlačenje Deklaracije, smena Pajtića i raspisivanje pokrajinskih izbora.

Slične ocene imali su i ostali opozicioni poslanici, dok je Branislav Bogaroški, šef poslaničke grupe LSV, istakao da je njegova stranka podnela amandman u kome se navodi da je autonomija Vojvodine „istorijsko i prirodno pravo“ njenih građana, jer je nastala i potvrđena voljom naroda Vojvodine na skupštini, u julu 1945, kada su oni odlučili da se priključe Srbiji. Opozicija je, međutim, ocenila da je sramota da se prihvati takav amandman jer je to poruka da je autonomija Vojvodine nastala odlukom komunističke, jednostranačke skupštine.

Osim što su mišljenja opozicije i vlasti juče bila podeljena, različite stavove o Deklaraciji imali su i stručnjaci. Dok Slobodan Orlović smatra da Deklaraciju treba ili potpuno preurediti ili je povući, Stevan Lilić ocenjuje da je Deklaracija doprinela tome da se rasprava vrati u institucije sistema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari