Opozicija danas uoči početka sednice Skupštine saopštava hoće li blokirati njen rad 1foto FoNet/Vlada Peđa Vučković

Predstavnici opozicionih stranaka koje organizuju protest „Srbija protiv nasilja“ danas bi uoči početka vanredne sednice Narodne skupštine trebalo da saopšte zainteresovanoj javnosti hoće li i kako blokirati rad parlamenta i kako će nadalje nastaviti proteste.

Prema saznanjima Danasa, na juče održanom sastanku predstavnika poslaničke grupe „Pravac Evropa“, Zajedno, Zeleno levi front, DS i NS, donete su odluke o potezima opoziicje u narednom periodu, ali je odlučeno da se sa tim u javnost ne izlazi do danas.

„Sutra u pola 10 je konferencija za novinare, u holu skupštine. Sutra će građani Srbije saznati sve, i šta će se dešavati u skupštini, na ulici, obelodanićemo sve dalje korake i aktivnosti protesta „Srbija protiv nasilja“. Sutra ćemo pokazati svima da ne zavisimo od milostinje Orlića i toga da li će nam dozvoliti da govorimo u parlamentu. Nećemo više dozvoliti da se donose nakaradni zakoni po hitnom postupku, nećemo dozvoliti da bilo ko koga vređa. Od sutra će sve zavisiti od nas. Da li će to biti blokada parlamenta – biće sve što upućuje na to što se zove borba za život. Jer se mi sada borimo za život“, rekao je Jovanović.

On je istakao da „srpski parlament predstavlja sve samo ne parlamen u kojem se donose zakoni i u kojem se normalno razgovara“.

„Parlament je jedna institucija u kojoj vlada najveća prostitucija u Srbiji i pretvorio se u mesto gde Bakarec može da kaže za Svetlani Bojković da je šljam. Mesto gde se psuju i vređaju oni koji drugačije misle, gde Orlić ne dozvoljava da govoriš. U njoj je Martinović, avet prošlosti iz devedestih, koji deli ljude na roditelje i ne roditelje. Nemamo šta mi da čekamo, videli ste da je sve moguće kada smo Martinovića isterali iz skupštine. Najvažnije je od svega je da sada sve zavisi od nas, a ne od Vučića. Od sutra mi uzimamo stvari u svoje ruke, mi smo i političari i aktivisti i građani će videti da je to moguće. Skupština nema funkciju koju treba da ima i tamo treba da se stavi ključ u bravu“, objasnio je Jovanović.

Na pitanje da li će opozicija blokirati rad parlamenta Jovanović je rekao da je „rad parlamenta već onemogućen“.

Podsetimo, poslanici Skupštine Srbije započeće danas novu vanrednu sednicu sa 25 tačaka dnevnog reda, a prva među njima je rebalans budžeta za 2023. godinu. Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu predviđeno je da prihodi iznose 1.904 milijardi dinara i veći su za 60,6 milijardi dinara nego što je bilo planirano inicijalnim budžetom.

Predviđen fiskalni deficit budžeta Srbije iznosi 227,5 milijardi dinara, što je 2,8 odsto BDP, uz napomenu da je inicijalno projektovano 3,3 odsto, odnosno 264 milijarde dinara, tako da je postignut bolji rezultat od planiranog.

Rebalansom budžeta, kako je nakon usvajanja predloga objavila Vlada Srbije, trebalo bi da se obezbede sredstva za nove kapitalne projekte i investicije i to dodatne 23 milijarde dinara, a ova izdvajanja su povećana sa 427,2 milijarde na 452,3 milijarde dinara, što je 5,6 odsto BDP.

Kako je navedeno, to znači novac za obilaznicu oko Kragujevca, početak izgradnje neophodne infrastrukture za specijalizovanu izložbu Ekspo, tunel u centru Beograda Karađorđeva – Bulevar Despota Stefana, radove na izgradnji beogradskog metroa i Fruškogorski koridor.

Deo sredstava biće namenjen i za dodatne subvencije u poljoprivredi, kao i za lečenje retkih bolesti i lečenje u inostranstvu.

Pored rebalansa poslanici će razmatrati predlog izmene Zakona o akcizama, odnosno da se od 1. oktobra još povećaju akciza na derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta.

Na dnevnom redu je i predlog da se za ministra privrede izabere Slobodan Cvetković iz SPS-a, nakon što je u julu sa tog mesta smenjen nekadašnji kadar Jedinstvene Srbije Rade Basta.

Poslanici će razmotriti i izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije.

Na dnevnom redu biće i izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, izmene Zakona o dualnom obrazovanju, Zakona o prosvetnoj inspekciji, Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija i Zakona o visokom obrazovanju.

Poslanici će razmotriti i Predlog zakona o učešću civila u međunarodnim misijama i operacijama, izmene i dopune Zakona o kulturi i potvrditi više međunarodnih sporazuma.

Kako su na društvenim mrežama objavili neki poslanici opozicije, vladajuća većina planira da o svih 25 tačaka dnevnog reda vodi objedinjenu raspravu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari