Istraživanja pokazuju da samo 14 odsto građana veruje u Vladu: Hoće li „pasti“ Miloš Vučević? 1foto FoNet/021

I dok opozicija, deo građanki i građana zahtevaju ostavku Miloša Vučevića, premijera Srbije, zbog urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, jedna od agencija za istraživanje javnog mnjenja objavila je rezultate istraživanja iz septembra ove godine, pre nesreće, da samo 14 odsto građanki i građana veruje u Vladu Srbije – kao instituciju.

Naime, septembarsko istraživanje Demostata potvrdilo je da tek 14 odsto ispitanih u anketi veruje Vladi Srbije.

– Gotovo tri puta više (48 odsto) je onih koji decidirano kažu kako joj ne veruju. Još je gora situacija kod lokalnih vlasti u koje veruje tek svaki deseti građanin (10 odsto) a skoro pet puta više (48 procenata) je onih koji im ne veruju. Na najsuroviji mogući način, pokazano je da su građani u pravu – institucije ne funkcionišu. Posledica je 14 žrtava urušene nadstrešnice na tek renoviranoj zgradi železničke stanice a iznad autobuskog stajališta koje tu, po novosadskim planskim dokumentima, nije trebalo da bude. I dok se traže krivci u rasponu od “zuba vremena” što je prilično cinično, jer se zbog toga i renoviralo, do projektanta, izvođača, čitave linije podizvođača, nadzora – u vazduhu vise sve brojnija pitanja – saopštio je Demostat.

To da Srpska napredna stranka crpi svu svoju popularnost u biračkom samo na osnovu jednog čoveka, a to je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poznato je godinama unazad.

Građenje kulta njegove ličnosti, medijska manipulacija i način njegove vladavine unazad 12 godina ispostavili su ga kao autokratskog vladara, kako je prepoznat u međunarodnoj javnosti i na osnovu gotovo svih posmatrača prilika spolja.

Istraživanja pokazuju da samo 14 odsto građana veruje u Vladu: Hoće li „pasti“ Miloš Vučević? 2
foto Medija centar

– Upadljivo je bilo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nudi referendum o njegovom razrešenju sa pozicije šefa države. Šta nam to govori? Pa, da je time rekao da je svo poverenje birača Srpske napredne stranke na njegovom imenu – kaže za Danas Vladimir Pejić, direktor Faktor plus.

Time je bacio i rukavicu opoziciji u lice – da razrešenje Vlade nije na dnevnom redu, dodaje.

Kada je reč o tome na koji način to što do sada još niko uhapšen za tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu, sagovornik Danasa kaže da nije pristalica „brze pravde“.

– Ako hoćemo nezavisno sudstvo, ostavimo ljude da rade svoj posao… Ako mene lično pitate, da li je neko već trebalo da bude uhapšen, pa, verovatno da jeste… Ako se to desi u narednim danima, biće sve u redu – ističe Vladimir Pejić.

Prema njegovim rečima, da je odmah uhapšeno nekoliko ljudi, to bi imalo jak marketinški, odnosno medijski odjek.

– Međutim, sa stanovišta rejtinga, opet bi kritičari mogli da kažu, evo ga, žrtvovao je pet ljudi zarad političkih poena – zaključuje Vladimir Pejić.

Kako je saopštio Srećko Mihailović, istraživač Demostata u pomenutom istraživanju, analizirane su četiri grupe institucija po stepenu poverenja.

Prva je poverenje u predsednika Srbije i policiju, u drugoj je poverenje u predsednike opština i u Skupštinu Srbije koje je 31 odnosno 28 odsto dok je nepoverenje u njih imalo 48, odnosno 46 odsto anketiranih. U trećoj, najvećoj grupi su političke partije, Vlada Srbije, sindikati, vlast na nivou opština i nevladine organizacje. Tu se povrenje kreće između 10 i 15 odsto, vrlo je nisko a najmanje je u poslednjoj grupi, opozicionim partijama, svega šest odsto.

Istraživanja pokazuju da samo 14 odsto građana veruje u Vladu: Hoće li „pasti“ Miloš Vučević? 3
foto Medija centar

– Istraživanje Demostata iz septembra u kojem smo ispitivali poverenje građana u političke i društvene institucije i njihovo zadovoljstvo radom vlasti u pojedinim oblastima pokazalo je visok stepen nepoverenja građana prema svim institucijama vlasti – kaže za Danas Milomir Mandić, istraživač Demostata.

Jedina institucija koja još uvek uživa viši stepen poverenja građana od nepoverenja je predsednik Srbije, dodaje.

– Poverenje u Vladu Srbije ima samo 14 odsto građana dok nijh 40 odsto nema poverenja, slično je i sa lokalnim vlastima. Kod nezadovoljstva građana radom Vlade takođe vidimo visok stepem nezadovoljstva u pojedinim segmentima vlasti, borba protiv korupcije, pravosuđe, zdravstvo, prosveta… – objašnjava Mandić.

Dakle, kaže dalje, Vučić je svestan svoje popularnosti ali i ovih rezultata i trendova koji mogu biti samo negativniji pogotovo posle tragedije u Novom Sadu.

– Istovremeno i predsednik vlade i SNS kao i svi ministri i gradonačelnici su svesni da im je Vučić izvor legitimiteta. Na neki način nepopularna vlada i lokalne vlasti postaju balast Vučiću i tu će biti promena, što kroz ostavke ministara što kroz najavljenu rekonstrkciju, koja može da se pretvori i u nove parlamentarne izbore. Naprimer, na proleće – zaključuje Milomir Mandić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari