Građani, studenti i neformalne grupe mladih aktivista poput Stava, SviĆe i Borbe, brže, bolje i iskrenije od opozicije su reagovali na tragediju koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Opoziciji, koja sve vreme pokušava da uhvati korak sa njima u pritisku na institucije da rade svoj posao i utvrde ko je sve odgovoran za smrt 15 ljudi, je trebalo više od dve nedelje da, osim već oprobanih protesta na koje vlast ne reaguje, smisli nov način borbe.
Tako su republički i pokrajinski opozicioni poslanici, zajedno sa opozicionim gradskim odbornicima, blokirali u utorak 19. novembra ujutru zgradu suda u Novom Sadu u znak protesta zbog pritvorenih aktivista, nakon velikog protesta u Novom Sadu, 5. novembra. Blokada je završena posle više sati i nastavlja se i u sredu 20. novembra.
Koliko će ova opoziciona akcija “blokiraj pa stani i dođi opet sutra” biti efiksana ostaje da se vidi, ali treba reći da bar pokušavaju da održe napetost i ne dozvole vlasti da se uljuljka u tišini i zaboravu tragedije na koju vlast verovatno računa.
Dobar deo javnost, pak, od momenta tragedije ne ćuti i ne želi da zaboravi i pita ko je kriv. Na dan pada nadstrešnice, u petak 1. novembra u 11:52, građani su spontano počeli da dolaze na ugao Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića preko puta Železničke stanice i pale sveće.
A na okupljanje te večeri na centralnom novosadskom Trgu slobode tokom dana pozvala je organizacija Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV). Tokom tog prvog komemorativnog okupljanja izneti su, uz sveće kod spomenika Svetozaru Miletiću, i prvi zahtevi za ostavkama u porukama na spomeniku.
Vlast proglašava tri dana žalosti u Novom Sadu i Vojvodini i dan u Srbiji. Posle isteka dana žalosti u celoj zemlji, ostavki još nema, tužilaštvo saslušava više desetina lica ali nema vesti o osumnjičenima, niti privedenima.
Zato je neformalna organizacija SviĆe pozvala na protestno okupljanje u nedelju 3. novembra od 11:55 sati na platou ispred stare Železničke stanice u Beogradu. Građani i aktivisti šetali su do Ministarstva građevinarstva u Nemanjinoj ulici i do zgrade vlade. Na ovom protestu prvi put se pojavljuje uniformisana policija koja stoji ispred institucija, a jedan od vođa SviĆe, Nikola Ristić priveden je uoči protesta u policijsku stanicu Savski venac.
Tada se prvi put mogao videti i zaštitni znak ovog novog talasa protesta protiv vlasti, crvena ljudska šaka, kao simbol krvavih ruku vlasti, koju građani ostavljaju na trotoaru i zidovima vlade.
Prisutni su i opozicioni odbornici iz Novog Sada, poput Mirana Pogačara, odbornika novosadske skupštine iz građanskog pokreta Bravo, koji na kraju protesta poručuje da narod oseća beskrajnu tugu i bes zbog nepravde, laži i korupcije i apluje da odgovorni moraju i politički i krivično da odgovaraju.
Jedna od poruka protesta je i da od utorka 5. novembra „Novi Sad komanduje“ protestnim aktivnostima.
Tu je i Miša Bačulov predsednik odborničke grupe „Heroji – Miša Bačulov“ u novosadskom parlamentu, koji kaže da u utorak neće biti protest nego javno nezadovoljstvo koje neće prestati dok se odgovorni za tragediju ne privedu licu pravde.
Usledio je zaista masovan protest u Novom Sadu 5. novembra, koji je organizovala novosadska opozicija, ali su u centru pažnje bili Bačulov i Pogačar, dok je ostatak novosadske i beogradske opozicije bio slabo vidljiv.
Nezadovoljstvo građana, jer i dalje nema osumnjičenih ali ni politikih ostavki, u tom momentu je bilo na vrhuncu. I među tih više desetina hiljada “običnih ljudi” bilo je i onih pojedinaca koji su ga ispoljavali “napadom” na prostorije SNS u Novom Sadu ili pak na zgradu Gradske kuće crvenom farbom, kamenicama ili motkama.
Međutim, mnogo više je bilo onih koji su tu došli po SNS zadatku da prave nerede, izazovaju skukobe, razbijaju staklo na prozorima i vratima Gradske kuće pune policije, pale baklje….Oni su preuzeli protest novosadskoj opoziciji i odveli ga u neželjenom rušilačkom pravcu. Policija u civilu privela je mnoge aktiviste, Pogačara i Bačulova, ali i nekadašnjeg člana DS Gorana Ješića jer je od, ispostaviće se policije u civilu, branio momka kojeg su privodili.
Sa protesta su poslati zahtevi iza kojih je stala cela opozicija: ostavka premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, hapšenje onih koji su direktno odgovorni za propuste na rekonstrukciji Železničke stanice, kao i otkrivanje tajnog ugovora sa kineskim kompanijama.
Do kraja nedelje, a po isteku roka od 48 sati za ispunjavanje zahteva, najavljen je i protest u Beogradu, budući da su, čini se, političari iz beogradskih centrala navikli da vode sve priče i da centrale odlučuju o svemu.
Ipak, iako najavljen za kraj nedelje, protest u Beogradu održan je tek u naredni ponedeljak 11. novembra. Mogao je biti i čak u sredu, jer nespretna i posvađana beogradska parlamentarna opozicija (NPS, ZLF, DS, SSP, Ekološki ustanak, PSG, Mi snaga naroda, SRCE, NADA) nije uspela da se dogovori o narednim koracima i odgovarajućem terminu, jer je uz školski raspust dolazio produženi vikend zbog državnog praznika, pa je postojala bojazan da neće biti dovoljno ljudi.
Pod pritiskom već nezadovoljne javnosti zbog kalkulisanja opozicije i mogućeg protesta u sredu, okupljanje u Beogradu najavljeno je za ponedeljak na dan državnog praznika Dana primirja u Prvom svetkom ratu.
Pokušaj parlamentarne opozicije da preuzme protest nije prošao nezapaženo. U međuvremeu pušten iz pritvora, Pogačar je na društvenoj mreži “Iks” postavio nekoliko pitanja parlamentarnim strankama.
„Ko je ovlastio centrale stranaka da bez bilo kakve konsultacije sa pokretima, aktivistima i omladinom Novog Sada odlučuju o tome kada će, gde i kakav biti sledeći protest? Kad ste juče pozvani u prvi red niko od vas nije smeo da dođe i stane“, pitao je i konstatovao je Pogačar.
Dok je javnost, već otupela na pogrešne poteze oponenata režima, čekala da se parlamentarna opozicija odluči kad će u glavnom gradu iskazati nezadovoljstvo zbog ponašanja vlasti i tužilaštva nakon tragedije, SviĆe ponovo preuzima inicijativu i u petak 8. novembra organizuje blokadu Varadinskog mosta u Novom Sadu od 18 sati do ponoći.
Protest u Beogradu ispred Vlade 11. novembra i šetnja do zgrade Predsedništva, te hladne večeri i pod kišobranima, mogao je proći i bez građana, kako je rekla jedna od aktivistkinja par dana kasnije u Novom Sadu.
Najavljeno je da će zahtevi opozicije o ostavkama i smenama, pošto nisu predati u Predsedništvu, biti predati Skupštini. Tražiće se sednica o nepoverenju vladi. Inicijatuvu za sednicu o izglasavanju nepoverenju premijeru Milošu Vučeviću potpisalo je nekoliko dana kasnije 84 poslanika opozicije.
Odgovor stiže ekspresno. Iako izričito nije rekla da sednice neće biti, predsedica Skupštine, Ana Brnabić, opoziciji je poručila da uskoro sledi sednica o budžetu, a glasanje za predloženi budžet vlade je, kako je objasnila, uvek neka vrsta glasanja o poverenju vladi.
Paralelno, opozicija u gradskom parlamentu Novog Sada predaje zahtev za razrešenje gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, smatrajući ga politički odgovornim.
Na taj način, opozicija prelazi i na institucionalni vid borbe. Ali ni ulica nije zanemarena. Tačno 14 dana od smrti tada 14 ljudi, novosadska opozicija poziva Novosađane na akciju “Zastani Novi Sade”, u kojoj će od 11 sati i 52 minuta na 14 minuta sve stati.
Pridružuje se i opozicija u Beogradu koja u tom periodu razvlački crni flor ispred Skupštine Srbije i zaustavlja saobraćaj na Trgu Nikole Pašića i ispred zgrade tužilaštva. Za sledeći petak 22. novembar je najavljena i akcija zaustavljanja svega na 15 minuta, jer je povredama podlgla jedna od tri osobe koje se bore za život.
Prošlog vikenda u nedelju 17. novembra na raskrsnici Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića kod Železničke stanice u Novom Sadu, održan je novi protest građana i aktivista koji su blokirali saobraćaj od 12 do 18 časova.
Dok opozicija nije preduzela konkretne korake, deo javnosti je pozivao da proteste nezadovoljnih građana predvode javne ličnosti okupljene u Proglasu.
Iako su podržali proteste građana, Proglas svaki svoj nastup i korak dugo planira, i oko dve nedelje nakon tragedije iz Proglasa je poručeno da će u narednom periodu, zajedno sa partnerima na lokalnom nivou u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije kao nastavak na već započetu „Zastani Srbijo“. Proglas će se u sredu, 20. novembra, obratiti javnosti i objasniti svoje naredne poteze.
Podsetimo, od 1. novembra do pisanja ovog teksta ostavku zbog pada nadstrešnice je podneo samo jedna minstar (Goran Vesić), a tužilaštvo nije obavestilo javnost ni o kakvom detalju rada osim o broju saslušanih lica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.