Ana Brnabić i naprednjačka većina praktično su ugasili svetlo u Skupštini Srbije. Skupština se nije sastala ni da potvrdi mandate ministarkama koje su došle na mesto Gorana Vesića i Tomislava Momirovića koji su nakon novosadske tragedije podneli ostavke. Na dnevni red nisu stavljeni ni opozicioni zahtevi da se raspravlja o smeni predsednika Vlade Miloša Vučevića, ali ni o smeni same predsednice parlamenta.
Opozicija zato najavljuje da će podneti ustavnu žalbu protiv predsednice Narodne skupštine zbog njenog urušavanja, već urušene institucije i ignorisanja zahteva narodnih poslanika.
„Nema sednice parlamenta da se ne bi u direktnom prenosu čuo glas opozicije“
Sagovornici Danasa tvrde da jedini razlog zbog koga parlament ne radi je zato što režimu ne odgovara nikakvo zasedanje Skupštine pred kamerama, gde bi se čuo opozicioni glas i javnost u unutrašnjosti čulo za proteste studenata koji traju više od mesec dana. Zato je režim spreman, kako kažu, da nastavi sa bezakonjem.
I zato je, primećuju, izostala i sednica o izboru dve nove ministarke – Aleksandre Damnjanović Sofronijević, umesto Gorana Vesića i Jagode Lazarević, umesto Tomislava Momirovića.
Zato je, kažu, izostala i sednica koju je najavila sama predsednica parlamenta. Da podsetimo, najavila je da će naredna sednica republičkog parlamenta biti zakazana „u najskorije vreme“ i da će na dnevnom redu biti važni zakoni.
„Postoji nekoliko zakona koje očekujemo od Vlade. To su oni zakoni koje treba da završimo i kao deo reformske agende na našem putu ka Evropskoj uniji. To je čitav set medijskih zakona koji treba da se promeni u skladu sa komentarima Evropske komisije i direktivama kojima naši zakoni treba da se prilagode“, rekla je.
Navela je i da je druga stvar izbor članova Saveta REM, zatim zakon o oglašavanju, čitav niz ratifikacija, dodajući da će na dnevni red sednice staviti i predloge opozicije ako obezbede kvorum od 126 poslanika.
Ništa od obećanog se nije dogodilo. Parlament se sveo na protokolarne susrete predsednice i njeno svakodnevno „blaćenje“ opozicije i studenata koji protestuju.
Poslednja sednica Skupštine, da podsetimo, održana je 27. novembra, a obeležilo je ekspresno usvajanje budžeta i niza zakona bez rasprave, kao i tuča poslanika vlasti i opozicije u kojoj su učestvovali i poneki ministri. Nakon toga, na adresu Narodne Skupštine stigao je zahtev za razrešenje Ane Brnabić sa mesta predsednice parlamenta zbog, kako su naveli iz opozicije, „kršenja Ustava, zakona i Poslovnika o radu Skupštine Srbije.
Zahtev je pre svega podnet zbog načina na koji je protekla rasprava o budžetu i 68 tačaka, a koja je, posle tuče poslanika opozicije i vlasti na sednici održanoj 25. novembra, okončana bez rasprave i učešća opozicionih poslanika. Podnet je i novi zahtev opozicije za opoziv premijera Miloša Vučevića zbog njegove odgovornosti za rušenje nadstrešnice, ali se ništa od toga nije našlo na dnevnom redu.
Obrazloženje predsednica parlamenta je da ne razume zašto opozicija pokreće proceduru za glasanje o nepoverenju Vladi, ako nema 126 poslanika za kvorum. Prema njenim rečima, to je politički rijaliti.
Čak je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić 11. decembra pozvao Anu Brnabić da temu smene Vlade uvrsti na dnevni red.
„Što se tiče smene Vlade, molim vas, da im stavite to na dnevni red i da im date kvorum, jer rade to zarad rijalitija. Znaju da nemaju većinu, jasno im je da neće smeniti ni vas ni Vladu nego da im traje cirkus još malo. Vi im obezbedite kvorum. Da li će predlog da podnesu naše grupe, ili njihove, svejedno je, jer bez naših to ne mogu da urade, ne mogu ni kvorum da obezbede”, poručio je predsednik Srbije.
Ali , kako je predsednik rekao, cilj opozicije je da pravi novi cirkus u Skupštini.
„Da mogu još farbe da donesu, vina, sokova, čega već. Da polivaju nekoga, da čupaju mikrofone, kradu toalet papire. Šta li još? Ništa više“, naveo je Vučić tokom jednog u nizu obaćanja javnosti, potvrđujući tako da on drži kočnicu Ane Brnabić nad poštovanjem Poslovnika.
Ana Brnabić je izvršila državni udar i za to mora krivično da odgovara
Za kompletnu katastrofalnu sitaciju u najvišem zakonodavnom domu, prema rečima poslanika SSP-a Borka Stefanovića, krivicu, ipak, snosi isključivo predsednica parlamenta.
„Osumnjičena Brnabić Ana je izvršila državni udar, jer je vodila sednicu Skupštine uz pomoć policije, odbila da stavi na dnevni red inicijativu za izglasavanje nepoverenja Vladi, iako je imala zakonsku i ustavnu obavezu uz dovoljan broj potpisa poslanika i jer je usvojila više od 50 zakonskih predloga uključujući i budžet bez rasprave, prostim čitanjem predloga“, kaže Stefanović.
Dodaje da Brnabićeva mora krivično da odgovara zbog teške zloupotrebe službenog položaja i da odmah bude smenjena sa mesta predsednice Skupštine.
„Niko do sad nije doveo Narodnu Skupštinu u takvo stanje da se uz pomoć pretorijanaca i policije fingira njen rad i zato će Brnabić Ana zaista ostari upisana u istoriji. Bilo kakvo zasedanje Skupštine pred kamerama rezimu nikako ne odgovara i sve će učiniti da nastave sa bezakonjem“, ocenjuje poslanik SSP-a.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Zoran Lutovac smatra da je Skupština Srbije samo fasada iza koje se nalazi autokratska vladavina Aleksandra Vučića.
Ona, kako kaže, ne obavlja ni jednu vitalnu funkciju predviđenu Ustavom: ne donosi zakone, nego vladajuća većina samo “na zvonce” izglasava zakonske predloge Vlade, ne kontroliše izvršnu vlast, nego izvršna vlast kontroliše Skupštinu preko vladajuće većine i najzad, ne raspravlja o najvažnijim društvenim problemima, nego ih izbegava i zataškava.
„Ne može se očekivati da u režimu koji počiva na kriminalu i korupciji jedino Skupština normalno funkcioniše. Dok god političko krilo organizovanog kriminala upravlja državom nećemo imati ni pravu Skupštinu, ni pravosuđe, ni policiju, niti bilo koju slobodnu i profesionalnu instituciju. Najpre je neophodno da se sve društvene snage ujedine u društveni savez, zaustave dalju pljačku i silovanje Srbije i izbore se za uređenu državu i društvo pravde“, navodi Lutovac.
Jedina efikasna borba se može voditi van institucija, na ulici
Miloš Jovanović, lider i šef poslaničke grupe Novog DSS, primećuje da je vlast u svom autoritarnom, nenarodnom, antidržavnom i protivustavnom delovanju otišla predaleko i očigledno je da se jedina efikasna borba može voditi van institucija.
Utoliko više, kako kaže, nije ni smisleno pitanje da li Narodna skupština uopšte postoji, jer zapravo više ništa ne postoji do lične vlasti Aleksadra Vučića sa kojom se moramo izboriti.
„Zato smo uostalom nakon fizičkog obračuna naprednjaka sa članovima opozicije i rekli da bi možda bilo uputno čak i povući potpise sa tih zahteva opozicije, koji su upućeni Narodnoj Skupštini. Pitanje je uopšte da li je svrsishodno tražiti sednice Narodne skupštine Republike Srbije s obzirom na činjenicu da je Srbija zaslugom Aleksandra Vučića u vanrednom stanju i da je sada jedino ispravno jačati pritisak na ulici“, navodi Jovanović.
Ni Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka, nema dilemu kad tvrdo da je Ana Brnabić uzurpirala Narodnu skupštinu, dok je Aleksandar Vučić uzurpirao celu državu. Ona smatra i da je Brnabićeva saterana u ćošak i da će morati da zakaže sednicu, jer ne može ovo „vandredno stanje“ da traje dugo, a institucije će morati da počnu da rade svoj posao.
„Ustavom je predviđeno da skupština odslikava politički pluralizam u zemlji, da se u njoj vrši i kontrola Vlade, da svi poslanici suštinski mogu da obavjaju zakonodavnu funkciju, a ne samo poslanici većine odnosno najčešće samo Vlada koja predlaže gotovo sve zakone koje Skupština usvaja kao protočni bojler. Čak i tako, sa malo prisustva opozicije na RTS-u, Skupština i uopšte demokratija je opasna za ovaj režim i zato se suzbija. Zato bi, baš kao što studenti traže da institucije – pre svega pravosudne – rade svoj posao, i mi kao poslanici, ali i svi građani i građanke Srbije morali da insistiramo da Skupština radi svoj posao, jer tek kad ona stvarno bude narodna moći ćemo da rešavamo nagomilane društvene probleme – u prosveti, u zdravstvu, u životnoj sredini i tako dalje“, ističe za Danas Biljana Đorđević, zamenica šefa poslaničke grupe ZLF-a.
Ona konstatuje da predsednica parlamenta beži od sednice i razotkrivanja odgovornosti SNS vlasti u za smrt 15 ljudi, ali i za brojne druge opasnosti kojima nas je bahata i korumpirana vlast izložila.
„Zato pored zahteva za opozivom Vlade i za smenu Brnabić, poslanici opozicije će podneti ustavnu žalbu protiv predsednice Narodne skupštine zbog njenog urušavanja već urušene institucije i ignorisanja zahteva narodnih poslanika,“ zaključuje Biljana Đorđević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.