Parlamentarne opozicione stranke pripremaju inicijativu da se ponište svi usvojeni zakoni na poslednjoj sednici Skupštine Srbije, jer je prilikom njihovog donošenja flagrantno prekršen Ustav i Poslovnik o radu parlamenta. Ta inicijativa bi do kraja nedelje trebalo da bude predata Ustavnom sudu od koga se očekuje da poništi usvojene zakone pre objavljivanja u Službenom glasniku.
Miroslav Aleksić, šef poslaničke grupe Narodnog pokreta, koji je i jedan od predlagača ove inicijative smatra da je na toj poslednjoj sednici parlamenta usvojeno mnogo zakona koji su „strašno opasni i problematični za celo društvo i građane“.
„Nije bilo nikakve rasprave po amandmanima i usvojeni su na divlje, bez ikakvih uslova za rad. U pitanju su zakoni koji se tiču nuklearnih elektrana i nuklearne energije, Zakon o proceni uticaja na zaštitu životne sredine koji je direktno vezan za Rio Tinto, Krivični zakon, Zakon o komunalnim delatnostima, kao i budžet koji je kriminalan“, kaže Aleksić.
Olenik: Postoje dva slučaja kada Ustavni sud može da poništi donete zakone
Na pitanje može li Ustavni sud i pod kojim okolnostima da poništi donete zakone, advokat Aleksandar Olenik, koji je istovremeno i član Predsedništva LSV odgoora da može u dva slučaja.
„Ustavni sud može da poništi zakone i to u periodu od momenta njihovog usvajanja, do momenta objavljivanja u Službenom glasniku. Zakoni mogu biti poništeni i po inicijativi za ocenu ustavnosti, ali ovde se radi o ovom prvom slučaju, a razoga za njihovo poništavanje je milion, jer ni jedna procedura ustanovljena Ustavom i Poslovnikom nije poštovana. Sve je usvojeno hajdučki, bezobrazno, diskriminaciono i protiv volje građana i narodnih poslanika“, objašnjava Olenik.
Prema njegovim rečima čak nije ni bitno šta je usvojeno, koji su to zakoni i šta je novo doneto, koliko je bitna suština, odnosno način na koji su ti zakoni usvojeni.
„Poslanicima nije dato pravo da raspravljaju i da glasaju o tim zakonima. I zato bi Ustavni sud to apsolutno morao da poništi. Pošto je Ana Brnabić prekršila sve što je mogla, Liga socijademokrata Vojvodine će tažiti njenu odgovornost, jer razlozi zbog kojih ti zakoni nisu važeći proističu upravo iz njene lične odgovornosti“, kaže Olenik.
Dodaje da je ona sa umišljajem, lično i namerno prekršila Ustav, zakon i Poslovnik i time je namerno pogazila sve izbore i sve narodne poslanike i građane koji su za njih glasali“, zaključuje Olenik.
U Poslovniku o radu Narodne skupštine jasno stoji da se o predloženim zakonima najpre vodi načelni pretres.
„Po završenom načelnom pretresu, Narodna skupština prelazi na načelni pretres o predlogu zakona, odnosno jedinstveni pretres o predlogu drugog akta iz ostalih tačaka dnevnog reda, a zatim prelazi na pretres u pojedinostima. Od završenog načelnog pretresa, do otvaranja pretresa predloga zakona u pojedinostima, mora da prođe najmanje 24 časa, a pretres u pojedinostima obavlja se o članovima na koje su podneti amandmani i o amandmanima kojima se predlaže unošenje novih odredaba“, piše u skupštinskom Poslovniku.
Poslovnik predviđa i da svaki podnosilac amandmana ima pravo da obrazloži svoj amandman, u trajanju do dva minuta, s tim da ukupno trajanje pretresa u pojedinostima po ovom osnovu ne može biti duže od deset časova.
„Kada utvrdi da nema više prijavljenih za učešće u pretresu, odnosno po isteku vremena utvrđenog za pretres, predsednik Narodne skupštine zaključuje pretres“, navodi se u Poslovniku.
Ništa od propisanog u Poslovniku na poslednjoj sednici kada je usvojeno šezdesetak zakona nije ispoštovano, pa čak ni poslanici opozicije koji su tražili reč i „bili u sistemu“, što je predsednica parlamenta jasno mogla da vidi, reč nisu dobili.
Gavrilović: Zakoni nisu mogli da budu stavljeni na glasanje, bez rasprave
Miodrag Gavrilović, potpredsednik Demokratske stranke i bivši poslanik, napominje da zakoni nisu doneti u skladu sa poslovnikom prema kome se raspravlja u načelu i pojedninostuma. A rasprave, kako kaže, nije ni bilo.
„Predsednica Skupštine je morala da pročita koji je poslanik na koji član podneo amandman i bila je dužna da mu da reč obrazloži i da mu omogući da govori. To nije učinila“, kaže Gavrilović.
Dodaje da ne samo suštinski, već i proceduralno zakoni nisu mogli biti stavljeni na bilo kakvo glasanje bez bitnog elementa, a to je rasprava.
Nestorović: Neprimereno da se uz navijačke usklike usvajaju zakoni
„Sve je išlo bez rasprave u pojedinostima i čitanja na preskok predloga zakona. Opozicione stranke su tražile posebnu tačku dnevnog reda o izglasavanju nepoverenja premijeru, ali je predsednica skupštine odbila i taj zahtev, bez zakonskog osnova uz obrazloženje koje je potpuno neosnovano. Ustavni sud će morati da odluči o našoj inicijativi, s obzirom da su se tim povodom oglasile i advokatske komore stupanjem u obustavu rada“, kaže za Danas Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka.
Ona dodaje da je krajnje neprimereno, ako se uopšte može više naći naziv na koji Ana Brnabić vodi Parlament, da se na ovakav način uz teatralne povike i izgovaranje navijačkih usklika, usvajaju zakoni.
Pajić: Ovo je čista represija i diktatura
Vladimir Pajić, poslanik Pokreta slobodnih građana, kaže za Danas da sve nelegitimno usvojene zakone sa poslednje sednice treba poništiti jer su doneti bez rasprave, pod okriljem naprednjačkog nasilja, pljuvanja i udaranja opozicionih poslanika.
„Tu, takvu nesrećnu situaciju i nasilje su iskoristili da brzo i bez prilike za opoziciono izlaganje sve usvoje. Ana Brnabić je sramota Skupštine, jer je uralala i vikala i prevarom organizovala ceo taj cirkus. Zato se moraju poništiti. Nedemokratski pocesi i sila se ne mogu primenjivati u državi vladavine prava i pravde“, kaže Pajić.
Prema njegovim rečima najopasnije je donositi Zakon o budžetu bez rasprave, jer to ostavlja mogućnosti za korupciju i nemerljivu zloupotrebu. Dodaje da je to čista represija i diktatura.
Osim inicijative Ustavnom sudu za poništenje donetih zakona na poslednjoj sednici parlamenta, opozicija najavljuje da će pokrenuti i inicijativu za razrešenje Ane Brnabić. Pre svega, kako navode, zbog njenog skandaloznog ponašanja na prošloj sednici, kao i zbog usvajanja budžeta i niza pratećih zakona, bez bilo kakve rasprave. Tu inicijativu će podrđati gotovo sve opozicione stranke, ali je za razrešenje Brnabićeve potrebno da se izjasni više od polovine od ukupnog broja narodnih poslanika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.