Nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, smrti 15 nevinih ljudi, neodgovornog ponašanja vlasti i režima Aleksandra Vučića u sučavanju sa posledicama, opozicija je, zaključak je mnogih posmatrača prilika, konačno počela da se budi i preduzima korake, primenjuje taktike koje su kao nikada do sad ozbiljno poremetili vlast.
Odustajući od organizovanja velikih protesta, gde se njihovo pojavljivanje gubilo negde u masi građanki i građana, prionuli su na konkretnije delovanje, postavljajući svoja leđa u prvim redovima blokada institucija, izražavanja i pozivanja na građansku neposlušnost.
Mnogi od njih su dobili pendrekom udarce, a pojedini su i provođeni.
Sagovornici Danasu su saglasni da je opoziciono delovanje kao nikada do sada izražajno i delotvorno, ali napominju da to i jeste njihov posao i da ih zbog toga ne bi trebalo preterano hvaliti, već naterati da tako nastave, odnosno dodatno poboljšaju rad i opravdaju činjenicu da ih je deo naroda birao da budu njihovi predstavnici.
„Novo opoziciono delovanje je rezultat zahteva javnosti“
– Konkretnije i ubedljivije delovanje u parlamentu, pred zgradama institucija i na ulicama poslednjih mesec dana jesu delom rezultat zahteva koje je javnost postavila pred svoje predstavnike. Iako pozdravljam borbenije delovanje opozicije, ipak upozoravam i na to da političke partije i njihovi lideri moraju da predvode, a ne da slede, kaže za Danas Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.
To znači da bi bilo dobro da što pre dođemo u fazu gde će političari osmisliti i sprovoditi jasan plan, koji će pri tom objasniti svojim biračima i ubediti ih da ih slede, dodaje.
– Tako će se eliminisati i rizik koji danas postoji da najglasniji sa mreža najviše utiču na odluke opozicije, bez obzira koliko racionalni bili njihovi predlozi. Politika mora ponovo da dobije svoje institucionalne predstavnike u liku jakih organizacija, da bi se na kraju ostvario cilj – demokratizacija Srbije – smatra sagovornik Danasa.
Prema njegovim rečima, opozicija je u Srbiji često na meti kritika prodemokratske javnosti zbog nedovoljne aktivnosti ili onoga što deo javnosti vidi kao pogrešne odluke.
– U normalnom, demokratskom društvu, to bi bilo ne samo normalno, već i veoma korisno ponašanje koje unapređuje celokupnu političku scenu, a samim tim i društvo. Međutim, u Srbiji su ugroženi sami temelji demokratskog uređenja i na sceni je već dvanaest godina pokušaj uspostavljanja lične, autoritarne vlasti Aleksandra Vučića. Logično, opozicione stranke su bile prva meta, jer je nemoguće uspostaviti autokratiju bez eliminisanja političke opozicije – napominje Popović.
Opozicija je uništavana sistematski, kroz hajke, kampanje protiv ljudi, pritiske, podmićivanja, delovanje tajne službe i slično, smatra.
– Stoga se i kod kritikivanja opozicije mora uzeti u obzir kontekst. Ovo, sa druge strane, ne znači da treba prestati sa kritikom. Upravo situacija poslednjih godinu do dve pokazuje da je opozicija naučila da bar delimično sluša primedbe svojih glasača i da nema problem da se prilagodi zahtevima javnosti – zaključuje Dragan Popović.
S druge strane, sociolog Dario Hajrić kaže za Danas da nije u pitanju formiranje nove opozicione scene, nego pročišćavanje postojeće.
– Mi ne živimo u demokratskoj nego u autoritarnoj državi. Shodno tome, političko delovanje mora da obuhvati vanparlamentarne metode. Političari koji nisu spremni da u takvim okolnostima vode primerom nisu podesni za borbu koja im je nametnuta i prirodno ostaju van fokusa, a isto važi i za satelite SNS koji fingiraju opozicione partije – zaključuje Dario Hajrić.
„Opoziciono delovanje – u redu, ali ništa nije značajno kao rastuća studentska pobuna“
Reditelj i profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Janko Baljak kaže za Danasa da su akcije opozicije u poslednje vreme značano.
– Sve ovo je vrlo značajno jer se opozicioni aktivisti počinju prihvatati kao ljudi iz prvih redova. Ali ništa tako kao rastući studentski protesti koji su krenuli s mog fakulteta ne obrću igricu. Teško će Vučiću biti da štitovima i kornjačama udari na prostorije fakulteta. Autonomija univerziteta konačno opravdava svoje postojanje i Vučić do sada nije bio suočen sa ovakvom situacijom – smatra Baljak.
Kako dodaje, studenti su do sada jako ozbiljni, odgovorni i što je najvažnije solidarni.
– I, ako tako potraje to bi mogla biti dobra infuzija do sada neodlučnim građanima da ozbilnije porade na svojim ljudskim pravima i slobodama u krvavom koruptivnom sistemu – zaključuje sagovornik Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.