Verujem da američki zvaničnici gaje oprezni optimizam da će biti postignut sporazum između Srbije i Kosova, ali sigurno je da sva pitanja neće biti rešena danas u Briselu. Istraživanja o svetskoj politici su pokazala da je najteže rešiti teritorijalne sporove – kaže za Danas Gregori Rejmond, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Bojsi u Ajdahu, vrlo dobro upućen u odnose na Zapadnom Balkanu.
Prema rečima Rejmonda, „dijalog Beograda i Prištine je podignut s tehničkog na politički nivo mnogo brže nego što se očekivalo, ali ulozi su mnogo veći u ovoj fazi pregovora , tokom koje su isprepletani interesi međunarodne i domaće politike“.
– Diplomatski pregovori iziskuju i vreme i strpljenje jer je potrebno da pregovarači pronađu kreativno rešenje za ovaj spor, kako bi se istovremeno zaštitili i interesi međunarodne zajednice i različitih političkih grupa na domaćem terenu – komentariše sagovornik Danasa.
Rejmond ističe da bi bio „veoma iznenađen kada bi u današnjoj rundi pregovora bio postignut sveobuhvatni sporazum, iako su se slična iznenađenja već događala u svetskoj politici“. Kao argument za takvu ocenu navodi pitanje „izvršnih nadležnosti zajednice srpskih opština, koje otvara niz složenih tema, što se ne može ignorisati“.
– Ukoliko takva pitanja budu samo okvirno pomenuta u nekom nejasnom sporazumu koji će obilovati dvosmislenim terminima, novi problemi će se pojaviti u budućnosti. Čvrst sporazum može biti postignut i nakon današnjih pregovora, ali ako se to ne dogodi ubrzo, proces evropskih integracija će biti veoma usporen, što će u samoj Srbiji izazvati dodatni „umor od proširenja“. To znači da će ljudi biti zasićeni i da će sve češće biti dovođena u pitanje vrednost članstva u EU. Mislim da bi takav scenario bio žalostan, jer verujem da bi pridruživanje EU donelo velike koristi Srbiji – ukazuje Rejmond.
Ovaj američki stručnjak navodi da, iako se stiče utisak da većina članica EU smatra da Srbija zaslužuje da dobije datum za početak pregovora u junu, sve zavisi od rešavanja kosovskog pitanja.
– Ukoliko Beograd i Priština brzo postignu sporazum, datum je siguran, ali ako dve strane postignu izvestan napredak i pregovori ostanu otvoreni, mnogo toga će zavisiti od stava Nemačke i, možda, od još nekoliko država EU. Najgori scenario podrazumeva da neće biti postignut nikakav sporazum i da će pregovori biti zamrznuti. U tom slučaju, Srbija ne može da se nada da će dobiti datum – zaključuje Gregori Rejmond.
Pozitivni koraci
Profesor Rejmond ocenjuje da je vlada Ivice Dačića „preduzela niz pozitivnih koraka kako bi se Srbija priključila EU i ispunila međunarodne standarde koji se odnose na širok spektar ekonomskih pitanja“. „Kada je reč o drugim važnim potezima, treba pomenuti odluku o učešću na regionalnim forumima gde je prisutna i delegacija Kosova, iskreno učešće u dijalogu s Prištinom, kao i saradnju s Haškim tribunalom“, kaže Gregori Rejmond.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.