Istražni sudija Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za devetoricu pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), osumnjičenih za ratne zločine u Gnjilanu 1999. Prema rečima portparolke Okružnog suda Ivane Ramić okrivljenima se stavlja na teret izvršenje krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a pritvor je određen zbog toga što postoji bojazan da bi boravkom na slobodi uticali na svedoke.

– Na taj način bi moglo da bude ometeno vođenje krivičnog postupka, a pritvor je određen zbog visine zaprećene kazne i posebno teških okolnosti izvršenja krivičnog dela – objasnila je Ramić.

Ona je rekla da je saslušanje osumnjičenih pred istražnim sudijom završeno tokom prethodne noći. Tužilaštvo za ratne zločine podnelo je zahtev za sprovođenje istrage protiv 17 bivših pripadnika OVK i zatražilo pritvor za privedene koji se sumnjiče za kidnapovanje 159 civila srpske nacionalnosti i ubistvo najmanje 51 osobe.

Desetoro osumnjičenih za ratne zločine u Gnjilanu 1999, počinjene posle povlačenja snaga Srbije sa Kosova, uhapšeno je u petak u Preševu. Devetorica su prebačena u Beograd, a jedan je zadržan u Preševu, dok su sedmorica u bekstvu. Uhapšeni su Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Aguš Memiši, Burim Gazliju i Selimon Sadiki. Fatmir Sahiti, koji je takođe uhapšen, ostao je u nadležnosti Tužilaštva u Preševu.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je juče na konferenciji za novinare da protiv takozvane „Gnjilanske grupe“ postoje jaki dokazi, pa čak i izjave svedoka i počinilaca ratnih zločina i ponovio da ova akcija hapšenja nije usmerena protiv Albanaca već protiv osumnjičenih za najteže ratne zločine, od kojih su neki učestvovali i u martovskom nasilju 2004. na Kosovu. Kako je objasnio, to što je neko pripadnik nacionalne manjine u Srbiji ne znači da će biti zaštićen od odgovornosti za krivična dela i zločine. Ministar policije je naglasio da su iz Srbije u Hag zbog istih optužbi otišla 44 najviša državna, policijska i vojna rukovodioca, a da su u borbi protiv organizovanog kriminala hapšeni i policajci.

Dačić je istakao da zbog ovog hapšenja neće biti destabilizacije bezbednosti na jugu Srbije, jer bi to značilo „da neko podržava zločin“, kao i da su snage bezbednosti u stanju da očuvaju mir. Prema njegovim rečima, od Unmika će biti zatraženo pronalaženje preostalih pripadnika takozvane Gnjilanske grupe koji žive na Kosovu.

Dačić je predložio da se nagrade pripadnici policije koji su učestvovali u akciji hapšenja pripadnika OVK, jer su taj posao izveli veoma profesionalno i bez incidenata.

Predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići zatražio je oslobađanje uhapšenih Albanaca iz Preševa, koji su osumnjičeni za ratne zločine i reagovanje međunarodne zajednice.

– Smatram da bi međunarodna zajednica trebalo da pojača pritisak na agresivnu i represivnu politiku, koja podstiče rat, a koju Srbija primenjuje ovih dana – rekao je Krasnići za prištinski list Koha ditore.

Kosovski mediji o hapšenjima

Kosovski štampani i elektronski mediji posvetili su veliku pažnju hapšenju deset bivših pripadnika OVK u Preševu kritikujući zvanični Beograd da nastavlja diskriminatorsku politiku prema Albancima. Na naslovnoj strani dnevnog lista Koha ditore piše da hapšenje deset bivših pripadnika OVK u Preševu ima za cilj da zaplaši Albance s juga Srbije. Dnevnik Zeri tvrdi da je na protestima u Preševu bilo „hiljade demonstranata“. List prenosi da su na vest o hapšenju deset bivših pripadnika OVK reagovali politički predstavnici Albanaca sa juga Srbije i, kako je navedeno, predstavnici političkih partija i institucija Kosova i Makedonije i veterani OVK. Dnevnik Epoka e Re na naslovnoj strani piše da su povodom hapšenja u Preševu reagovali Kosovo i Makedonija, kao i da je „Preševo na nogama“. Kosova Sot vest donosi pod naslovom „Provociraju nas“. Dnevnik Lajm optužuje Srbiju da podstiče rat tvrdeći da je reč o nastavku politike Slobodana Miloševića.

Bivši borci OVK traže smeštaj u Gnjilanu

Priština – Jedanaest bivših pripadnika OVK napustilo je opštinu Preševo i smestilo se u Gnjilane nakon hapšenja deset Albanaca iz Preševa, osumnjičenih za zločine nad Srbima 1999. godine, javili su sinoćprištinski elektronski mediji. Agencija Kosovalajv prenela je da su bivši borci OVK koji su stigli u Gnjilane zatražili od kosovskih institucija rešenje za njihov status „kako ne bi ostali na milost i nemilost vremena“. Predsednik Udruženja proizašlih iz bivše OVK u Gnjilanu, Ahmet Daku, izjavio je za agenciju da je posle hapšenja deset pripadnika bivše OVK, drugih 11 zatražilo da budu smešteni u Gnjilanu. Prema njegovim rečima, ima i pripadnika bivše OVK koji su se smestili kod prijatelja i rodbine i nisu se prijavili kod Udruženja proizašlih iz OVK. Daku je ocenio da je hapšenje u Preševu izazvalo uznemirenje i nezadovoljstvo kod građana i učesnika rata na Kosovu. „Srbija hapšenjima pokušava da skriva svoje zločine u regionu opštine Gnjilane“, ocenio je Daku pominjući da su zločini izvršeni u selima Žegra, Laštica, Lofce i drugim naseljima. Prema njegovim rečima, jedan broj uhapšenih u Preševu uopšte nisu pripadali bivšoj OVK, što prema njemu pokazuje da je optužnica izmišljena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari