Savet bezbednosti jednoglasno je na sinoćnoj sednici podržao plan generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o rekonfiguraciji Unmika, otvarajući vrata početku raspoređivanja misije EU na Kosovu, Euleksa. Ambasadori petnaestočlanog tela jednoglasno su usvojili predsedničko saopštenje kojim se „k znanju uzima izveštaj generalnog sekretara UN, i uzimajući u obzir stavove Beograda i Prištine, pozdravlja njihova namera da sarađuju sa međunarodnom zajednicom“. Kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni odbacio je plan, navodeći da je takav dokument neprihvatljiv, jer je „u suprotnosti sa ustavom Kosova“.
Izveštajem se predviđa da će se razmeštanje misije Euleks obaviti u okviru rezulicije 1244, da će misija delovati pod autoritetom UN. Mada su ambasadori zemalja članica SB podržali u diskusijama plan za preoblikovanje Unmika i raspoređivanje Euleksa na Kosovu, mogli su se čuti vrlo različiti tonovi. Zamenik ruskog ambasadora pri UN Igor Ščerbak je, upozorio na mogućnost da Priština sabotira plan generalnog sekretara u šest tačaka. On je rekao da zvanična Moskva „ima informacije“ o tome i ukazao da međunarodna zajednica ima obavezu da izvrši pritisak na Prištinu da primeni odredbe plana Ki Muna. Predstavnica Velike Britanije je iznela primedbe na neke stavove šefa diplomatije Vuka Jeremića, koji je govorio na početku sednice. Ona je ponovila stav svoje zemlje da je „nezavisnost Kosova nepovratna i nedeljiva“. „Smatramo da je značajno što se prema izveštaju opasnost od podele smanjuje i to pozdravljamo“, rekla je ona.
Francuski ambasador Žan Moris Riper i američka predstavnica Rouzmari Dikarlo komplikovanim diplomatskim rečnikom podržali su plan Ki Muna, pozdravljajući napor generalnog sekretara UN pronađe rešenje koje bi vodilo raspoređivanju Euleksa na Kosovu, ali i jasno izraženoj volji Srba i Albanaca da sa misijom EU sarađuju. Dikarlo je, istovremeno, pružila garancije srpskom ministru u vezi položaja srpske zajednice na Kosovu.
Sličan stav zauzele su i Belgija, Hrvatska i Italija, koje su pohvalile Beograd i Prištinu da su, uprkos očiglednim razlikama, pokazali izvesnu dozu pragmatizma, napominjući sa „kompromis u ovakvim situacijama nikada nije lak“.
Kosovskim problemom, kako se čini, najdublje se bavio predstavnik Južne Afrike, koji je ambasadore Saveta bezbednosti upozorio na mali broj povratnika, te pozvao Prištinu i Beograd na direktan dijalog, navodeći da jedino takav potez može voditi ka „zaključivanju poslednjeg poglavlja balkanskih ratova“.
Sinoćnu sednicu Saveta bezbednosti UN otvorio je šef Unmika Lamberto Zanijer, koji je i predstavio izveštaj generalnog sekretara UN. „Skoro deceniju posle kraja konflikta, Kosovo je i dalje podeljeno društvo…Srbi i Albanci žive zajedno, na prvi pogled mirno. Ali potencijal za konflikt postoji… Međunarodna zajednica treba da se angažuje kako bi se obezbedili uslovi za povratak, koji su na najniljem nivou od 2000. godina, kao i sloboda kretanja“, rekao je, između ostalog, Zanijer.
Govoreći na sednici SB UN, šef srpske diplomatije Vuk Jeremićpozdravio je izveštaj generalnog sekretara UN i pozvao vlasti u Prištini da se ne suprotstavljaju volji međunardone zajednice. U izveštaju su prihvaćeni ključni uslovi Beograda.
– Eksplicitni jezik izveštaja potvrđuje statusnu neutralnost Euleksovog angažmana, što je garancija da nijedan deo njegovog mandata ne može biti zasnovan na Ahtisarijevom planu za kosovsku nezavisnost – koji je Republika Srbija odbila, i koji Savet bezbednosti nikad nije odobrio, kako se navodi u izveštaju koji je danas pred nama – rekao je Jeremićna sednici Saveta bezbednosti UN.
Šef srpske diplomatije podsetio je da je ključni uslov da Srbija prihvati rekonfiguraciju bio „jasno preuzimanje obaveze od strane EU – potvrđeno od strane Saveta bezbednosti“ – da će Euleks biti statusno neutralna misija i da će u potpunosti delovati pod okriljem UN u skladu sa Rezolucijom 1244.
– Pozivam vlasti u Prištini da se ne suprotstavljaju volji međunarodne zajednice, niti obavezujućoj rešenosti Saveta bezbednosti. Srbija je nepokolebljiva u rešenosti da mirnim putem brani svoj principijelni stav o Kosovu, koristeći sva politička, diplomatska i pravna sredstva koja su joj na raspolaganju – poručio je Jeremić.
Šef srpske diplomatije je zahvalio svim zemljama-članicama UN koje podržavaju stav Srbije prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, istakavši pre svega Rusiju, „kao prvu među jednakima“.
Predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiju i Hašim Tači ponovili su juče pre početka sednice protivljenje institucija Kosova planu od šest tačaka generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna. Oni su pozvali „međunarodne prijatelje“ da obezbede da se raspoređivanje Euleksa izvrši na osnovu odredbi Ustava Kosova i plana međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija.
Sejdiu i Tači su pozvali građane Kosova da imaju „miran i odlučan pristup“, jer, kako je navedeno, „svaki drugi pristup bi samo zadovoljio one koji žele da provociraju Kosovo i da nas vide kako delujemo onako kako ne treba – bez dostojanstva“. „Nećemo im pružiti to zadovoljstvo“, navodi se u zajedničkoj izjavi predsednika i premijera Kosova.
Odbacivanje Prištine bez komentara
Skender Hiseni je ponovio ranije stavove vlasti u Prištini da će nastaviti saradnju sa EU, SAD i NATO, ne pominjući međutim Ujedinjene nacije. „Kosovo podržava brzo raspoređivanje Euleksa u skladu sa mandatom koji proističe iz Deklaracije o nezavisnosti, Ahtisarijevim planom, Ustavom Kosova, Akcionim planom te pozivom kosovskih institucija da se Euleks rasporedi na Kosovu“, rekao je Hiseni.
Prištinske četiri tačke, kojima se odbacuje sporazum između Srbije UN, u izveštaju generalnog sekretara UN navedene su u aneksu, bez posebnog komentara. „Mi, Vlada Republike Kosovo, podržavamo brzo raspoređivanje Euleksa u skladu sa mandatom koji proističe iz Deklaracije o nezavisnosti, Ahtisarijevim planom, Ustavom Kosova, Akcionim planom te pozivom kosovskih institucija da se Euleks rasporedi na Kosovu“, navodi se u dokumentu vlasti u Prištini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.