Srbija može da očekuje punu podršku za ukidanje šengenskih viza za njene građane, a postoji i ozbiljna verovatnoća da će Prelazni trgovinski sporazum biti odblokiran, na dvodnevnom sastanku ministara spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije koji počinje u ponedeljak u Luksemburgu, saznaje Danas iz krugova bliskih Vladi Srbije.

S obzirom na to da Komitet za evropske poslove parlamenta Holandije juče u svojim zaključcima o Srbiji nije precizirao da se ta zemlja protivi deblokadi Prelaznog sporazuma, već je poručio da još nije vreme za ratifikaciju SSP-a, otvorila se mogućnost da šef diplomatije Maksim Ferhagen ne stavi veto na inicijativu drugih zemalja EU za početak primene tog sporazuma. Kako navode Danasovi sagovornici, dovoljno je da Ferhagen bude uzdržan, pa da odluka o „odmrzavanju“ Prelaznog sporazuma bude doneta. Tome se nadaju zvaničnici u Beogradu, ali i mnoge zemlje članice EU koje poslednjih nedelja ubeđuju Holandiju da promeni tvrdi stav prema Srbiji.

Srpsku delegaciju u Luksemburgu predvodiće potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije Božidar Đelić, potvrđeno je Danasu iz njegovog kabineta.

Jedna od zvanično najavljenih tema Saveta ministara EU biće Zapadni Balkan. Šefovi diplomatija EU razgovaraće o belom šengenu za ovaj region, dok je za sada nepoznato na koji način će biti pokrenuta tema deblokade Prelaznog trgovinskog sporazuma Srbije i EU. Zbog toga će biti veoma važni kontakti koje će predstavnici Beograda tokom vikenda imati sa ključnim članicama EU, a naročito sa zvaničnicima Holandije i Češke, koja predsedava Uniji, ističu Danasovi sagovornici.

Ukoliko Maksim Ferhagen bude nagovestio kolegama iz drugih zemalja EU da će glasati protiv Prelaznog sporazuma, to pitanje neće biti ni stavljeno na dnevni red, navode sagovornici Danasa iz srpske vlade. Za deblokadu biće dovoljno da Ferhagen bude uzdržan prilikom glasanja, ukoliko do njega dođe.

Očekivanje da je holandsko ministarstvo spoljnih poslova promenilo stav prema Srbiji zasniva se na Ferhagenovom izveštaju, koji su juče usvojili tamošnji parlamentarci, a u kojem se ne pominje Prelazni sporazum, već samo SSP i vizna liberalizacija.

Jedna od bitnih okolnosti je i najavljeni dolazak Serža Bramerca, glavnog tužioca Haškog tribunala koji će, prema rečima evropskog komesara Olija Rena, predstaviti svoj izveštaj o saradnji Srbije s tim sudom. Prema nezvaničnim saznanjima, ako Bramerc u Luksemburgu ponovi ono što je rekao na zasedanju UN, da Srbija iskazuje ozbiljne napore da bi uhapsila Ratka Mladića, to bi moglo da posluži Ferhagenu i kao još jedan formalni povod za odustajanje od veta na Prelazni sporazum. U tom smislu, ono što će Serž Bramerc izgovoriti pred ministrima spoljnih poslova EU sledeće nedelje od velike je važnosti i za Srbiju i za Holandiju.

Komitet za evropske poslove holandskog parlamenta podržao je juče spremnost vlade u Hagu da sa drugim zemljama EU razmotri ukidanje viza građanima Srbije, ali i napomenu da Bramerc u izveštaju Savetu bezbednosti UN nije ocenio da Beograd u potpunosti sarađuje s Tribunalom, ali da jeste načinjen napredak u saradnji. Vlada u Hagu, kako se navodi u dokumentu, svesna je da se velika većina članica EU zalagala da se Srbiji odobri dodatno približavanje Uniji i pre Bramercovog izveštaja, kao i da će od Holandije i Belgije biti očekivano da se, posle ocene tužioca o napretku saradnje Beograda, pridruže većini.

Napominjući da je za Holandiju ocena Bramerca „važan element za odlučivanje o razvoju odnosa“ između Srbije i EU, ministar Ferhagen je naznačio da stav holandske vlade ostaje da do ratifikacije SSP-a može doći tek pošto glavni tužilac saradnju Beograda nazove potpunom.

Zvanični Hag, međutim, izražava spremnost za „druge oblike saradnje između EU i Srbije“, uz posebno navođenje mogućnosti ukidanja viza, „uzimajući u obzir da će Srbija možda ispuniti sve tehničke kriterijume“.

Šefovi diplomatija EU bi u ponedeljak mogli da pozovu Evropsku komisiju da što pre pripremi predlog za ukidanje viznog režima zemljama Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, što bi bio pozitivan signal srpskoj vlasti o njenom napretku u evropskim integracijama, nezvanično je rečeno juče u Briselu.

U nacrtu zaključaka, pripremljenih za sastanak Saveta ministara spoljnih poslova, navodi se da izveštaj Evropske komisije reflektuje jasan napredak zemalja Zapadnog Balkana u ispunjavanju uslova iz mapa puta za liberalizaciju viznog režima. Uz Makedoniju, velike šanse za dospevanje na beli šengen imaju Srbija i Crna Gora, dok ostale zemlje nisu još na nivou potrebnom za ukidanje viza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari