Pajtić brani Jankovića, Kostreš smatra da je pogrešio 1Foto: Fonet/Božidar Petrović

Predstavnici opozicije različito gledaju na odluku Pokreta slobodnih građana, koji predvodi Saša Janković, da raskine saradnju sa Demokratskom strankom zbog predloga te partije o promeni Ustava.

Dok bivši lider demokrata Bojan Pajtić za Danas konstatuje da je neprihvatljivo „bilo kakvo učešće opozicije“ u izmeni Ustava koju inicira predsednik Srbije Aleksandar Vučić, funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš poručuje da bi svi trebalo da se uključe u razgovore o promeni najvišeg pravnog akta koji je „nefunkcionalan“. Najzad, bivši demokrata i aktuelni lider Levice Srbije Borko Stefanović ističe za naš list da ne treba donositi zaključke naprečac.

Pokret slobodnih građana je, podsetimo, prekjuče saopštio da obustavlja planove o izbornoj saradnji sa DS, „pošto je predsednik DS Dragan Šutanovac javno ponudio Aleksandru Vučiću saradnju na izmeni Ustava“. Takvo saopštenje objavljeno je nakon što je Šutanovac gostovao na TVN1, ali je Janković juče putem Tvitera poručio da je predsedništvo PSG odluku o tome donelo dan ranije (u utorak), posle sednice u proširenom sastavu.

Prema mišljenju Bojana Pajtića, „Srbijom vlada brutalan autokratski režim koji je poništio demokratiju i svaku pristojnost u zemlji, bilo kakvo učestvovanje opozicije u Vučićevom projektu izmene Ustava je neprihvatljivo, jer se time obezbeđuje privid legitimnosti i demokratičnosti njegovog režima, kako prema domaćoj, tako i prema međunarodnoj javnosti“.

– Nigde na svetu ne postoji „konstruktivna opozicija“. To je srpski eufemizam za stranke i ljude koji, zaodenuti tobožnjim opozicionim ruhom, politički pomažu režimu kada mu je to potrebno. Kao članu DS mi je teško kada vidim da upravo moja stranka, učešćem u debati o Ustavu, daje priliku Vučiću da Srbiju danas predstavi kao demokratsku pravnu državu u kojoj, eto, vlast i opozicija rade na izmeni najvišeg pravnog akta, a pritom, sve ostale opozicione stranke taj proces, naravno, bojkotuju. Upravo je odbijanje političke saradnje sa autokratom bilo osnovni princip novog okupljanja opozicije. Ako se taj princip ne poštuje, nema ni opozicije danas u Srbiji. Zbog toga Janković, koji ima najveću odgovornost, jer vodi najveću opozicionu grupaciju, nije imao izbora, pa je praktično bio primoran da prekine saradnju PSG i DS, ističe Pajtić za Danas.

Upitan da li će ostati član DS-a, s obzirom da se ne slaže sa učešćem te partije u debati o promeni Ustava, Pajtić za naš list navodi: „Od svih članova Predsedništva DS iz vremena kada je strankom predsedavao Zoran Đinđić (a bilo nas je petnaestak), jedino sam ja ostao član Demokratske stranke.“

– Ostali su u SDS, LDP, Novoj, SNS… Upravo me je pokojni Zoran i učlanio u stranku pre više od 20 godina. Duboko se ne slažem sa političkom saradnjom sadašnjeg rukovodstva DS sa režimom u procesu promene Ustava, ali, DS nije nekoliko rukovodilaca. DS su, pre svega, ideje i ljudi od integriteta koji će, verujem, u budućnosti ipak preovladati na čelu naše stranke. S tom nadom ostajem, naravno, član DS, ukazuje on.

S druge strane, Bojan Kostreš komentarišući Jankovićevu odluku za Danas napominje da ne razume ideju da je guranje problema pod tepih opoziciono delovanje i da je važnije vikati „Vučiću, pederu“ „nego razgovarati o ključnim problemima i izazovima sa kojima se sreće ovo društvo“.

– Nefunkcionalan Ustav je toliko velik problem za državu Srbiju da bi bilo korisno i važno da se svi uključe u razgovore o njegovoj promeni, na čemu LSV insistira više od deset godina. Mislim da su u PGS-u silno pogrešili što su raskinuli saradnju sa DS-om i brine me što je tačka pucanja baš ovo pitanje, naglašava Kostreš.

Borko Stefanović za naš list kaže da je povod raskida saradnje PSG sa DS-om „nama svima jasan, ali su uzroci verovatno dublji“.

– Ovaj događaj otvara nove mogućnosti na opozicionoj sceni i drugačije grupisanje. No, ne treba naprečac donositi zaključke ili osuđivati bilo koga. Svakako je dobro okupljati se na osnovu drugačije politike u odnosu na SNS i boljih ljudi, navodi Stefanović.

Odgovarajući na pitanje da li smatra da odluka Jankovićevog pokreta može da utiče na ishod predstojećih izbora u Beogradu, lider Levice Srbije napominje da je „rano zaključivati šta će se sve dogoditi i ko će se udružiti do raspisivanja izbora“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari