Za predsednika Demokratske stranke kandidovao sam se zbog toga što DS već više godina ne predstavlja društvenu i političku avangardu. Ako DS nije stranka koja postavlja standard vladavine prava, izgradnje nezavisnih institucija, ekonomskog i opšteg društvenog razvoja, druge političke organizacije nemaju kapacitet da to učine.

Aktuelna vlast sa SNS na čelu je promenila retoriku u odnosu na prošlost, ali se metodološki i vrednosno ne razlikuje od SRS iz koje je ponikla. Danas se dešava da predsednik Vlade naređuje parlamentarcima gde će se umivati i koliko će raditi. Većina medija u Srbiji se utrkuje u povlađivanju vladajućem režimu. Politički protivnici bivaju izloženi fizičkom nasilju i progonu. Jedino DS može stati na put ovakvom antievropskom ponašanju. Jedini sam član sadašnjeg užeg Predsedništva DS koji je i u vreme Zorana Đinđića bio član Predsedništva. Zbog toga osećam veliku odgovornost da učinim sve da se spreči „SPO-izacija“ Demokratske stranke – kaže za Danas Bojan Pajtić, kandidat za predsednika DS, koji je od novembra 2012. na funkciji zamenika predsednika stranke, objašnjavajući razloge za svoju kandidaturu za Izbornu skupštinu DS koja će se održati u subotu, 31. maja.

On je, kako kaže, formulisao program zbog potrebe da se DS kao jedina istinska opozicija učvrsti. „Danas je DS u težoj situaciji nego ikada u svojoj istoriji. Imam jasan plan kako prevazići postojeće stanje, a taj plan obuhvata formiranje demokratskog bloka političkih stranaka, NVO, sindikata, udruženja poljoprivrednika, intelektualaca i javnih ličnosti koje imaju hrabrosti i znanja da budu alternativa neuspešnom režimu u Srbiji. Nakon toga, formiraćemo vladu u senci, jer nam nije namera samo da kritikujemo, već i da nudimo konkretna rešenja u svim oblastima, od ekonomije do zdravstva i prosvete“, objašnjava Pajtić.

U čemu je razlika između 18. januara, kada je bila sednica GO i kada ste Dragana Đilasa praktično podržali svojim pismom, i ovog sada, a stranka se u međuvremenu nije stabilizovala i ostvarila je najgori izborni rezultat?

– I sami ste primetili: stranka se nije stabilizovala. Potrebna je promena. To misli i traži značajna većina članova.

Goran Ješić kaže da vaša kandidatura dovodi u pitanje opstanak vojvođanske vlade i DS u Vojvodini. Koji je vaš odgovor?

– Ta teza nema mnogo smisla, ali poštujem svačiji stav. Demokratsku stranku je uvek odlikovao pluralizam mišljenja i to je jedan od njenih najvećih kvaliteta. Sve ostale političke stranke u Srbiji su autoritarne, a predsednici stranaka su neprikosnoveni gospodari. To je loše, posledice takvog ustrojstva stranaka vidimo i po tome što su derogirane sve institucije države, što o našim sudbinama odlučuje jedan čovek. Time što možemo da radimo zajedno i kad ne mislimo isto, dokazujemo naš istinski kapacitet da demokratizujemo i ovo društvo.

Ukoliko postanete predsednik DS, hoćete li sa SNS u Vojvodini pokušati da sarađujete ne bi li očuvali opstanak stranke u pokrajinskoj administraciji?

– Vlast SNS je populistička i demagoška, a prethodne dve godine pokazale su da Srpska napredna stranka nema sposobnost da unapredi ekonomiju, privuče investitore i obezbedi osnovne demokratske tekovine kao što je sloboda medija. Demokratska stranka će ostati čvrsta opozicija takvoj vladi.

Zašto je Đilas izgubio vaše poverenje kao predsednik DS?

– Nikada nisam izrekao tako nešto i ne radi se o nepoverenju. Đilasa niko ne smenjuje, jer su u izbornom procesu svi kandidati ravnopravni. Osnovni kvalitet DS jeste upravo to što svako ima pravo da kandiduje program i ideje na stranačkim izborima.

Šta mu konkretno zamerate?

– Nije Dragan Đilas predmet moje kritike i ja ne ulazim u izbore da bih po svaku cenu pobedio, nego da dobijem podršku za svoj program. Jedan čovek sam ne može ništa i spreman sam da i posle izbora za predsednika stranke pomognem DS-u u teškim vremenima koja su pred nama.

Da li ste kao Đilasov zamenik mogli da utičete na njegove odluke? Zašto niste ako ste mogli?

– Neću reći nijednu lošu reč ni o Đilasu, ni o njegovim odlukama. Nas dvojica smo uvek bili u dobrim i korektnim odnosima. Jasno mi je da u srpskom političkom miljeu, u kome su predsednici praktično nedodirljivi i suštinski su vlasnici stranaka, deluje neuobičajeno da postoji stranka u kojoj to, jednostavno, nije slučaj. Zato DS jedina i ima potencijal da demokratizuje i menja srpsko društvo.

Rezultati izbora u Vojvodini pokazuju da niste dobili značajnu podršku građana. Da li je to dobra polazna osnova za kandidovanje za predsednika stranke?

– Na svim izborima na kojima sam bio nosilac liste – pobedio sam, i to se u Vojvodini dogodilo tri puta. U martu se građani nisu izjašnjavali o pokrajinskoj vladi i njenim rezultatima. Polazna osnova za kandidaturu nisu ni ovi niti rezultati prethodnih izbora, nego rezultati mog rada u gotovo 20 godina provedenih u DS.

DS treba da bude avangarda

Šta ćete prvo promeniti u radu stranke ako pobedite?

– Uvešću neposredno izjašnjavanje članstva o važnim političkim pitanjima, što će podići nivo demokratičnosti naše organizacije. Učiniću sve da žene uzmu veće učešće u političkom životu, jer one već decenijama na univerzitetima čine više od 60 odsto diplomiranih studenata, a na mestima na kojima se donose odluke, praktično ih nema. Demokratska stranka treba ponovo da bude društvena i politička avangarda, onako kako je to bila u vreme Zorana Đinđića i Dragoljuba Mićunovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari