Boris Tadić, bivši predsednik DS, sada lider Socijaldemokratske stranke, pokrenuo je priču o obnovi Demokratske stranke koja je od gubljenja vlasti 2012. i njegovog odlaska iz nje nikako ne može da povrati poverenje građana i kredibilitet koji je imala.
On je nakon što je saopštio odluku da se SDS priključuje listi DS i Nove stranke, koje na predstojećim beogradskim izborima za gradonačelnika kandiduju Dragan Šutanovca, rekao da se ovakvom odlukom staje iza druge odluke, a to je da se krene u obnovu ujedinjenja DS.
Tadić je pozvao bivše lidere demokrata da se nakon izbora „sedne za sto i krene u odbranu demokratije i slobode protiv režima Aleksandra Vučića“. „Pozivam sve koji su se nekada nalazili u istoj stranci da odmah posle izbora sednemo i koordinišemo aktivnosti“, izjavio je Tadić. Prema njegovim rečima, jedino je „bivši DS bio u stanju da ostvaruje velike rezultate u prošlosti“. On smatra da ovog trenutka nema bolje alternative od DS.
Ideja da u istoj stranci ponovo budu sadašnji predsednik Dragan Šutanovac, Zoran Živković, lider Nove stranke, Dragan Đilas, takođe bivši predsednik DS, Vuk Jeremić, lider Narodne stranke, iako dobro zvuči, možda i nije realno ostvarivo rešenje u kratkom roku. To bi podrazumevalo da svi oni koji su izašli iz nje i oformili svoje političke organizacije sada odustanu od njih.
Bojan Pajtić, bivši predsednik DS, kaže da su ovu stranku uništile sujete funkcionera, najčešće potpuno neutemeljene u njihovim profesionalnim ili ličnim dostignućima.
– Sujeta ih je navodila da napuštaju stranku čim im se u njoj nešto ne dopadne. Najbolja ilustracija koliko je daleko otišla dezintegracija govori podatak da sam, od dvadesetak članova predsedništva partije iz vremena Zorana Đinđića, ja jedini ostao član DS. Ostali su se raspršili u LDP, SDS, SNS, ZZS i druge stranke… NJihovo formiranje novih stranaka se, listom, završilo neslavno, pa bi građani nekakvo „ponovno ujedinjenje“ pre doživeli kao savez sodadžije i bozadžije zarad političkog preživljavanja nego kao iskren poduhvat. Uostalom, sam Boris je pre tri godine izašao iz DS, navodeći kao razlog, parafraziram, „da ne želi da bude u stranci koja sarađuje sa partijom kriminalca Živkovića“. Kako neko da poveruje da su ti, tako duboki animoziteti do juče bili razlog da se pocepa DS, a praktično sutradan je sasvim u redu da se podrži lista na kojoj je Živkovićeva partija – smatra Pajtić.
On dodaje da ne sumnja u Tadićeve dobre namere, ali se plaši da opozicioni birači ne praštaju baš lako što su godine njihovog života bačene u vetar zato što su se opozicioni političari bavili nadgornjavanjem sujeta. On smatra da ako se želi pobeda nad Vučićem treba stati u jednu kolonu i jednog kandidata Đilasa, koji uz sve mane ima najviše šansi.
– Eto prilike da svi pokažu da su sujete i sitni interesi ostavljeni po strani – kaže Pajtić.
Boban Stojanović, politički komentator Demostata, za Danas kaže da ideja obnove DS-a jeste dobra stvar, ali nikako ako je sprovode bivši i aktuelni predsednik DS-a.
– Bivši koji je napustio stranku i koji je u dva mandata bio predsednik države i za koga se vezuje sve negativno pri DS-u i koji sa sobom nosi negativan imidž, sve loše iz perioda prethodne vlasti i balast istrošenog političara čije je vreme prošlo. Slično je i sa Šutanovcem, koji je bio u vrhu DS-a sve vreme dok su bili na vlasti. Obnova DS-a mora početi sa potpuno novim ljudima koji nemaju nikakav balast prethodne vlasti, a ne sa ključnim ljudima iz tog perioda – navodi Stojanović.
Upitan koliko će podrška SDS osnažiti podršku Šutanovčevoj kandidaturi, Stojanović odgovara da ne veruje da Tadić donosi veliki broj glasova.
– Mislim da je njegov rejting trenutno jako mali, ali u borbi za cenzus je svaki glas bitan. Mislim da u trenutnim okolnostima DS-u ne može da oduzme previše. A donosi možda neke ljude u koaliciju koji imaju iskustvo u kampanjama – ukazuje Stojanović.
Tadić je iz DS izašao u januaru 2014. podnevši ostavku na mesto počasnog predsednika stranke. Obrazloženje za odlazak je neslaganja sa politikom aktuelnog rukovodstva i to što se u politički blok DS vraćaju ljudi koji su doneli epitet aferaške i korupcionaške stranke. Tadić je DS vodio od februara 2004. do novembra 2012.
Maja Gojković: Izborna volja mora da se poštuje
Maja Gojković, predsednica parlamenta Srbije, raspisala je juče izbore za skupštinu Beograda za 4. mart. Istovremeno, 4. marta održaće se i lokalni izbori u opštinama Aranđelovac i Bor. Učesnici će imati 45 dana za izbornu kampanju, bez izborne tišine.
Gojkovićeva je pozvala građane Beograda, Bora i Aranđelovca da izađu na izbore jer svojim glasom odlučuju kako će izgledati budućnost njihovih gradova, život njihovih porodica i prijatelja.
„Važno je da građani onoga dana kada glasaju imaju u vidu da se glasa za odbornike u tim skupštinama i da je važno da pogledaju ko se nalazi na listi i ko su ti ljudi, kakve su im biografije i šta su do sada postigli u životu i da glasaju isključivo za njihove planove i programe i ideje i konkretne ideje“, rekla je Gojkovićeva.
Predsednica Skupštine Srbije pozvala je građane da ne glasaju protiv jer se od glasanja protiv ne živi bolje. Kandidatima za odbornike poručila je da ozbiljno shvate kampanju i da svojim radom i odgovornošću pokažu da poštuju Beograd, Bor i Aranđelovac i njihove građane i da se isključivo takmiče i obraćaju građanima idejama, a ne mržnjom. „I ono što je najvažnije – kandidati treba da poštuju izbornu volju svojih sugrađana koji će u demokratskom izbornom procesu biti iskazana 4. marta“, poručila je Gojković. M. R. M.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.