zoran panovićfoto FoNet Milica Vučković

Vučićev miting bio je retro miting, koji je pokazao da on ima jaku crtu pijeteta prema Slobodanu Miloševiću, ocenjuje programski direktor Demostata Zoran Panović, dok politikolog Mladen Mrdalj smatra da je cilj okupljanja 26. maja bio da se povrati samopouzdanje i predsednika, i njegovih pristalica.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet konstatovao da je to samopouzdanje dodatno poljuljano, da je predsednik pokazao da je nesiguran i da ne drži stvari pod kontrolom, a da je opozicija dobila ”jedan vruć krompir” u ruke.

”Sada se vidi da je režim ranjiv, da je režim ranjen, vidi se da postoji kritična masa građana koji su spremni da izađu protiv režima i samo je pitanje da li opozicija može da ih skoncentriše u istom pravcu”, navodi Mrdalj.

Po njemu, najveći izazov pred opozicijom biće da stvori utisak da ne odbija ponuđeni dijalog, što bi Vučić iskoristio kao još jedan dokaz da je opozicija rušilačka, a da ipak ne napravi grešku kao Dragan Đilas i ode da razgovara iza zatvorenih vrata.

Mrdalj je u razgovoru s Tamarom Srkozza sugerisao da bi opozicija, ako može da formuliše zajednički front, trebalo da zatraži javni dijalog, na RTS-u, gde bi se razgovaralo o ključnim problemima našeg društva.

On još upozorava da bi trebalo razlikovati Vučićeve eventualne ustupke od njegovog manеvrisanja i ukazuje da je najava ukidanja ”Zadruge” samo manevar.

”Njegov ustupak će biti ako na državnim televizijama, ili televizijama pod njegovom kontrolom, ponudi zaista kvalitetan prostor opoziciji, ili ako konačno nacionalnu frekvenciju da jednoj od televizija koje nisu pod njegovom kontrolom”, smatra Mrdalj.

Opozicija, kako kaže, mora da nađe bar jedan ili dva konkretna i merljiva zahteva, da cela stane iza toga i da gnev ili mobilizaciju ljudi koji vidimo i koja je očigledna usmeri na tu stranu.

S druge strane, Vučićevo insistiranje na nacionalnom jedinstvu Panović vidi kao ”simptom retardacije na jedno pretpolitičko stanje”.

Kako je napomenuo, ovde inače nema elementarnih društvenih konsenzusa, dok će Vučić u jednom trenutku i sam možda shvatiti da je ove godine mogao da vlada i bez ovolike tenzije i psihotizacije društva.

”Sa 35 odsto glasova, on je i dalje najjača politička figura, a taj procenat bi i za svaku partiju u normalnim demokratskim društvima bio neverovatan uspeh”, ocenio je Panović i ukazao da Vučić, međutim, sve doživljava kao neku vrstu bilansa globalne zavere protiv Srbije i SNS.

Njegova je procena da bi dijalog vlasti i opozicije bio neka vrsta marketinškog utvrđivanja pozicije jedne i druge strane, i da ne bi imao neke velike svrhe.

Navodeći da je iz nepoznatih razloga Vučić sada preuzeo barjak Miloševićeve antibirokratske revolucije, Panović je primetio da mi još od 1988. imamo ”narod na revers”, što znači da je ovaj narod sada uzeo Vučić, a da će ga sutra isto tako na revers uzeti neko drugi.

On u tom kontekstu citira repliku iz filma ”Ko to tamo peva” kada jedan od likova kaže: “Sve sam ja ovo već video, i ove ljude, i ovaj autobus…”.

Ima tu neke tuge kod svih koji malo duže pamte. ”Koliko je tu proćerdanih godina i koliko smo se vratili u neku nultu tačku”, zaključio je Panović u razgovoru za FoNet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari