Na jučerašnjoj sednici Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine sigurnom većinom i bez rasprave usvojen je novi Statut Pokrajine, koji je prethodno 20. maja dobio saglasnost republičkog parlamenta.
Sednica je počela minutom ćutanja zbog nastradalih u poplavama koje su prethodnih dana zahvatile Srbiju. Za usvajanje najvišeg pravnog akta Vojvodine glasao je 91 poslanik, dok je protiv bilo njih sedam, a nije glasalo 14, od ukupno 112 poslanika. Uzdržanih nije bilo, a za izglasavanje je bila potrebna dvotrećinska većina.
Ujedno, sa 104 glasa „za“ usvojena je Odluka o sprovođenju Statuta, koja predviđa da svi pravni akti u Vojvodini budu usklađeni sa Statutom do 30. novembra, a ne do kraja godine kako je ranije bilo najavljeno. Novi Statut stupiće na snagu nakon što bude objavljen u „Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine“, kada će prethodno doneti Statut prestati da važi.
Ustavni sud Srbije je 5. decembra prošle godine doneo odluku kojom je osporio 46 odredaba Statuta Vojvodine, odnosno dve trećine tog akta i dao rok do 6. juna da se on uskladi sa Ustavom Republike Srbije, što je sada i učinjeno.
„Okončan je veliki poduhvat u koji je uložen ogroman zajednički napor, kako bi se ispoštovala odluka Ustavnog suda Srbije i očuvao deo pravnog poretka zemlje“, rekao je nakon sednice predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor.
U prvom članu najvišeg pravnog akta Vojvodine stoji da je ona teritorijalna zajednica Republike Srbije u kojoj građani ostvaruju pravo na pokrajinsku autonomiju u skladu sa Ustavom i zakonom, i neodvojivi je deo Srbije, u kojoj se neguju evropski principi i vrednosti.
Odrednica o glavnom gradu Vojvodine promenjena je u administrativni centar, što je Grad Novi Sad. Pored naziva nacionalne manjine, u Statutu je ostao i naziv nacionalne zajednice, a institucija „Pokrajinskog zaštitnika građana“, imaće i naziv „Ombudsman“. U novom Statutu izvršni organ AP Vojvodine je Pokrajinska vlada umesto dosadašnje Vlade Vojvodine, a rad Pokrajinske vlade kontrolisaće Skupština Vojvodine.
Dogovor o simbolima
Najviše rasprave pre usvajanja Statuta i prilikom njegovog usaglašavanja sa Ustavom izazvala je konstatacija da je vojvođanska autonomija nastala po Ustavu iz 2006. godine, koja je kasnije izbačena iz nacrta. Simboli Pokrajine su zastava i grb, a u toj tački postignut je dogovor da aktuelnim simbolima budu pridodati i tradicionalni – trobojka i grb iz 1848. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.