Postoji više osnova za zabranu SNS, ne samo ‘lojalisti’. U ovom trenutku nema Ustavnog suda koji bi ih zabranio jer je on odavno okupiran pa do rasprave o tome neće doći.
Iako je interesovanje građana za peticiju veće od očekivanog, otvaraju se pitanja zašto se ne traži zabrana svih stranaka i da li odlučivanje zabrani stranaka peticijama vodi ka tome da veće stranke mobilišu svoje pristalice da skupljanu potpise za ukidanje manjih.
To kažu sagovornici Danasa komentarišući pitanje dana Danasa koje se odnosi na peticiju za zabranu SNS koja dolazi iz Kragujevca.
Miljan Beloica, predsednik Pokreta građana – Kulturna revolucija iz Kragujevca koji je pokrenuo peticiju za zabranu rada SNS, za Danas kaže da poziva građane Srbije, javno tužilaštvo i organizacije za zaštitu ljudskih prava da se priključe pokretanju procedure zabrane delovanja SNS.
– Povod za peticiju je izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da u SNS-u postoji ekstremno krilo „Lojalisti” koje broji 17.000 članova. Ovoj izjavi prethodila je huškaška retorika, zastrašivanje i javne pretnje zvaničnika SNS-a usmerene ka građanima koji mirno protestuju protiv trenutnog stanja u državi. Interesovanje građana za peticiju je svakako više od očekivanog, što govori o neophodnosti i ozbiljnosti akcije – pojašnjava on.
Dragan Popović, osnivač Centra za praktičnu politiku, pozdravlja svako otvaranje pitanja legalnosti delovanja organizacija poput SNS.
– U pitanju je grupa sledbenika Aleksandra Vučića koja je zauzela državu i zloupotrebljava javne resurse i institucije u privatne svrhe. Naravno, odavno su okupirali i Ustavni sud, pa neće doći do rasprave o zabrani, ali to nije razlog da se ne razgovara javno o tome šta su političke stranke i koja su ograničenja za njihovo delovanje u demokratskom sistemu – navodi on za Danas.
Dok Aleksandar Olenik, advokat i član predsedništva Lige Socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, podseća da je nakon 5. oktobra 2000., samo je LSV tražila zabranu JUL, SPS i SRS, iz koje je nastala sadašnja SNS.
– Mi nikada nismo odustali od tog zahteva, kao što nikada nismo odustali od lustracije. Da su nas ostali u DOS podržali, sada ne bi živeli u koruptivnoj hobotnici SNS. Pravno govoreći, postoji više osnova za zabranu SNS a ne samo ‘lojalisti’. U ovom trenutku nema Ustavnog suda koji bi ih zabranio. Vremena se brzo menjaju a mi našu politiku ne menjamo – kaže on za Danas.
Sumnjičav je politički analitičar Ognjen Gogić, koji za Danas ukazuje na to da ako bi se o zabrani rada političke stranke odlučivalo putem peticija, onda bi veće stranke mobilisale svoje pristalice da skupljanu potpise za ukidanje manjih.
– Odluku o zabrani može da donese jedino Ustavni sud. Paradoksalno je da se pokretači peticije zalažu za zabranu rada SNS-a zbog zaštite vladavine prava dok istovremeno posežu za vanpravnim mehanizmima. Ako smatraju da postoji osnov za tu meru onda neka protiv SNS-a kao pravnog lica pokrenu odgovarajuće postupke pred nadležnim organima – konstatuje Gogić.
A Čedomir Antić, član Naprednog kluba, ne razume u čemu je tajna zanimanja redakcije ‘Danasa’ za anonimne i neozbiljne egzibiciobiste.
– Ako je reč o šumadijskim maoistima, pitam se zašto ne traže odmah zabranu svih stranaka? Bez kompartije i revolucije oni bi da vlast koju optužuju za nasilje sama sebe ukine. – zaključuje Antić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.