“Osim ekonomskog napretka treba imati i demokratske institucije i fer izbore”, izjavio je novi izvestilac EP za Srbiju Tonino Picula
Dodao je da veruje da će Srbiju posetiti u prvim mesecima sledeće godine. “Srbija nije zabeležila napredak u nizu sektora (u procesu evrointegracija) tako da mislim da je pred njom mnogo posla“, rekao je Picula. Naveo je i da je karakteristika svakog demokratskog sistema da ima izbore čije rezultate niko ne dovodi u pitanje. „Kada se to prvi put dogodi u Srbiji, onda ćemo znati da smo uradili dobar posao“, kazao je Picula.
Imenovanje Tonina Picule za novog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju izazvalo je veoma uvredljive komentare pojedinih predstavnika vlasti u Srbiji.
“Mislim da je ta vrsta reakcija na moje imenovanje, barem kod mene, bila i očekivana. Moram da kažem da postoji kontinuirano nezadovoljstvo mnogih u Srbiji, pogotovo onih koji su na vlasti, mojim političkim stavovima o njihovoj nacionalnoj, regionalnoj – pa i politici prema globalnim rivalima EU. Nisam, dakle nepoznat onima koji odlučuju u Srbiji, a nisu ni oni enigma za mene. Ipak, ova vrsta dnevnog reagovanja na moje imenovanje je ipak jedinstvena. Radi se gotovo o orkestriranim napadima”, rekao je Tonino Picula za N1.
„Pokušaj obračuna sa pojedincem“
Dodao je da to “nisu obračuni sa političkim stavovima, već pokušaj obračuna sa pojedincem”.
“Dakle, sa pojedincem koji u toj percepciji treba da posluži kao neko ko će pružiti dodatni alibi za eventualne buduće neuspehe u pregovorima između Beograda i Brisela”, naveo je Picula.
On je ocenio da takvi napadi govore o “velikoj nervozi, pa i nesigurnosti onih koji orkestriraju ili naručuju takve tekstove”.
Dodao je da stupio spreman na dužnost izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju.
“Dobar deo političke karijere sam posvetio ulasku Hrvatske u EU, a zatim sam odlučio da pomognem i hrvatskim susedima da savladaju taj posao Međutim, nije to lagan posao, pre svega za one koji treba da iznutra transformišu društva, ali nije lako ni osigurati podršku politici proširenja EU, jer znamo da je ta politika stagnirala”, naveo je Picula.
„Oklevanje da se sprovedu reforme“
Dodao je da oni koji moraju da sprovedu reforme u vladavini prava, slobodi medija i slično, često oklevaju da te promene uvedu jer ”time ugrožavaju svoje političke pozicije”.
Odgovarajući na pitanje da li će se baviti izbornim uslovima i decembarskim izborima u Srbiji, nakon čega je usledila reakcija Evropskog parlamenta, on je kazao da je čuo najave da bi jedan deo od 25 preporuka ODIHR- a trebalo da bude sproveden do kraja godine.
“Međutim, dozvolite mi izvesnu dozu skepse – dok ne vidim napredak, ne mogu poverovati u te rokove. Međutim, karakteristika svakog otvorenog demokratskog sistema je da ima izbore čije rezultate i kampanje niko ne dovodi u pitanje. Kada se to prvi put dogodi u Srbiji, onda ćemo znati da smo uradili dobar posao”, naglasio je Picula.
„Srbija nije zabeležila napredak“
Rekao je da su poglavlje 23 i 24, koja se tiču između ostalog pravosuđa i vladavine prava ono što je “u prvom planu”.
“Imali smo pre neki dan prezentaciju novog paketa proširenja, dakle stanja u državama koje je izneo odlazeći evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji. Tu Srbija nije zabeležila nikakav osobiti napredak u čitavom nizu sektora – to je ocenjeno kao limitiran ili gotovo nikakav napredak, tako da mislim da je pred Srbijom puno posla”, rekao je Picula.
Kazao je i da ne zna da li će do tog napretka doći.
“Jer, za razliku od nekih u EU, ja smatram da su investicije u infrastrukturne projekte dobrodošle, ali – volim da kažem da EU nije samo zajedničko tržište, nego je to i zajednička vrednost i zajednička podela rizika. Kao što znamo, u Srbiji podrška EU stagnira. Verujem da je to i zbog loše komunikacije o tome šta je EU”, naveo je Picula.
On je podsetio da je EU u poslednje četiri godine investirala u Srbiju više od šest milijardi evra.
“Od toga u reformu pravosuđa svega 30 miliona. Dakle, potreban je balans između ekonomskog napretka, da bi država mogla da se nosi sa konkurencijom zajedničkog tržišta, ali jednako treba imati i sve demokratske institucije i fer izbore”, kazao je Picula.
Poseta Srbiji – u prvim mesecima sledeće godine
Rekao je da očekuje da će Srbiju posetiti u prvim mesecima sledeće godine.
“Otvoren sam za razgovore sa svima koji u Srbiji imaju ulogu u transformaciji celog društva. Pre svega, moji prirodni sagovornici će biti srpski parlamentarci i nadležni odbori za evropske poslove“, rekao je Picula.
Dodao je da je običaj i da se razgovara sa svima koji su, kako je rekao, relevantni.
“Od najviših nosilaca izvršne vlasti – predsednika države i premijera, ali isto tako sa opozicijom, nevladinim sektorom… Spreman sam da prihvatim političku raspravu o svemu što se tiče puta Srbije u EU. Hoće li do tih razgovora doći, ne zavisi od mene. Što se tiče datuma mog dolaska, verujem da ću u Srbiju doći u prvim mesecima sledeće godine”, rekao je za N1 novi izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.