"Ni 2000. režim nije pao dok se radnici Kolubare nisu priključili": Da li su pobune studenata vesnici većih promena? 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Studentske blokade nekoliko fakulteta u Beogradu i Novom Sadu, koje se održavaju poslednjih dana, kao vid pobune protiv režima Aleksandra Vučića, sa neposrednim povodom – padom nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu – po prvi put su na ozbiljan način pokazale odlučnost u toj borbi.

Blokiraju nastavu, spavaju na fakultetima, definisali su jasne zahteve upućene vlastima.

Imajući u vidu da opozicija i nezadovoljni građani u Srbiji, u odnosu na režim Aleksandra Vučića, prizivaju novi peti oktobar i revoluciju, poput one dvehiljadite, kada je oboren ratnozločinački režim Slobodana Miloševića, čiji je deo bio i Aleksandar Vučić, studentska pobuna 24 godina posle, evocira na dane kada je tadašnje svrgavanje diktatora počelo upravo na fakultetima, četiri godina ranije.

Jovo Bakic
foto FoNet Aleksandar Mijailovic

– Prvi put posle mnogo godina sam optimista. Studenti ulivaju nadu, jer nema promena bez ozbiljnog delanja mladih i obrazovanih ljudi. Pored toga, značajan deo univerzitetskih nastavnika ih podržava – komentariše za Danas Jovo Bakić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Nadajmo se da će se pridružiti ponižene i uvređene koleginice i kolege iz osnovnog i srednjeg obrazovanja, dodaje, „a da će i drugi shvatiti da jedno društvo ne može, ne samo da napreduje, nego ni da preživi bez pameti na čelu države i bez podrške pametnih ljudi“.

– Mi o tome bolno svedočimo u poslednjih 12 godina – napominje on.

Prema njegovim rečima, prvi put posle četvrt veka zajedno se nalaze studenti i njihovi nastavnici. To je jako važno, naglašava, jer nema univerziteta bez njihovog zajedničkog razmišljanja i delanja.

– Tu je i podrška velikog broja građana koji shvataju da su studenti ona snaga na kojoj društvo u budućnosti treba da počiva. Ljudi su spremni da pomognu. Nadajmo se da će i pripadnici širih društvenih slojeva razumeti da ovaj režim nikako ne štiti njihove interese, jer nikome nije u interesu da društvo uređuju kriminalci po njihovim merilima, te da će pomoći da se omasovimo i srušimo autoritarno-kriminalni režim – ističe Jovo Bakić.

Ni tada režim nije mogao da padne sve dok se radnici Kolubare nisu priključili, smatra Jovo Bakić i dodaje da to nije moglo da se ostvari sve dok iz „svih krajeva Srbije nije narod došao da otera parazite“.

– Najvažnije je da pokazujemo da smo živi i budni. Može energija na trenutak i da zamre, ali opet će se ubrzo probuditi. Nema mira za kriminalce na čelu režima sve dok se ne nađu u zatvoru – zaključuje Jovo Bakić.

"Ni 2000. režim nije pao dok se radnici Kolubare nisu priključili": Da li su pobune studenata vesnici većih promena? 2
Foto: Nova.rs

Prema rečima Bojana Pajtića, profesora Pravnog fakulteta i bivšeg premijera Vojvodine, studentske pobune su, uvek i svuda, vesnici promena.

– Studenti su najproduktivniji i najprogresivniji deo društva. Režim koji to ne razume osuđen je na propast. Oni su budućnost ove planete i imaju pravo da ustanu protiv bezakonja, korupcije i zločina. Shvataju da imaju samo dva izbora ako žele da žive u zdravom društvu: ili da postojeće menjaju, ili da se isele u neku srećniju državu. Drago mi je da su izabrali borbu. Ona je svojstvena mladim generacijama, njihovoj energiji, snazi i hrabrosti. Upravo studentska pobuna me je učvrstila u uverenju da za Srbiju nije sve izgubljeno – zaključuje Pajtić za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari