Predsednica Vlade Srbije i ministri iz Srpske napredne stranke (SNS) izlaze iz zgrade Predsedništvafoto BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ

Zapad neće uz rat u Ukrajini još jedan oružani sukob u Evropi koji bi išao u prilog Rusiji, a jedini potencijani otvoren problem je na Kosovu. Skupštinski cirkus i koncentraciju moći predsednika Srbije Zapad vidi kao svoju prednost u rešavanju kosovskog pitanja, pa će pitanje stabilokratije u Srbiji biti u drugom planu, kažu sagovonici Danasa.

Budući da je EU na čelu sa namečkom kancelarkom Angelom Merkel deset godina čekala Aleksandra Vučiča, lidera SNS, koji je tokom tog perioda bio premijer, a sada je predsednik države, da isporuči dogovor s Kosovom, žmureći na razvoj autokratije u Srbiji, sada je vreme isteklo za rešavanje odnosa Srbije i Kosova, ali čini se da će EU i SAD još neko vreme „trpeti“ Vučićev režim i način vladanja jer od Vučića  očekuju potpis na francusko-nemački plan odnosa Srbije i Kosova a zatim i nastavak razgovora do sveobuhvatnog pravno obevezujućeg sporazuma.

Da ulazimo u novi ciklus stabilokratije smatra Florijan Biber, profesor Univerziteta u Gracu.

On je ocenio da se u međunarodnoj zajednici Vučić i dalje vidi kao osoba koja je u stanju da reši problem s Kosovo, što on koristi zarad sopstvenog opstanka na vlasti, i da je SAD i EU trenutno bitnije da Srbija postigne kompromis sa Kosovom i uvede sankcije Rusiji, nego unutrašnja politika u Srbiji.

Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, navodi za Danas da je jasno da je francusko-nemački predlog okvir u kojem će se kretati budući pregovori.

– Naravno, mi nismo videli taj predlog, već imamo poluinformacije što je bila i namera jer je u takvoj situaciji prostor za manipulaciju vrlo širok. Pogledajte samo, predsednik je izašao da nam govori o raznoraznim ucenama u slučaju da ne prihvatimo predlog. Onda su ambasadori nemačke i fancuske demantovali te ucene. Onda je predsednik najavio da će pozvati opoziciju na razgovore, i od toga nije bilo ništa. Na skupštinskom zasedanju plan nije predstavljen i unapred postavljen scenario koškanja i uvreda aktivirao se nakon suvislog obraćanja Radomira Lazovića. Režija sukoba proruske opozicije, naprednjaka i upadljivo ćutanje socijalista i sporadično uživanje u porno filmovima. Prozapadna opozicija ne zna gde se nalazi i statira u režiranoj predstavi. Nakon toga, navodna kriza u koaliciji, alkoholisani, navodno uznemirani predsednik, pretnje izborima, pa pomirenje sa Dačićem – podseća Radonjić.

On ukazuje na to da skupštinski cirkus i koncentraciju moći predsednika Zapad vidi kao svoju prednost u rešavanju kosovskog pitanja.

– To nam je, na kraju krajeva i saopštio ambasador Hil pre neki dan kada je poručio da ako nismo zadovoljni stanjem u Srbiji pogledamo šta se dešava u Severnoj Koreji ili drugim rečima i od lošeg postoji gore. Dakle, počelo je kuvanje žabe i ovaj proces će trajati. U međuvremenu, gradićemo stadione, dok nam se dece leče sms porukama, mladi emigriraju i povećavaju se redovi ispred narodnih kuhinja obećavaćemo pomoć penzionerima, zaduživaćemo se i naravno, cvetaće korupcija i kriminal – opisuje on.

Vesna Pešić, sociološkinja, i Žarko Korać, potpredsednik prve demokratske Vlade Srbije i psiholog, slažu se da Zapad neće uz rat u Ukrajini još jedan oružani sukob u Evropi koji bi išao u prilog Rusiji, te je stabilokratija u drugom planu.

Pešić za Danas kaže da stabilokratija nikoga ne interesuje kada se vodi rat u Evropi i kad je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji.

– Sada je sačinjen francusko-nemački predlog koji treba da potpišu Kurti i Vučić koji su i do sada vodili pregovore oko uspostavljanja mira na Kosovu. To je jedini otvoreni i potencijalni sukob koji bi išao u prilog Rusiji da se još negde otvori oružani sukob i bude tamo gde je najtanje i moguće. To Zapad želi da zatvori i zato je važno da se Predlog potpiše. Čujem jutros da je Kurti potpisao sada se čeka Vučić – navodi ona.

A Korać potvrđuje da Zapad procenjuje da je sever Kosova mesto gde može da dože do oružanog konflikta što se i pokazalo pre nekoliko nedelja.

– Posebno jer je posle sasvim pogrešnog Vučićevog zahteva da Srbi izađu iz svih institucija Kosova, tamo stvoreno opasno bezvlašće. Trenutno je veliki pritisak i na Vučića i Kurtija, možda čak veći na Kurtija, da se konačno postigne trajan sporazum između Beograda i Prištine. Zapad neće pored rata u Ukrajini još jedan oružani sukob u Evropi. I to je jedno što trenutno ozbiljno zanima EU i SAD. Niko ne ruši pregovarače, to odlično zna i Biber. Posebno jer drugih i nema. I Vučić i Kurti su trenutno monopolisti politike u svojim sredinama. Tako da će sva druga pitanja biti u drugom planu – ukazuje Korać.

On pitanje da li je to cinizam Zapada ili goli pragmatizam, ostavlja drugima da procene.

– Ali stanje demokratije u Srbiji ipak pre svega zavisi od građana Srbije – ako već više od deset godina biraju istu vlast, uz povratak gotovo svih Milosevićevih kadrova, biće da je ipak problem šta oni misle o Miloševićevoj politici i ratovima devedesetih a ne ponašanju Zapada – zaključuje Korać.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari