Odbor Demokratske stranke u Kosovskoj Mitrovici podržava referendum u četiri srpske opštine na severu KiM. Ne znam kakvo je stanje među demokratama u ostalim opštinama koje, sa izuzetkom Zubinog Potoka, imaju dosta slabije razrađenu stranačku infrastrukturu.
Ali, koliko mi je poznato, nigde nema nikakvih problema, osim u Leposaviću, gde naša odbornička grupa nije glasala za referendum, pa ne znam da li poštuje odluku svoje skupštine opštine – kaže za Danas Dragiša Đoković, poslanik DS u Skupštini Srbije.
Da li su se o referendumu izjašnjavali Pokrajinski odbor i vrh DS?
– Niko se nije izjašnjavao, niti smo na bilo kom stranačkom forumu ili telu bili u prilici da o tome razgovaramo.
Kakve bi posledice po Odbor DS u severnoj Mitrovici mogla da ima podrška referendumu?
– Ne verujem da iko išta može preduzeti, jer članovi DS u Kosovskoj Mitrovici nisu učinili nikakav prekršaj. Ipak, naglašavam da sam spreman na sve sankcije, osim da me moj narod sankcioniše kao veleizdajnika.
Da li stav Odbora DS u Kosovskoj Mitrovici negira tvrdnje vlasti u Beogradu da iza referenduma stoje centrale opozicionih stranaka – SNS, DSS i SRS?
– Nisam stekao takav utisak, a nisam ni „mali“, niti neiskusan. Mislim da je ovo izraz narodne volje i iznuđen potez. Ne znam kome bi moglo da smeta ako narod uzme olovku u ruke. Neki drugi su uzimali puške, bombe, palili i žarili, pa su bili nagrađeni. Zašto bi mi bili kažnjeni zato što hoćemo olovkom da rešimo stvari. Svi znamo da referendum nema pravnih posledica i dejstva. Bitna je politička poruka koja se šalje.
Da li očekujete da će Beograd posle ovakvog stava o referendumu raspisati izbore na svim nivoima na celom KiM?
– Ne vidim zašto se izbori ne bi održali svuda gde je to moguće i zašto ne bi bili raspisani i lokalni izbori na teritoriji KiM, naravno, gde za to ima uslova. Što se tiče pokrajinskih izbora, mislim da za sada nema uslova da se oni održe. Dosta dugo nisu raspisivani, tako da bi za njih trebalo više pripreme, ozbiljnijih dogovora i da se to zakonski uobliči.
Zbog čega rasprava o Kosovu u Skupštini Srbije ne može da pređe okvire skupštinskog Odbora za KiM?
– To je pitanje za druge – da li mnogi žele da od toga prave politiku, lični marketing i propagandu, da li se neko nečega plaši, ima ili nema hrabrosti. To treba pitati rukovodstvo stranke. Treba potencirati da, ipak, na Odboru za KiM nema klasične podele po stranačkim rovovima na vlast i opoziciju, nego da imamo prilično otvorenu diskusiju, čime dokazujemo odgovornost i zrelost da su nam, ipak, važniji opstanak i život nego stranački interesi.
Opstanak važniji od obične politike
Da li stranačka „nedisciplina“, koju poslanici sa KiM pokazuju kada je reč o Kosovu, može da ugrozi skupštinsku većinu vladajuće koalicije, ukoliko bi se otvorila plenarna rasprava o kosovskim temama?
– To je hipotetičko pitanje, dok se ne vidi o čemu bi se glasalo. Kada je reč o svim drugim pitanjima, mi kao poslanici nemamo nikakvih problema. Sve to funkcioniše, ali smo prepoznali da je pitanje našeg opstanka malo važnije od obične politike, bilo kog zakona i kadrovskog rešenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.