Prolećni deo redovnog zasedanja Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope (PSSE) na kome će danas biti razmotren i izveštaj o ispunjavanju obaveza koje proističu iz članstva Srbije u Savetu Evrope počeo je juče u Stazburu. Za danas je planirano usvajanje rezolucije i preporuka kojima Parlamentarna skupština SE daje podršku nastavku evrointegracija Srbije.
– Ono na šta se stavlja akcenat u izveštaju jeste pitanje raspolaganja poslaničkim mandatima i problem izbornog sistema u Srbiji, tako da očekujem da će posmatrači nastaviti da prate stanje parlamentarizma u našoj zemlji – rekao je za Danas Željko Ivanji (G17 plus), član delegacije Skupštine Srbije koja boravi u Strazburu.
Kada je reč o radu parlamenta, Ivanji naglašava da se u izveštaju osuđuje opstrukcija opozicije, ali i da se vlast poziva da bude konstruktivna i kooperativna, ali dodaje da će u tom delu izveštaja doći do izmena, budući da je Skupština Srbije usvajanjem novog poslovnika o radu rešila taj problem.
Ivanji navodi kao veoma značajno to da je u izveštaju povoljno ocenjen napredak Srbije na polju poštovanja ljudskih prava, kao i rad nezavisnih institucija. Osim toga, on tvrdi da se i u Evropi prepoznaje problem supremacije vlade u odnosu na parlament, tako da to nije problem sa kojim se suočava samo Srbija.
Luis Marija de Puč, predsednik PSSE, pozdravio je juče napore srpskih vlasti u cilju stvaranja pune demokratije u Srbiji i dodao da je izveštaj o ispunjavanju obaveza Srbije uglavnom pozitivan i da uvažava napredak koji je ostvaren. De Puč je rekao i da se sastao sa novom ambasadorkom Srbije u Savetu Evrope Draganom Filipović i da je ona izrazila spremnost srpskih vlasti za saradnju sa SE u svim domenima.
Kako se navodi u izveštaju i rezoluciji od srpskih političara se očekuje kako međusobna tako i saradnja sa međunarodnim činiocima na ostvarenju stabilnosti i napretka zemlje i regiona, a od Vlade u Beogradu očekuje se da učini konkretne poteze i donese reformske mere koje će građanima omogućiti bolji život. Srbiji se ovoga puta odaje priznanje za do sada postignuto u saradnji sa Haškim tribunalom, ali se i poziva na efikasno okončanje te saradnje kroz izručenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
Nacrtom rezolucije PSSE pozdravlja se i činjenica da Srbija svoj stav prema Kosovu brani diplomatskim i mirnim putem, u skladu sa međunarodnim pravom, dok se kroz nacrt preporuka pozivaju evropske institucije da osnaže postojeće programe pomoći Srbiji i da zajedno sa srpskim vlastima rade na jačanju demokratskih institucija i vladavine prava, na borbi protiv korupcije i kriminala, kao i u oblasti zaštite ljudskih prava.
Izveštaj monitorske komisije Saveta Evrope o situaciji u Srbiji odnosi se na period od 2008. do marta 2009. godine.
Misija još nije gotova
– Parlamentarna skupština Saveta Evrope obeležila je juče 60. godišnjicu, uz poruku predsednika PSSE Luis Marija de Puča da su izazovi sa kojima se ona suočava postali globalni. On je rekao da zadatak Saveta Evrope još nije gotov , jer ima mnogo razloga da ta organizacija nastavi svoju misiju na razvijanju demokratije i vladavine prava. Puč je dodao da SE ne sme da zaboravi da niko nije imun na represiju, da je SE do sada pratio razvoj društava u svetu i ukazao na opasnost od terorizama i globalnog zagrevanja.
Kosovo još nije na dnevnom redu
– Predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Luis Marija de Puč izjavio je juče da za sada nema zahteva za razmatranje pitanja Kosova u Savetu Evrope. De Puč je rekao da je Kosovo vrlo teško pitanje i podsetio da su 33 od 47 članica SE do sada priznale Kosovo. On je naveo da će se jednog dana Parlamentarna skupština možda naći u neugodnoj situaciji da razmatra pitanje Kosova, ali da predlog o tome mora podneti Komitet ministara SE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.