U kojim situacijama policija može da uđe na fakultet? 1foto: M.M./ATAImages

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da neće slati policiju na studente koji trenutno blokiraju fakultete, nakon što je pre samo dve nedelje rekao da bi, ali i da neće, da na demonstrante pošalje kobre. Iako je u svojim izjavama kontrodiktoran, ovo je jedna od onih izjava u kojoj je neophodno podsetiti na odrednice Ustava Srbije koji se tiču nadležnosti koje ima predsednik.

Ceremonijalna priroda predsedničke funkcije u realnosti u Srbiji ne postoji kada se sagledaju postupci i izjave predsednika Vučića od kada je preuzeo ovu funkciju.

U svoja zaduženja Vučić je objedinio ingerencije sve tri grane vlasti, ali budući da one formalno postoje i da vlast insistira na nepristrasnosti državnih institucija, neophodno je podsetiti na okvire u kojima bi predsednik po svoj prirodi svojih zaduženja trebalo da postupa.

Prema članu 112. Ustava Republike Srbije kojim se definišu nadležnosti vršioca predsedničke funkcije jasno stoji da „predsednik Republike predstavlja Republiku Srbiju u zemlji i inostranstvu, ukazom proglašava zakone, u skladu s Ustavom, predlaže Narodnoj skupštini kandidata za predsednika Vlade pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista, predlaže Narodnoj skupštini nosioce funkcija, u skladu sa Ustavom i zakonom, postavlja i opoziva ukazom ambasadore Republike Srbije na osnovu predloga Vlade, prima akreditivna i opozivna pisma stranih diplomatskih predstavnika, daje pomilovanja i odlikovanja, vrši i druge poslove određene Ustavom“.

Predsednik Republike, u skladu sa zakonom, takođe, komanduje Vojskom i postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije i to zaključuje njegove nadležnosti. Iako, u slučaju rata, predsednik jeste komandant vojske, među njegovim nadležnostima se nikad i nigde ne pominje upravljanje policijskim snagama. Ovo, svakako nije jedina skorija izjava predsednika iz koje se može izvesti zaključak da predsednik nema janso razumevanje Ustava ili pak možda i sa umišljajem krši ustavni poredak.

Izjave o izdavanju naredbi pripadnicima policije svakako se ne nalaze među njegovim nadležnostima, mada ovo nije ni prvi ni poslednji put da je predsednik prekoračio svoja ustavna ovlašćenja niti da je tokom javnog obraćanja govorio o temi o kojoj se, pravno gledano, ne pita.

Ovakve izjave predsednika se svakako mogu okarakterisati kao populističke i koje služe samo u svrsi njegovog imidža jakog državnika, te ne predstavljaju nikakav novitet.

Međutim, proteklih nedelja od kako su potestne akcije postale fokus duštvenih dešavanja u Srbiji, od funkcionera vlasti redovno dobijamo uverenja da državni aparat besprekorno funkcioniše, te se postavlja pitanje otkud onda da predsednik opet daje izjave o stvarima koje ne potpadaju pod sferu ovlašćenja funkcije koju vrši.

Prema rečima narodne poslanice Slavice Radovanović vlast krši Ustav, zakon i sva ostala pravna akta koja se odnose na prava i zaštitu građana zloupotrebom Bezbednosno informativne agencije (BIA).

Kako je rekla, poziv studenatima ili bilo kom državljaninu Srbije na „prijateljski razgovor“ nije formalno, niti pravno regulisan.

Radovanović je u pisanoj izjavi ukazala da Zakon o krivičnom postupku predviđa razgovor sa građaninom samo radi prikupljanja potrebnih obaveštenja i to isključivo pisanim pozivom, uz naznaku razloga, mesta i vremena obavljanja razgovora i obavezno sačinjavanje službene beleške o sadržaju razgovora s primedbama lica sa kojim se obavlja razgovor i kome se mora dati primerak takve beleške.

– Ovakva samovolja, bahatost i zloupotreba vlasti govori samo o jednoj stvari, a to je skloniti, ucenjivati, uništiti i slomiti svakog ko drugačije misli i predstavlja opasnost po doživotnu vladavinu Srpske napredne stranke – navela je Slavica Radovanović.

Prema rečima naših sagovornika, Vučićeva izjava pravno nema nikakvu težinu, a prisustvo policije na Univerzitetu u slučaju gde za to nema osnova ocenjuju kao neprikladno.

Predrag Petrović, direktor Centra za bezbednosne politike, kaže za Danas da policija ne može samoinicijativno da ulazi na fakultet, budući da za to postoji ustaljena zakonska procedura.

On objašnjava da pripadnici MUP-a na fakultet mogu doći na poziv dekana, kako je u skladu sa procedurom, a da samoinicijativno mogu ući po prijavi ukoliko postoji osnovana sumnja da je došlo do izvršenja nekog krivinog dela.

– To je odavno jasno. Ni tokom studentskih protesta 1996. godine policija nije ulazila ne fakultet – dodaje naš sagovornik

Osvrćući se na nedavnu izjavu predsednika u kojoj je komentarišući protest ispred zgrade predsedništva na Andrićevom vencu poručio da na demonstrante može da pošalje kobre „da ih razbacaju“ Petrović podseća da Vučić ni kobrama ne može da naređuje.

– Oni njega fizički obezbeđuju kao predsednika države, oni rade svoj posao. Nema nadležnost da im izda takvo naređenje – kaže.

Petrović podseća da unutar Ministarstva unutrašnjih poslova postoji uređena hijerarhija nadležnosti i da je njom vrlo jasno utvrđeno koji sektor ministarstva nad čim ima ingerencije kao i ko izdaje naređenja, dodajući da čak ni Ministar policije nema takva ovlašćenje.

On podseća da je krug nadležnosti predsednika ograničen i ceremonijelane prirode, makar kako je to Ustavom utvrđeno, a da ovakve izjave definitvno predstavljaju nedvosmisleno izlaženje iz ustavnih okvira.

– Za takve stvari postoje procedure i on je definitvno prekoračio svoje ingerencije – zaključuje.

Advokat Viktor Gostiljac takođe ističe da s obzirom na to da se studenti tokom blokade fakulteta ne bave vršenjem krivičnih dela, ne skrivaju izvršioce krvivicnih dela u prostorijama fakulteta niti sprovode nikakve opasne radnje kojima bi doveli u opasnost imovinu fakulteta ili zivot i telo ljudi, ne postoji pravni osnov za upad policije na Univerzitet, koliko god predsednik insistirao da je odluka njegova.

– Shodno tome, pretpostavljam da se predsednikova izjava da neće slati policiju na univerzitet odnosila da njegov stav da policija nece silom vrsiti deblokadu fakulteta. Medjutim, u normalnom poretku stvari stav predsednika da nece upotrebiti policiju ima isti efekat koliko i moj, s obzirom da ni on ni ja nemamo ovlascenja u tom smislu – kaže naš sagovornik.

On zaključuje da u svakom slučaju, prisustvo policije na univerzitetu je po pripodi stvari neprikladno i da bi svaka akcija u tom smislu bi bila pokušaj nasilnog gašenja studentske pobune.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari