Kako je rekao jedan od organizatora protesta Branislav Mijatović, u petak u tri sata ujutro veliki broj pripadnika policije i žandarmerije došao je na most u Šapcu i zapretio poljoprivrednicima da će reagovati ako se ne pomere. Policajci su u pratnji istražnog sudije rekli demonstrantima da njihov protest na tom mestu zakonski nije dozvoljen.
Kako je rekao jedan od organizatora protesta Branislav Mijatović, u petak u tri sata ujutro veliki broj pripadnika policije i žandarmerije došao je na most u Šapcu i zapretio poljoprivrednicima da će reagovati ako se ne pomere. Policajci su u pratnji istražnog sudije rekli demonstrantima da njihov protest na tom mestu zakonski nije dozvoljen. Petorica demonstranata privedeni su, jer nisu želeli da se pomere s mosta. Oni su posle pet sati pušteni. Mijatović objašnjava da tokom policijske akcije nije bilo povređenih i da su se i na ostalim barikadama poljoprivrednici posle dolaska žandarmerije mirno povukli.
Prostran: Klaničarima potrebni povoljni krediti
Komentarišući izjavu ministra privrede Predraga Bubala da država neće otkupljivati višak svinjetine za robne rezerve Milan Prostran, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije, izjavio je za Danas da bi država trebalo da nađe načina da pomogne uzgajivačima svinja.
– Činjenica je da su oni koji su u taj posao ušli bez prethodnog dogovora s klaničarima i prerađivačima preuzeli rizik takve odluke. Jer, gajiti 15 do 20 hiljada tovljenika bez potpisanih ugovora o tovu veliki je finansijski rizik. Jedino u dogovoru s klaničarima moguće je ubuduće izbeći nesporazume i odrediti najniže otkupne cene. Očekujem da će u utorak na sastanku u Vladi biti postignut neki kompromis. Veliki pomak bio bi ako bi klaničari dobili povoljne kredite kako bi mogli da otkupe deo tovljenika. Inače, država od 2001. ne određuje garantovane cene ni za jedan agrarni artikal, pa njenu pomoć ne treba očekivati, mada je činjenica da razvijene zemlje daju podršku razvoju poljoprivrede, pa ako zatreba rešavaju i ovakve probleme – ocenjuje Prostran.
– Prvo nam se obratio njihov komandant i rekao da imamo dva minuta da se sklonimo, a mi smo tada seli na most i uhvatili se za ruke. Policija je krenula ka nama, nisu nas tukli, ali su nas gurali nogama i gazili, a kada smo progovorili nas petoricu su uhapsili. Tada su se ostali poljoprivrednici razišli – izjavio je Mijatović.
Prema njegovoj proceni na mostu je bilo oko 200 pripadnika žandarmerije i isto toliko poljoprivrednika. Prema informacijama inicijativnog odbora protesta poljoprivrednika, ni na drugim blokadama na kojima je intervenisala policija nije bilo incidenata i povređenih.
MUP Srbije je saopštilo da prilikom deblokade puteva kod Šapca „nisu upotrebljena sredstva prinude“.
„Posle saslušanja na slobodu je pušteno pet osoba privedenih zbog sumnje da su blokiranjem puteva izvršili krivično delo povrede slobode kretanja i nastanjivanja. Protiv njih će biti podnete krivične prijave“, navodi se u saopštenju MUP Srbije.
Saobraćaj preko mosta uspostavljen je u petak oko 3,30 časova, kada su počeli da prelaze kamioni i druga vozila koja su danima čekali na sremačkoj strani mosta. I sve druge barikade na putevima u Mačvi sinhronizovanom akcijom policije su uklonjene.
Da podsetimo, od ponedeljka blokadom šabačkom mosta zaustavljen je saobraćaj prema Beogradu i Novom Sadu, a u selu Debrcu blokiran je alternativni pravac prema Obrenovcu i Beogradu. Uz to, je blokiran i putni pravac Šabac – Valjevo kod Lojanica, a od prošlog petka bio je u blokadi magistralni put Šabac – Loznica kod Petlovače, kao i most prema Sremskoj Mitrovici. Takođe su uklonjene blokade na putevima u Mačvi koje su trajale od 30. januara, prema graničnom prelazu Pavlovića most i drugim mestima. Petorica organizatora protesta koji su privedeni na informativni razgovor pušteni su oko četiri časa ujutro.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.