Period od oktobra 2020. do oktobra 2021. godine na Kosovu obeležila je politička nestabilnost, a zakonodavne aktivnosti bile su ograničene uključujući i napore u reformama vezane za Evropsku uniju, navodi se u izveštaju Evropske komisije o Kosovu.
Situacija na severu Kosova u izveštaju se ocenjuje „izazovnom“, posebno u pogledu korupcije, organizovanog kriminala i uslova za slobodu izražavanja.
U delu koji se tiče normalizacije odnosa sa Srbijom, u izveštaju se spominje da je dijalog nastavljen sastancima koji su održani 15. juna i 19. jula ove godine, kao i da su održani susreti glavnih pregovarača.
Od Kosova se traži da se konstruktivno angažuje i uloži dalje značajne napore u sprovođenju svih prethodnih sporazuma i doprinese postizanju sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
„Takav sporazum je hitan i ključan kako bi Kosovo i Srbija mogli da napreduju na svojim evropskim putevima“, navidi se i u izveštaju za Kosovo.
U Izveštaju se konstatuje da Kosovo ima dobre odnose sa Albanijom, Crnom Gorom i Severnom Makedonijom.
Kada je reč o unutrašnjim pitanjima, vanredni parlamentarni izbori održani u februaru 2021. godine su, prema ocenama eksperata EK, dobro sprovedeni a konstatuje se da je sada na vlast došla vlada sa neviđeno snažnom parlamentarnom većinom.
Što se tiče vladavine prava, u izveštaju se ocenjuje da je Kosovo u ranoj fazi u razvoju pravosudnog sistema koji dobro funkcioniše, međutim da je sveukupno sprovođenje pravde i dalje sporo, neefikasno i podložno neopravdanom političkom uticaju.
Prema oceni u izveštaju, na efikasnu obradu predmeta i održavanje sudskih ročišta je dodatno uticala pandemija korona virusa.
U borbi protiv korupcije je utvrđen ograničen napredak uključujući istragu i krivično gonjenje slučajeva na visokom nivou.
„Korupcija je široko rasprostranjena i ostaje pitanje za ozbiljnu zabrinutost. Uprkos uloženim naporima, postoji potreba za snažnom i stalnom političkom voljom za efikasno rešavanje sistemskih rizika od korupcije, kao i za snažnim odgovorom krivičnog pravosuđa na korupciju na visokom nivou“, ocenjuje se u izveštaju.
Što se tiče borbe protiv organizovanog kriminala, u izveštaju stoji da je postignut ograničen napredak u istrazi i krivičnom gonjenju predmeta organizovanog kriminala.
Navodi se međutim da su potrebne mere za jačanje tužilaštva, kao i za osiguranje da nema političkog uplitanja u operativne aktivnosti svih organa za sprovođenje zakona.
U oblasti slobode izražavanja, eksperti EK smatraju da Kosovo ima koristi od „pluralističkog i živog medijskog okruženja“, ali se upozorava da ostaje zabrinutost u vezi s kampanjama javnog klevetanja, pretnjama i fizičkim napadima na novinare.
Kada je u pitanju sloboda medija, konstatuje se da je javni servis RTK ranjiv na politički uticaj i još uvek je potrebno pronaći održivo rešenje za njegovo finansiranje.
Nedostatak napretka je identifikovan u oblasti reforme javne uprave.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.