Albanci u Bujanovcu i Preševu obeležavaju Dan zastave, 28. novembar, albanski nacionalni praznik, a tamošnji politički lideri pozvali su građane da za taj praznik okače albansku zastavu i na kućama, pišu Bujanovačke.rs.
Gotovo je običaj da se praznik u tim opštinama obeležava isticanjem zastave Albanije na zgradama opštinskih uprava i Nacionalnog saveta Albanaca (NSA).
Zbog toga policija godinama unazad podnosi prekršajne prijave protiv čelnika opština, predsednika NSA, službenika i direktora javnih ustanova, lidera stranaka, koji su kažnjavani novčano za prekršaj iz člana 41 Zakona o izgledu, upotrebi grba, zastave i himne Srbije.
U Zakonu se, pored ostalog, navodi da će se novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara kazniti za prekršaj pravno lice ako istakne grb ili zastavu strane države u Srbiji, osim ako potvrđenim međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Po zakonu o nacionalnim manjinama, zajednicama je dozvoljeno korišćenje nacionalnih simbola, ali ne identičnih simbolima matične države.
Albanci odbijaju da u bilo kom detalju promene nacionalne simbole, pozivajući se na Ustav Srbije, koji im, kako tumače, garantuje upotrebu sopstvenih simbola, podseća taj portal.
Lider Partije za demokratsko delovanje (PDD) Šaip Kamberi rekao je uoči nacionalnog praznika Albanaca – Dana zastave, 28. novembra, da je Srbija jedina država na Balkanu koja zakonom zabranjuje manjinama da koriste svoje nacionalne simbole ako su identični simbolima matične države.
„Ovog puta, hajde da pružimo svestrani odgovor, odgovor svih građana. Svako od nas neka postavi na svojim domovima 28. novembra crveno-crnu zastavu. Hajde da proslavimo najveći nacionalni praznik i pokažemo da nećemo da menjamo nacionalni simbol“, objavio je Kamberi.
Kako je naveo, zastava sa crvenim poljem i crnim dvoglavim orlom u sredini istovremeno je simbol albanske nacije i državni simbol Republike Albanije, a Srbija zakonski sankcioniše upotrebu i isticanje tog simbola.
„Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska nemaju ovaj problem. Oni dozvoljavaju slobodnu i službenu upotrebu simbola nacionalnih manjina koje žive na njihovoj teritoriji“, naveo je Kamberi, inače poslanik Skupštine Srbije.
Kako je kazao, čelnici političkih partija, opštinskih institucija i NSA samo 28. novembra postavljaju albansku nacionalnu zastavu na institucije koje vode i zbog toga se suočavaju sa prijavama i kaznama.
Podsetio je da je Skupštini Srbije podneo inicijativu za otklanjanje ove zakonske prepreke, ali da, kako je kazao, Srbija ćuti.
„Deluje samo kada se moraju preduzeti mere protiv pojedinaca ili institucija koji koriste albanski nacionalni simbol na istorijski datum“, navodi Kamberi.
Kamberijev poziv građanima podržali su njegovi stranački saborci, poput Ragmija Mustafea, šefa bujanovačkog odbora PDD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.