Posle Vulinovog "srpskog sveta" Vučević priča o "srpskom ujedninjenju" 1foto FoNet/MOD

Posle Vulinovog „srpskog sveta“, novi ministar odbrane lansira novu – ideju o „srpskom ujedinjenju“ a sve povodom proslave 9. januara – Dana Republike Srpske. Dok ministar Miloš Vučević svoju ideju ne razrađuje, deo javnosti u njoj vidi „štetan populizam“ i „opasne radikalske snove“ o teitorijalnom ujedinjenju.

Dok se Republika Srpska sprema za još jednu proslavu svog dana, svoj doprinos „prazničnoj“ atmosferi daje i potpredsednik Vlade Srbije, piše N1.

„Šaljemo poruku da godine pred nama moraju biti u znaku srpskog ujedinjenja, jer u opštoj krizi sa kojom se svet suočava, jedino su sloga i jedinstvo garant slobode. Živela Srbija! Živela Republika Srpska“, poručio je ministar Vučević.

Gde Vulin stade, Vučević produži. Posle ideje „srpskog sveta“ kandiduje ideju „srpskog ujedinjenja“. Dovoljno dvosmislenu da omogućava različita tumačenja.

„Gde imamo prethodno izrečeno da treba da dođe do ujedinjenja Srba i to na državnoj osnovi, to je onda jako loša poruka prema našim susedima. Tu izjavu ministra odbrane ja ne mogu drugačije da tumačim nego kao nastavak takve jedne politike i promovisanja jedne takve ideje kao što je srpski svet“, ocenio je Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.

Kao „opasne radikalske snove“ o terotirijalnom ujedinjenju. Tako Vučevićevo „srpsko ujedinjenje“ tumači Liga socijademokrata Vojvodine.

„Svaki srpski nacionalista pokušava da tim aluzijama na teritorijalno povećanje Republiike Srbije dođe do jeftinih političkih glasova. Taj populizam je veoma loš i on ne ide u korist ni dobrosusedskih odnosa, niti ide u korist ljudi koji žive ovde u Srbiji“, kaže predsednik LSV Bojan Kostreš.

U Bosni i Hercegovini već vri. Kao i svakog januara uoči proslave Dana Republike Srpske koju je Ustavni sud BiH proglasio neustavnom. Ove godine vri još više jer je defile iz Banjaluke preseljen u Istočno Sarajevo. To je povod za polemiku gradonačelnice Sarajeva i gradonačelnika Istočnog Sarajeva.

„Neustavno obeležavanje 9. januara seli u Istočno Sarajevo, na kapije grada koji je bio pod terorom agresora i pod najdužom opsadom“, kaže Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva.

„Gradonačelnica Sarajeva trebalo je da, kao svaka politički normalna i osvešćena osoba, poštuje pravo drugih da slave ono što žele“, odgovara LJubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

„Ja sam bio nedavno u Sarajevu i negativno me iznenadilo kada sam video kolika podela u međuvremenu se desila. Kao nožem je presečena linija između naroda koji tamo žive“, izjavio je Aleksandar Popov.

Predstavnicima naroda koji se sprema za slavlje, visoki predstavnik Kristrijan Šmit poslao je pismo. Podseća da su odluke Ustavnog suda BIH o neustavnosti Dana Republike Srpske obavezujuće i da moraju da se poštuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari