Poslednji penal Tomislava Momirovića 1foto: M.M./ATAImages

Više od petnaest dana Tomislav Momirović, ministar spoljne i unutrašnje trgovine, sklanjao se od javnosti i bežao od televizijskih kamera. Ćutao je i na sve pozive građana koji su od njega zahtevali da podnese ostavku zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu i u kojoj je stradalo 15 osoba. Ostavku je podneo tek dan nakon što je predsednik Srbije najavio da će, nakon ostavke Gorana Vesića uslediti neke nove ostavke.

Ćutao je Momirović bez obzira što bi ostavka na političku funkciju trebalo da bude moralni čin koji se odigrava kad osoba oseća moralnu odgovornost, bez bilo čijeg pritiska, cenjkanja i zakulisnih dilova.

Poslednji penal Tomislava Momirovića 2
foto FoNet/Kabinet

Građani su Momirovićevu ostavku tražili , jer je u vreme rekonstrukcije nadstrešnice jedno vreme bi ministar građevnarstva i saobraćaja.

U tom resoru se dokazao ispoljavanjem čvrste i dosledne lojalnosti predsedniku Vučiću, ali i uspešnim završetkom nekih od najvažnijih projekata za ovu vlast, kao što je izgradnja brze pruge do Novog Sada ili tunela Lipak kod obilaznice oko Beograda, kada je proslavio i sebe i tunel nakon što je tajno snimljen kako Zoranu Drobnjaku iz Puteva Srbije i drugim saradnicima govori: „Nemojte sad da me prodate, to mi je prvi penal“.

Proslavio se i kao ministar unutrašnje i spoljne trgovine , preporučujući građanima, zajedno sa predsedikom Srbije da jedu parizer ,jer je to dobro i zdravo. Dok je govorio o cenama namirnica u okviru akcije „Najbolja cena“, Momirović se dotakao i toga kako će samo dva jajeta u vrednosti od 22 dinara zasititi čoveka, kao i da je to „u nutritivno kvalitativnom smislu stvarno perfektan obrok“.

Ako se izuzme gradnja hotela Mona plaza na Dorćolu, biografija Tome Momirovića do tada nije imala mnogo dodira sa poslovima iz oblasti građevinarstva i infrastrukture – resora koji je tada preuzeo u Vladi. Slično tome, ni spoljna i unutrašnja trgovina nije naročito povezana sa hotelskim biznisom u kom ima iskustva.

Momirović je prvobitno pažnju javnosti, a možda i predsednika Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića, skrenuo na sebe korišćenjem društvenih mreža, pre svega Tvitera, a naviku da tvituje nije napustio ni po stupanju u Vladu Srbije.

Veoma primećen je bio njegov stav pre nego što je izabran za ministra da ne treba povećavati minimalnu zaradu radnicima, jer će to naterati poslodavce da otpuštaju ljude. Kasnije je priznao da je pogrešio, a da je predsednik bio u pravu, jer uprkos rastu minimalca nije došlo do talasa otpuštanja.

Iako njegov originalni stav nije bez uporišta u ekonomskoj logici, na Tviteru (IKS) mu je zaradio epitet surovog kapitaliste koji je pri tome rođen sa zlatnom kašikom.

Poslednji penal Tomislava Momirovića 3
Foto: Printscreen / Instagram

O njegovom naimenovanju Vučić je rekao da je „Toma Momirović spreman da prihvati udarce političkih i ekonomskih neznalica.

Njemu smo dali da brine o poslu, biznisu, da pregovara o narednim poslovima izgradnje auto-puteva, on je jedini koji je rekao i imao hrabrosti da kaže da on kao poslodavac nije za to da država povećava minimalac kako hoće“, uz napomenu da zbog tog stava nije dobio resor rada i zapošljavanja.

Pored toga, u nizu tvitova Momirović je podržavao poteze vlade, pa mu se prebacivalo da se tako preporučivao, kako je pisao Danas u vreme njegovog prvobitnog ulaska u Vladu.

Takođe je optuživao mlade da neće da rade, da treba raditi 12 sati dnevno da bi se uspelo, mada je pozivao i državu da podigne poreze za najbogatije.

Tomislav Momirović rođen 17. 10. 1983. godine u Beogradu. U zvaničnoj biografiji je navedeno da je diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu. Od 2007. godine bio je zaposlen u preduzeću Mona d.o.o. na mestu savetnika.

Od osnivanja kompanije Mona Hotel Management 2011. obavljao je funkciju generalnog direktora firme pod čijom upravom su četiri hotela i jedan rezidencijalni objekat u Budvi. Od 2016. je bio predsednik ove kompanije.

Od 2009. do 2013. obavljao je funkciju predsednika UO HORES-a i vatreni je zagovornik smanjenja PDV-a na hotelsku delatnost.

Da podsetimo, građani koji protestuju više od petnaest dana osim ostavke Momirovića, tažili su i ostavku premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari