U Beogradu i Prištini juče niko nije mogao da potvrdi da će tokom februara, kako su najavile pojedine zapadne agencije, prvi ljudi Unmika, Euleksa i Kancelarije specijalnog međunarodnog predstavnika Lamberto Zanijer, Iv de Kermabon i Piter Fejt razgovarati sa srpskim zvaničnicima o šest tačaka važnim za opstanak Srba na KiM.

U sedištu Euleksa i u Kancelariji Pitera Fejta Danasu je rečeno da je radi o medijskim spekulacijama. Prema rečima portparola Euleksa Viktora Rojtera, međunarodne misije na Kosovu sarađuju i u stalnoj su koordinaciji u vezi sa svim važnm pitanjima, uključujući i početak dijaloga Beograd i Prištine, ali zasad nema naznaka da bi njihovi predstavnici zajedno o tome razgovarali sa zvaničnicima u Beogradu. Rojter je negirao i najave da će se Iv de Kermabon 12. februara u Beogradu sastati sa Vladimirom Vukčevićem, tužiocem Srbije za ratne zločine.

Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju, izjavio je za Danas da su on i šef srpske diplomatije Vuk Jeremićuputili zvanični poziv šefu Unmika da što pre dođe do dogovora o sprovođenju plana o šest tačaka, koji je predviđen izveštajem generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna. Bogdanovićtvrdi da za sada nema nikakvih nagoveštaja zajedničkih razgovora predstavnika Unmika, Euleksa i Kancelarije specijalnog međunarodnog predstavnika sa zvaničnicima u Beogradu i da je o tome obavešten iz medija.

– Spremni smo da razgovaramo sa Unmikom i Euleksom, ali Beograd u ovom trenutku ne može da razgovara sa onima koji sprovode plan Martija Ahtisarija, zalažu se za nezavisno KiM i vode računa o interesima samo jedne etničke zajednice u Pokrajini, kao što to čini Kancelarija međunarodnog civilnog predstavnika na Kosovu, napominje Bogdanović.

Prema rečima Memljija Krasnićija, portparola Vlade Kosova, Priština ostaje pri stavu da je za nju dogovor Beograda i UN o šest tačaka neprihvatljiv i neobavezujući, čak i da srpske vlasti postignu o tome dogovor sa međunarodnom zajednicom. Krasnići kaže za Danas da o tim pitanjima mogu da odlučuju samo kosovske institucije i da je uslov za dijalog sa Beogradom o tehničkim pitanjima razgovor na „ranoj nozi“, u okviru odnosa između dve nezavisne države. On negira tvrdnje prištinskih medija da kosovski premijer Hašim Tači „ignoriše šefa Unmika“. Prema Krasnićijevim rečima, zbog „prezauzetosti“ Tači će se sa Zanijerom sresti „najverovatnije krajem nedelje“.

Krasnići objašnjava da se Priština protivi učešću Unmika u eventualnom dijalogu Beograda i Prištine o tehničkim pitanjima zato što je „Misija UN na kraju mandata, pa bi trebalo da razmišlja kako da ga završi, a ne da preuzima nove obaveze“.

Lamberto Zanijer je većnajavio da se neće odazvati Jeremićevom i Bogdanovićevom pozivu dok Vladu Kosova ne obavesti o razgovorima sa šefom srpske diplomatije u Njujorku. Aleksandar Ivanko, portparol Unmika, izjavio je juče za naš list da će Tači primiti Zanijera „verovatno ove nedelje“, ali osim potvrde da šef Unmika ima poziv Beograda, nije mogao ništa da kaže o eventualnom uključivanju Iv de Kermabona i Pitera Fejta u razgovore.

 

DSS: Tadićevo zalaganje jeste obmana

– Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenovićizjavio je juče da je za najveću osudu izjava Borisa Tadića da je spreman da pregovara sa separatističkim vlastima u Prištini, koje su proglasile svoju lažnu državu na tlu Srbije. U pisanoj izjavi objavljeno na sajtu DSS Mladenovićtvrdi da Tadić„najgrublje krši Ustav Srbije kada najavljuje da će pregovarati sa onima koji su proglasili svoju državu na teritoriji Srbije i time počinili najteža krivična dela“, kao i da je „Tadićevo deklarativno zalaganje protiv nezavisnosti Kosova najgrublja obmana“.

Ruska crkva poštuje celovitost Srbije

– Patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril juče je u razgovoru sa delegacijom Srpske pravoslavne crkve, koju je predvodio zamenik predsedavajućeg Svetog arhijerejskog sinoda SPC mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, izjavio je da Ruska pravoslavna crkva svoj stav o KiM „i dalje zasniva na poštovanju teritorijalne celovitosti Srbije, međunarodnog prava i viševekovne istorije Srbije za koju KiM predstavlja istorijski i duhovni centar“, saopšteno je iz Moskovske patrijaršije. Patrijarh Kiril, koji je prethodna dva dana primao delegacije svih pravoslavnih crkvama koje su prisustvovale njegovom ustoličenju 1. februara, naglasio je da RPC „podržava SPC u nameri da očuva svoje jedinstvo i celovitost, posebno u Crnoj Gori kada je rečo sferi crkveno-državnih odnosa“, napomenuvši da je „u crkveni život nedopustivo uplitati političke strasti“. On je uputio pozdrave patrijarhu srpskom Pavlu, koji se duže od godinu dana nalazi na bolničkom lečenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari