Višemesečni štrajk advokata u Srbiji, izazvan, između ostalog, nezadovoljstvom zbog povećanja poreskih dažbina, uticaće i na otvaranje poglavlja 23 i 24, koja će biti među najzahtevnijima na putu ka članstvu u EU, budući da se odnose na izgradnju pravne države, ocenjuju za Danas stručnjaci za evropsku integraciju. Naši sagovornici ističu da će se tromesečna „paraliza“ pravosuđa negativno odraziti na budući pregovarački proces Srbije.
Sena Marić, istraživačica u Centru za evropske politike, ističe za Danas da veruje da će taj štrajk i te kako uticati na otvaranje poglavlja 23, jer se u ovom problemu prepliću pitanja pravne sigurnosti, efikasnosti pravosuđa i borbe protiv korupcije. „Najpre, postoje osnovane sumnje u vezi sa neregularnostima prilikom izbora javnih beležnika i osnivanjem javnobeležničke komore dok advokatska, strukovna udruženja i javnost ukazuju na mogućnost ozbiljne korupcije u celom procesu uvođenja ove službe. Advokati i akademska zajednica su poslednje izmene Zakona o javnom beležništvu iz septembra 2014. ocenili kao problematične pa čak i neustavne, o čemu su podnete inicijative Ustavnom sudu“, konstatuje ona.
Marićeva ukazuje da je sistem pravosuđa zbog nemogućnosti da se problem advokata reši paralisan puna tri meseca, pa treba naglasiti da upravo ovakva pitanja mogu uticati ne samo na odlaganje otvaranja poglavlja 23, već i potpune suspenzije pregovora o pristupanju jednom kad se ovo poglavlje otvori. „To se jasno može pročitati u Pregovaračkom okviru Srbije i EU, dokumentu predstavljenom i potpisanom na ceremoniji otvaranja pregovora 21. januara ove godine“, precizira naša sagovornica.
Johana Dajmel, zamenica direktora nemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu, komentariše za Danas da je srpsko pravosuđe blokirano, a „nikakvo rešenje nije pronađeno kako bi se obustavio advokatski štrajk“.
– Zahteve srpskih advokata snažno podržava Asocijacija za evropske integracije, a od Evropske unije je zatraženo da bude posrednik u sporu. Zahtevi štrajkača se odnose na poštovanje evropskih vrednosti i standarda, što je naročito važno za poglavlje 23. Stoga, ukoliko se nastavi blokada pravosuđa, to će imati efekat na otvaranje pregovora o poglavljima 23 i 24, poručuje Dajmelova.
Ključni zadaci
Stručnjaci za evropsku integraciju ukazuju da će usklađivanje sa zakonodavstvom EU uključivati depolitizaciju institucija, što će biti obuhvaćeno poglavljima 23 i 24. U tom kontekstu, od Srbije će se tražiti da u praksi pokaže da je u stanju da sprovede obaveze koje je preuzela u domenima poput borbe protiv korupcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.