Predsednik DS: Ne prihvatimo Vučićevu pruženu ruku za građanski rat 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Kriza koja se dešava u Srbiji od urušavanja nadsetrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15, a teško povređene dve osobe, ići će u pravcu generalnog štrajka, izjavio je narodni poslanik i novi predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević. Dodaje da kriza u zemlji kulminira i da je potrebno da se politički artikuliše ovolika količina nezadovoljstva na ulici.

Milivojević za N1 ističe da je bilo neophodno da studentski protest bude autonoman, ali da je ta faza na izmaku.

„Sada imamo situaciju da režim Aleksandra Vučića odgovara na studentske proteste onako kako je odgovarao njegov politički otac, Vojislav Šešelj. Setite se potezanja heklera na studente, setite se prebijanja studenata i šta sada imamo? Po prvi put imamo kordone ispred studenata. Imali smo hapšenja studenata, nemojte zaboraviti da su političari ti koji su insistirali da obiđu sve studente, da svi budu pušteni iz zatvora, da su političari ti koji su blokirali sud u Novom Sadu, da su političari ti koji su izašli ispred kordona. Ne da smo gurali studente ispred nas. Ne, mi smo izašli“, rekao je Milivojević.

Prema njegovim mišljenju, sada je potrebno da političke stranke artikulišu narastajuće nezadovoljstvo građana.

„Ono što će se sigurno desiti je da će svi zahtevi biti sažeti u nekoliko zahteva. Ono što je ovde sada očigledno, institucije su zaćutale, progovorila je ulica, neko mora sa ulice da artikuliše te zahteve. Građani i studenti će nedvosmisleno i jasno postaviti zahteve i pred vlast i pred opoziciju. Opozicija ima mnogo više sluha da čuje građane, to se pokazalo u prethodnom periodu, i nema nikakve sumnje da će opozicija zajedno sa građanima uspeti da artikuliše ove zahteve. Svi ti zahtevi sada u svojoj čitavoj raspravi situacije idu u dva pravca. Prvi je da svedočimo onome što želi Aleksandar Vučić, to su sukobi na ulici, eventualni građanski rat i eventualna asadizacija Srbije“, rekao je Milivojević.

„Nasilnički režim se najbolje pobeđuje nenasiljem“

Mišljenja je da će kriza ići u pravcu generalnog štrajka i pozivao Aleksandra Vučića da ne šalje žandarmeriju i batinaše na studente. Dodao je i da se nasilnički režim najbolje pobeđuje nenasiljem, te da će Aleksandar Vučić posezati za svakim komadom iz arsenala zla koji ima na raspolaganju da bi se, kako kaže, obračunao s građanima i sebe održao još jedan dan na vlasti.

„Nenasilje će i dalje bitio dgovor, ali ne može se kontrolisati neko ko sa heklerom poput Vojislava Šešelja bude izašao pred studente. Mi imamo dovoljno političke svesti i odgovornosti da ne prihvatimo pruženu ruku Aleksandra Vučića da izazovemo građanski rat u ovoj zemlji. Mi na to nećemo pristati. Mi mnogo volimo ovu zemlju da bismo to uradili. Naš odgovor će biti poziv na generalni štrajk“, rekao je Milivojević.

Navodi i da za opoziciju, u ovakvim uslovima, nije rešenje u prevremenim izborima, već da rešenje vidi u formiranju prelazne vlade.

„Drugi scenario se Aleksandru Vučiću neće svideti. To je rumunski scenario. Kad kažem rumunski scenario, on odmah ima da kaže poziva na Čaušeska i Bukurešt. Ne, mislim na Lauru Koveši, specijalnu tužiteljku za organizovani kriminal i korupciju koja je procesuirala najviše zvaničnike Rumunije i oni uveliko izdržavaju kazne zatvora“, naveo je on.

Anketni odbor zbog prisluškivanja građana

Komentarišući izveštaj Amnesti Internešnal (Amnesty International) na osnovu kojeg se, kako kaže, da zaključiti da postoji masovno prisluškivanje građana, aktivista, novinara i opozicije, ističe da je to kršenje ljudskih prava par excellence, te da će zatražiti formiranje anketnog odbora.

„Bez obzira šta ko mislio, važno je da neko zna, da ostane zapisano da je neki narodni poslanik, da je neka politička stranka, da je neka Demokratska stranka, podnela zahtev da se formira anketni odbor koji će utvrditi ne samo protivzakonito prisluškivanje, to je jedan segment ovoga čemu sada svedočimo, mi imamo nešto što je duboko protiv međunarodnih konvencija koje je potpisala Srbija, koje su iznad Ustava Republike Srbije. Ona zabranjuje korišćenje softvera koji ometaju ili ulaze ili kontaminiraju ili kompromituju komunikaciju među novinarima, političarima, opozicionim aktivistima. Dakle, ne postoji nijedna zakonska mera da neko ugradi softver u vaš mobilni telefon pomoću koga vas prisluškuje, to čak ni sud ne može da naredi. To je duboko suprotno svim međunarodnim konvencijama. Do petka će taj anketni odbor biti zahtevan da se formira“, istakao je Milivojević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari